Blog

Kontrola pooperacyjna
W artykule znajdziesz:

Kontrola pooperacyjna jest częścią składową organizacji i technologii wykonywania operacji i procesów. Odbywa się ona wg uprzednio opracowanych schematów, dołączanych do kart technologicznych i stanowiących część składową projektów prowadzenia robót (program uprawnienia budowlane na komputer). Na każdy rodzaj robót opracowuje się warunki techniczne kontroli, które zawierają m. in.:
- szkic konstrukcji z naniesionymi dopuszczalnymi odchyłkami wymiarowymi,
- wykaz operacji podlegających obowiązkowej kontroli, wykonywanej przez majstra i kierownika robót,
- zakres kontroli,
- częstotliwość przeprowadzania kontroli,
- wykaz robót ukrytych, podlegających przekazywaniu przedstawicielom nadzoru technicznego zleceniodawcy,
- wykaz operacji, podlegających kontroli z włączeniem służby laboratoryjnej, geodezyjnej i innej specjalnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszystkie ujawnione w toku kontroli pooperacyjnej wady i odchylenia powinny być zlikwidowane przed rozpoczęciem następnej operacji.
Pooperacyjna kontrola jakości zamyka się przyjęciem zakończonej roboty przez brygadę, zespół i poszczególnych robotników z ustaleniem oceny jakości jej wykonania. Metodę pooperacyjną kontroli jakości robót budowlano-montażowych stosowano w trzech wersjach (uprawnienia budowlane).
Dopuszczalne odchyłki normowe zostały podzielone na 3 strefy odpowiadające tym ocenom:
- skrajne (maksymalne, graniczne),
- średnie,
- minimalne (program egzamin ustny).
Elementy konstrukcyjne
Elementy konstrukcyjne mające kilka wskaźników jakości robót ocenia się wg ogólnej średniej ważonej wszystkich wskaźników składowych. W drugiej wersji (w 1966 r.) w miejsce sztywnej gradacji odchyłek dopuszczalnych dla oceny jakości przedstawiono bardziej elastyczną i prostą metodę. Rzeczywiste odstępstwo od projektu ocenia się nie dokładną liczbą, lecz w porównaniu z dopuszczalnymi odchyłkami - wg jednego z trzech kryteriów:
- jest zgodny,
- przewyższa,
- jest mniejszy.
Wszystkie roboty wykonane z naruszeniem wymagań warunków technicznych) i z przekroczeniem odchyłek dopuszczalnych podlegają przed przyjęciem przeróbce lub poprawie. Prace nie odpowiadające wymaganiom norm i warunków technicznych nie są przyjmowane do czasu całkowitego ich naprawienia (opinie o programie).
Jakość wykonanej pracy określa się jako:
- dostateczną - jeśli wszystkie odchyłki rzeczywiste odpowiadają dopuszczalnym,
- dobrą - jeśli liczba rzeczywistych odchyłek, które są mniejsze od dopuszczalnych, wynosi do 50%,
- b. dobrą - jeśli liczba rzeczywistych odchyłek, które są mniejsze od dopuszczalnych, wynosi co najmniej 50%, a pozostałe odpowiadają dopuszczalnym.
W trzeciej wersji wykluczono ocenę dostateczną, a warunkiem koniecznym oceny bardzo dobrej lub dobrej jest przestrzeganie projektów i wymagań norm oraz warunków technicznych, włączając w to dopuszczalne odchyłki. Jeśli praca wykonana została niezgodnie z wymaganiami, podlega ona poprawieniu (segregator aktów prawnych).
W tej wersji wykonane roboty ocenia się wg następujących kryteriów:
- dobrze (4 punkty) - jeśli praca wykonana jest zgodnie z rysunkami roboczymi,
- b. dobrze (5 punktów) - jeśli praca wykonana jest w całkowitej zgodności z rysunkami roboczymi i warunkami technicznymi, w których jeden z punktów przewiduje „realizację w warunkach szczególnej dokładności wykonania o podwyższonym mistrzostwie i kulturze prowadzenia robót”,
- dostatecznie, zadowalająco (3 punkty) - jeśli praca wykonana jest tak, że konieczne były dodatkowe nakłady pracy i zasobów materiałowo-technicznych w celu doprowadzenia do stanu przewidzianego w projekcie, normie lub warunkach technicznych (promocja 3 w 1).
Metodę tę opracowano w Centralnym Naukowo-Badawczym i Projektowo-Eksperymentalnym Instytucie Organizacji, Mechanizacji i Pomocy Technicznej Budownictwa przy „Gosstroju” w Moskwie w 1973 r. Dotyczy ona przedsiębiorstw budowlano-montażowych i specjalistycznych niezależnie od tego, jakiemu resortowi podlegają; określa ogólną kolejność kontroli operacyjnej jakości robót przy wykonywaniu budynków i obiektów różnego przeznaczenia, wznoszonych w warunkach zwykłych i specjalnych.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32