Blog
Koordynacja modularna
W artykule znajdziesz:
Z punktu widzenia konstruktora są to na ogół wpływy niekorzystne. Niekiedy wypowiadany jest nawet pogląd, że w budownictwie uprzemysłowionym pierwszym zadaniem konstruktora jest tak pokierować lub wpływać na koncepcję technologiczną systemu i tak opracować konstrukcję, aby usprawnienie metod realizacji i wynikające stąd efekty ekonomiczne nie łączyły się z ujemnymi skutkami dla bezpieczeństwa konstrukcji i walorów użytkowych budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
To w pełni słuszne stwierdzenie trzeba jednak dopełnić jeszcze jego antytezą: należy ukształtować konstrukcję budynku i tak ją zwymiarować, aby możliwości uzyskania efektów ekonomicznych, które dają nowe metody realizacji, mogły być w pełni wykorzystane. Koordynacja wymiarowa budownictwa z prefabrykatów ma na celu umożliwienie zestawiania prefabrykatów w zespoły tworzące budynki. Jeżeli koordynacja ta oparta jest o podstawową wielkość wymiarową, przyjętą jako moduł, mówimy o koordynacji modularnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Koordynacja modularna pozwala zmniejszyć liczbę typów prefabrykatów w zestawie składającym się na sekcje i budynki, oraz liczbę typów form do ich produkcji, a w przypadku budownictwa monolitycznego liczbę typów elementów form (uprawnienia budowlane). Stwarza ona też warunki do różnorodnego zestawiania prefabrykatów przy projektowaniu budynków, czyli do elastycznego projektowania architektonicznego, i umożliwia, w przypadku odpowiednich złączy, wymienność elementów, tj. zastępowanie w fazie projektowania a nawet eksploatacji jednego typu elementów przez drugi. Możliwość elastycznego projektowania architektonicznego i wymienność elementów jest szczególnie ważna wtedy, gdy uprzemysłowienie budownictwa podejmowane jest w dużej skali. Prostokątny układ linii oddalonych od siebie o wielkość modularną stanowi siatkę (kratkę) modularną (program egzamin ustny).
Grubość ściany
W projektowaniu za wielkość podstawową przyjmowane są z reguły wielkości stanowiące wielokrotność modułu podstawowego, zwane modułami projektowymi. Siatka linii prowadzonych w odstopniowaniu modułów projektowch, które mogą być różne w obu kierunkach, nazywa się siatką projektową. W nawiązaniu do siatki projektowej sytuuje się, kierując się określonymi zasadami podanymi w dalszej treści rozdziału, wszystkie elementy budynku (opinie o programie). Linie stopniowanie linii siatki projektowej oraz wymiary techniczne, np. grubość ściany czy stropu itp., które nie podlegają koordynacji modularnej, lecz określone są na podstawie przesłanek technicznych i ekonomicznych.
W Polsce, jak i w wielu innych krajach, obowiązuje w budownictwie moduł M 10 cm. Wymiary poziomej siatki projektowej dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej dobiera się z ciągu wielkości stanowiących wielokrotność 6 M 60 cm. Odległości głównych osi modularnych dobiera się z ciągu zunifikowanych wielkości od 180 do 1200 cm, w odstopniowaniu co 60 cm.
Zunifikowane wysokości kondygnacji brutto (od wierzchu stropu do wierzchu stropu w stanie surowym) przyjmuje się, jak następuje:
- w budynkach mieszkalnych: dla kondygnacji podziemnych 250 i 280 cm, dla kondygnacji nadziemnych 280 cm,
- w budynkach użyteczności publicznej: dla kondygnacji podziemnych 300, 330 i 360 cm, dla kondygnacji nadziemnych od 300 do 600 cm, w odstopniowaniu co 30 cm (segregator aktów prawnych).
Przestrzeganie zasad koordynacji modularnej i unifikacji wymiarów jest podstawowym warunkiem typizacji. Dalsze korzyści typizacyjne w postaci wymienialności elementów i jeszcze większej redukcji liczby typów elementów uzyskuje się przez wprowadzenie odpowiedniej konwencji kształtowania złączy elementów.
W tym zakresie nie opracowano dotychczas jednak generalnych zasad, jak to zrobiono w koordynacji modularnej. Konwencja ta pozostaje więc przedmiotem indywidualnych opracowań w ramach poszczególnych systemów i stanowi często ich cechy charakterystyczne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32