Blog

14.10.2020

Śluzy lecznicze

W artykule znajdziesz:

Śluzy lecznicze

Śluzy lecznicze

W zależności od przeznaczenia śluzy kesonowe dzielą się na osobowe i materiałowe. Stosowane dawniej śluzy (typu mieszanego) osobowo-materiałowe obecnie wyszły już prawie zupełnie z użycia i stosowane są w wyjątkowych okolicznościach (program uprawnienia budowlane na komputer). Ze względu na warunki bezpieczeństwa pracy przestrzegana jest obecnie zasada ścisłego odgraniczenia ruchu osobowego od materiałowego.

Śluzy osobowe powinny być przystosowane do wygodnego pomieszcżenia ludzi i zapewnienia im higienicznych warunków śluzowania, zabezpieczających przed zachorowaniami kesonowymi.
Śluzy materiałowe przystosowane są do wydobycia z kesonu urobku i dostarczenia tam betonu dla zapełnienia komory roboczej oraz innych materiałów. Urządzenia służące do transportu urobku i materiałów powinny być zmechanizowane, a wymiary śluzy powinny być jak najmniejsze (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy mieć na uwadze, że od szybkości wydobycia i śluzowania urobku zależy cały postęp opuszczania kesonu.
Śluzy lecznicze przystosowane są do pomieszczenia chorych na chorobę kesonową, których poddaje się tam dekompresji leczniczej. Śluzy te instaluje się przy stacji sprężarek w pobliżu punktu sanitarnego.

Śluzy wykonuje się jako konstrukcje stalowe, spawane lub nitowane. Powinny one mieć zwarty kształt i niewielki ciężar (uprawnienia budowlane). Konstrukcja śluz powinna zapewniać całkowite bezpieczeństwo osobom przebywającym pod sprężonym powietrzem, zarówno w śluzach, jak i w kesonie. Powinny one poza tym być całkowicie szczelne i nie przepuszczać powietrza. W związku z tym wszystkie otwory instalacyjne powinny być należycie uszczelnione, a drzwi, klapy i połączenia montażowe z rurami szybowymi powinny być wyposażone w odpowiednie uszczelnienia gumowe.

Śluzy oblicza się na nadciśnienie 3,5 at n przyjmując, że przy 1,5-krotnym wzroście ciśnienia naprężenia w najsłabszych miejscach śluzy były niższe o 20% od granicy płynności danego materiału (program egzamin ustny).
Służą one wyłącznie do śluzowania ludzi. Wielkość śluzy osobowej powinna być ze względów bezpieczeństwa dostateczna do jednorazowego pomieszczenia całej zmiany roboczej, znajdującej się w kesonie. Liczba zatrudnionych robotników na zmianę zależy od wielkości kesonu, sposobu urabiania gruntu oraz od liczby i wydajności śluz materiałowych. Zazwyczaj do obsługi jednej śluzy materiałowej potrzeba ok. 6-8 robotników.

Śluza osobowa

Toteż przy opuszczaniu średniej wielkości kesonu stosuje się przeważnie śluzy o przepustowości 12-16 osób, co jest wystarczające do jednorazowego pomieszczenia obsługi kesonu przy dwóch śluzach materiałowych. Przy większych kesonach stosuje się albo większe śluzy, albo daje się dwie osobne śluzy osobowe. Jednorazowa przepustowość większych śluz dochodzi do 30-40 osób. Używane są też i małe 3-4 osobowe śluzy, które stosuje się w szczególnych przypadkach (opinie o programie).

Wymiary śluz osobowych ustala się przyjmując powierzchnię podłogi na każdą osobę w śluzie co najmniej 0,5 m2, a wysokość śluzy 1.8 m. Drzwi i klapy powinny być wykonane jako elementy jednoskrzydłowe, otwierane w stronę podwyższonego ciśnienia. Ściany śluz do wysokości 1,5 m oraz drzwi i podłoga powinny być wyłożone materiałem źle przewodzącym ciepło.
Śluzę osobową wyposaża się w przewody zasilające i odprowadzające powietrze, manometry do pomiaru ciśnienia w śluzie i w kesonie, aparaty telefoniczne, oświetlenie, sygnalizację optyczno-akustyczną, zegary, grzejniki i termometr oraz w miejsca siedzące dla śluzowanych osób (segregator aktów prawnych).
wadzi zejście do kesonu oraz jedną lub dwie mniejsze, położone od strony wyjścia na zewnątrz.

W ściance oddzielającej komory znajduje się otwór z drzwiami. Komory mniejsze służą do śluzowania pojedynczych osób schodzących do kesonu. W tym przypadku drzwi pomiędzy komorami są zamknięte, a otwór prowadzący do kesonu z kamory większej pozostaje otwarty.

Zastosowanie takich przedsionków w śluzach zmniejsza znacznie zużycie powietrza na śluzowanie i pozostawia zawsze otwarte schronienie dla załogi na wypadek nagłego spadku ciśnienia i zalania kesonu. Przy dwóch przedsionkach zapewniona jest przy tym możność niezależnego wchodzenia i wychodzenia z kesonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami