Blog

Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 2
01.02.2022

Kontrola pooperacyjna

W artykule znajdziesz:

Kontrola pooperacyjna
Kontrola pooperacyjna

Kontrola pooperacyjna jest częścią składową organizacji i technologii wykonywania operacji i procesów. Odbywa się ona wg uprzednio opracowanych schematów, dołączanych do kart technologicznych i stanowiących część składową projektów prowadzenia robót (program uprawnienia budowlane na komputer). Na każdy rodzaj robót opracowuje się warunki techniczne kontroli, które zawierają m. in.:

  • szkic konstrukcji z naniesionymi dopuszczalnymi odchyłkami wymiarowymi,
  • wykaz operacji podlegających obowiązkowej kontroli, wykonywanej przez majstra i kierownika robót,
  • zakres kontroli,
  • częstotliwość przeprowadzania kontroli,
  • wykaz robót ukrytych, podlegających przekazywaniu przedstawicielom nadzoru technicznego zleceniodawcy,
  • wykaz operacji, podlegających kontroli z włączeniem służby laboratoryjnej, geodezyjnej i innej specjalnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wszystkie ujawnione w toku kontroli pooperacyjnej wady i odchylenia powinny być zlikwidowane przed rozpoczęciem następnej operacji.

Pooperacyjna kontrola jakości zamyka się przyjęciem zakończonej roboty przez brygadę, zespół i poszczególnych robotników z ustaleniem oceny jakości jej wykonania. Metodę pooperacyjną kontroli jakości robót budowlano-montażowych stosowano w trzech wersjach (uprawnienia budowlane).

Dopuszczalne odchyłki normowe zostały podzielone na 3 strefy odpowiadające tym ocenom:

Elementy konstrukcyjne

Elementy konstrukcyjne mające kilka wskaźników jakości robót ocenia się wg ogólnej średniej ważonej wszystkich wskaźników składowych. W drugiej wersji (w 1966 r.) w miejsce sztywnej gradacji odchyłek dopuszczalnych dla oceny jakości przedstawiono bardziej elastyczną i prostą metodę. Rzeczywiste odstępstwo od projektu ocenia się nie dokładną liczbą, lecz w porównaniu z dopuszczalnymi odchyłkami - wg jednego z trzech kryteriów:

  • jest zgodny,
  • przewyższa,
  • jest mniejszy.

Wszystkie roboty wykonane z naruszeniem wymagań warunków technicznych) i z przekroczeniem odchyłek dopuszczalnych podlegają przed przyjęciem przeróbce lub poprawie. Prace nie odpowiadające wymaganiom norm i warunków technicznych nie są przyjmowane do czasu całkowitego ich naprawienia (opinie o programie).

Jakość wykonanej pracy określa się jako:

  • dostateczną - jeśli wszystkie odchyłki rzeczywiste odpowiadają dopuszczalnym,
  • dobrą - jeśli liczba rzeczywistych odchyłek, które są mniejsze od dopuszczalnych, wynosi do 50%,
  • b. dobrą - jeśli liczba rzeczywistych odchyłek, które są mniejsze od dopuszczalnych, wynosi co najmniej 50%, a pozostałe odpowiadają dopuszczalnym.

W trzeciej wersji wykluczono ocenę dostateczną, a warunkiem koniecznym oceny bardzo dobrej lub dobrej jest przestrzeganie projektów i wymagań norm oraz warunków technicznych, włączając w to dopuszczalne odchyłki. Jeśli praca wykonana została niezgodnie z wymaganiami, podlega ona poprawieniu (segregator aktów prawnych).

W tej wersji wykonane roboty ocenia się wg następujących kryteriów:

  • dobrze (4 punkty) - jeśli praca wykonana jest zgodnie z rysunkami roboczymi,
  • b. dobrze (5 punktów) - jeśli praca wykonana jest w całkowitej zgodności z rysunkami roboczymi i warunkami technicznymi, w których jeden z punktów przewiduje „realizację w warunkach szczególnej dokładności wykonania o podwyższonym mistrzostwie i kulturze prowadzenia robót”,
  • dostatecznie, zadowalająco (3 punkty) - jeśli praca wykonana jest tak, że konieczne były dodatkowe nakłady pracy i zasobów materiałowo-technicznych w celu doprowadzenia do stanu przewidzianego w projekcie, normie lub warunkach technicznych (promocja 3 w 1).

Metodę tę opracowano w Centralnym Naukowo-Badawczym i Projektowo-Eksperymentalnym Instytucie Organizacji, Mechanizacji i Pomocy Technicznej Budownictwa przy „Gosstroju” w Moskwie w 1973 r. Dotyczy ona przedsiębiorstw budowlano-montażowych i specjalistycznych niezależnie od tego, jakiemu resortowi podlegają; określa ogólną kolejność kontroli operacyjnej jakości robót przy wykonywaniu budynków i obiektów różnego przeznaczenia, wznoszonych w warunkach zwykłych i specjalnych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 7 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 8 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 9
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 10
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 11 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 12 Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 13
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Formy ochrony przyrody zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami