Blog
Kontrola osiadań budynków wysokościowych
W artykule znajdziesz:
W zależności od tego, na jakich gruntach budowla jest posadowiona, osiadanie jej może przybierać różny charakter. Najbardziej niebezpieczne i szkodliwe dla statyki budowli są osiadania nierównomierne. Obserwacje osiadań budowli prowadzi się nie tylko w okresie jej budowy, ale również przez okres kilku lat po wybudowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Rozmieszczenie i liczba reperów koniecznych do założenia uzależnione są od wielkości rzutu poziomego w konstrukcji budowli. Repery powinny być rozmieszczone w miejscach fundamentu podlegających największym obciążeniom, przy szczelinach dylatacyjnych, osiach symetrii budynku i w innych miejscach na zewnątrz i wewnątrz budynku. Obserwacje w toku budowy powinno się przeprowadzać w miarę przyrostu obciążenia gruntu wznoszonym budynkiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Geodezyjne pomiary kontrolne przy montażu budynków szkieletowo-płytowych i płytowych. Pomiary kontrolne stosowane przy wznoszeniu budowli szkieletowo-płytowych w pierwszej kolejności będą odnosiły się do ustalenia położenia zewnętrznych słupów (uprawnienia budowlane). Po skorygowaniu ewentualnych nieprawidłowości w położeniu zewnętrznych słupów wykonuje się łączenie poszczególnych elementów tworzących konstrukcję szkieletową. Następnie jeszcze raz kontroluje się położenie zewnętrznych słupów nie tylko względem siebie, ale też względem pozostałych słupów tworzących konstrukcję szkieletową.
Pionowość ustawienia płyt
Wznoszenie ścian zewnętrznych w przyziemnej części budynku prowadzi się w ogólnie znany sposób. Ustawienie płyt przy dalszym wznoszeniu budynku należy wykonać w taki sposób, ażeby krawędzie płyt wyższego i niższego piętra wzajemnie się pokrywały. Położenie górnej części płyty wyznacza się w sposób geodezyjny w odniesieniu do osi montażowej (program egzamin ustny).
Szczególną uwagę należy poświęcić pracom przy układaniu stropów. Strop tworzą duże żelbetowe płyty. Przed ich ułożeniem należy skontrolować odległość pomiędzy osiami belek, na których opiera się te płyty. Przekroczenie tolerancji w usytuowaniu belek może mieć poważne następstwa prowadzące nawet do zawalenia się stropu (opinie o programie).
Obecnie coraz bardziej rozpowszechnia się budownictwo wielkopłytowe bezszkieletowe. Ustawianie ścian nośnych i działowych przeprowadza się wg siatki montażowej. Po dokładnym ustawieniu płyt narożnych wykonuje się spawanie styków. Płyty pośrednie ustawia się w odniesieniu do drutu rozciągniętego pomiędzy płytami narożnymi. Odległości pomiędzy elementami konstrukcyjnymi budynku wielkopłytowego mierzy się dokładnie ruletką (segregator aktów prawnych).
Pionowość ustawienia płyt można badać za pomocą przyrządu prof, dra inż. A. Płatka. Przyrząd przeznaczony jest zarówno do pionowania płyt i słupów w czasie montażu, jak i do kontrolowania pionowości zmontowanych elementów w budownictwie wielkoblokowym. Nadaje się on także do określenia wichrowatości płyt. Przyrząd ma 3 punkty podparcia 1, 2, 3 (punkty przyłożenia do ściany), jest zaopatrzony w libelę rurkową 4 i śrubę mi kro metryczną 5. Może on być zawieszony na ścianie za pomocą uchwytu 6 lub przytrzymywany na niej za pomocą zwykłej podpory.
Całkowita wysokość przyrządu wynosi 2,3 m. Do kompletu należy nieskomplikowane urządzenie do sprawdzania i rektyfikacji przyrządu bezpośrednio na budowie. Obsługa przyrządu jest prosta i szybka; może się nim posługiwać każdy robotnik. To samo dotyczy sprawdzania i rektyfikacji przyrządu. Bezpośredni pomiar przyrządem wyznacza odchylenie płaszczyzny ściany od linii pionu w mm na metr bieżący wysokości obiektu (promocja 3 w 1). Dokładność pomiaru odchylenia w przypadku ścian gładkich wynosi ok. ±0,2 mm na 1 metr. Czas jednokrotnego pomiaru łącznie z ustawieniem przyrządu nie przekracza 1 minuty. Czas potrzebny na sprawdzenie przyrządu wynosi ok. 3 minut. Pomiary kontrolne pionowości budowli wzniesionych z płyt prefabrykowanych wykazały pełną jego przydatność do wspomnianych celów. Projekt przyrządu został zgłoszony do opatentowania w Urzędzie Patentowym PRL (zgłoszenie nr P-110 740).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32