Blog
Koparki łyżkowe
W artykule znajdziesz:
Koparki łyżkowe
Koparki łyżkowe mogą poza tym z powodzeniem wykonywać pewne mniejsze roboty pogłębiarskie, o ile głębokość wykopów nie przekracza zasięgu łyżki, a warunki zapewniają bezpieczną pracę koparki na lądzie. Koparki chwytakowe mogą natomiast wykonywać pewne drobniejsze, wykończeniowe prace po robotach pogłębiarskich, np. podczyszczanie dna przy nabrzeżach.
Do tego celu nadają się również dźwignice wyposażone w chwytaki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Użycie hydromonitorów do robót ziemnych nadwodnych przy gruntach piaszczystych i glinach jest możliwe, gdy zapewnione być może ciśnienie wody od 3 do 5 atm przy ilości jej 3-10 m3/m3 gruntu. Spadek terenu ku miejscom odkładu powinien wynosić przynajmniej 2-7%. Praca hydromonitora polega na podmywaniu podnóża odkrywek o stromych ścianach, co powoduje zsuw części wyżej leżącej, oraz na rozspajaniu materiału, który się zsunął. Możliwe jest również wykonywanie wykopów poniżej poziomu położenia hydromonitora, a więc i płytkich robót pogłębiarskich; wydajność takich robót jest jednak mniejsza, a odprowadzenie urobku wymaga pompowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Hydromonitory używane bywają również do robót nurkowych, gdy chodzi na przykład o odsłonięcie obiektów leżących na dnie, np. kabli, które mają być podniesione lub naprawione. Hydromonitor ręczny prowadzony jest przez nurka, który porusza się wzdłuż liny kierunkowej rozpiętej między dwiema kotwicami.
W szalandach z dnem stałym ładownie mają najczęściej przekrój trapezowy, którego krótsza podstawa odpowiada dnu. Na obu krańcach każdej ładowni przewidziane są zwykle wnęki, pozwalające na założenie smoka (rury ssawnej) refulera (uprawnienia budowlane).
Klapy denne
Szalandy denno-klapowe mają najczęściej ładownie również trapezowe, jednakże niektóre materiały ziemne, o czym już mówiliśmy, nie chcą z takich szaland wypadać, zaklinowują się (głazy) lub przyczepiają do ścian ładowni (iły). Do takich materiałów odpowiednie są szalandy z ładowniami o przekroju prostokątnym (program egzamin ustny).
Klapy denne mogą być sprężyste lub sztywne. Pierwsze wykonywane są x brusów dębowych lub wiązowych, których sprężyste odkształcenia w stanie zamkniętym wyrównują nierówności powierzchni styku. Klapy drugiego typu mają szkielet stalowy, opierzony drewnem, którego zadaniem jest ochrona klap przed uderzeniami kamieni itp.
Klapy sztywne muszą być dobrze dopasowane, gdyż inaczej są nieszczelne. Klapy utrzymywane są w stanie zamkniętym przez łańcuchy stalowe zaczepione w środku klapy, a drugim końcem nawinięte na bębny wind pokładowych.
Istnieją poza tym szalandy, w których ładownie zajmują miejsce przy burtach i zaopatrzone są w klapy boczne. Środek takich szaland zajmuje komora powietrza.
Do przewozu bloków stosowane są specjalne szalandy z szerokimi, lecz płytkimi ładowniami (opinie o programie). Ze względu na znaczny ciężar bloków, szalandy takie muszą mieć silniejszy szkielet dna niż zwykłe szalandy, przeznaczone do transportu piasku czy kamieni. Szkielet ten przykryty jest drewnianą podłogą, na której ustawia się bloki.
Bywają też ładownie bez dna, w których bloki utrzymują się na ruchomych półkach.
Bloki, a także kamień do budowy narzutów można przewozić również na pokładach barek pokładowych (segregator aktów prawnych). Wyładowanie takich barek następuje po prostu przez przechył boczny. Barki pokładowe muszą być tak skonstruowane, aby ich środek ciężkości przy pełnym obciążeniu leżał jednak, w celu zapewnienia stateczności, stosunkowo nisko.
Szalandy z własnym napędem używane bywają przeważnie do obsługi pełnomorskich pogłębiarek ssących. W tym celu mają one kształt pełnomorski, przy czym ładownie do urobku mieszczą się przeważnie w środku lub z przodu kadłuba, maszyny zaś i kotłownia na rufie (promocja 3 w 1). Kadłub taki musi mieć wzmocnioną konstrukcję, gdyż ładownie stanowiłyby w zwykłej konstrukcji zbyt duże jej osłabienie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32