Blog
Kopuły żaglowe
W artykule znajdziesz:
Kopuły żaglowe
Zazwyczaj kopuły obrotowe przykrywają budowle lub części budowli o rzucie poziomym w kształcie koła lub wieloboku foremnego (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym drugim przypadku kopuła może być opisana na wieloboku lub w niego wpisana.
Kopuła żaglowa jedno- powierzchniowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kopuła opisana na wieloboku (najczęściej na kwadracie) ma podniebienie w kształcie jednej powierzchni, złożonej z części narożnych zwanych żaglami lub wróżnikami oraz części wierzchniej - czaszy. Taka kopuła nazywa się żaglową jednopowierzchniową, zaś części ściany odcięte powierzchnią kopuły dościeniami. Kopułę żaglową jednopowierzchniową nad kwadratem przedstawiamy w 3 rzutach. We wszystkich 4 ścianach są otwory przykryte lukami podpierającymi kopułę (uprawnienia budowlane).
Pachy nad żaglami są zapełnione murem lub chudym betonem.
Kopuła żaglowa z nasadzoną czaszą. Kopuła ma podniebienie utworzone z dwóch powierzchni; pierwsza powierzchnia kuli opisanej na wieloboku (najczęściej na kwadracie) składa się z narożnych żagli (wróżników), które ograniczone są z boków obciętymi przez kulę powierzchniami ścian - dościeniami, zaś z góry kołem wpisanym w płaszczyźnie poziomej przechodzącej przez najwyższe punkty dościeni. Na tym kole zbudowana jest druga powierzchnia właściwej kopuły obrotowej (program egzamin ustny). Ta kopuła z jej żaglami znana jest pod nazwą kopuły żaglowej z nasadzoną czaszą (lub kopuły bizantyjskiej).
Kopułę żaglową z nasadzoną czaszą nad kwadratem przedstawiamy w 4 rzutach. Otwory w ścianach są przykryte lukami podpierającymi. Żagle zrobione są z wysuniętych wspornikowo warstw cegieł. Pomiędzy żaglami a górną kopułą umieszczony jest gzyms, stanowiący ozdobę architektoniczną. Wezgłowie czaszy znajduje się w połowie wysokości pionowego promienia: opiera się ono przy środkach boków kwadratów na wypuszczonych wspornikowo z murów warstwach cegły, a w częściach narożnych - na pochyłym murze, opartym na żaglach (wróżnikach) i usztywnionych w pachach poprzecznymi ściankami.
Kopułę żaglową z nasadzoną czaszą nad ośmiokątem przedstawiamy w 2 rzutach. Otwory w ścianach przykryte są lukami podpierającymi. Wezgłowie kopuły mieści się w połowie wysokości pionowego promienia na wysuniętych z muru warstwach cegły. Żagle są tutaj niewielkie, wobec czego oparcie górnej kopuły jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku poprzednim. Aby ułatwić oparcie kopuły, opłaci się nieraz przejść w górze od planu kwadratowego do ośmiokątnego. W tym celu narożnik kwadratu można przesklepić, formując sklepienie stożkowe (opinie o programie).
Kopuły z łubniem
Kopuły z łubniem formuje się przez zbudowanie walca - łubnia nad otworem w kopule, w którym umieszcza się otwory oświetleniowe. Walec z kolei może być przykryty mniejszą kopułą.
Sklepienie beczułkowe powstaje w następujący sposób: na ścianie podłużnej pomieszczenia prostokątnego lub na pionowym deskowaniu wykreślamy krzywą ced (najczęściej odcinek koła), a na ścianie poprzecznej inną krzywą afb. Następnie krzywą afb przesuwamy końcami wzdłuż krzywej ced, tworząc w ten sposób podniebienie sklepienia (segregator aktów prawnych).
Sklepienia beczułkowe zajmują po kopułach obrotowych drugie miejsce wśród konstrukcji budowlanych przeznaczonych do pokrywania przestrzeni (budynków) pod względem lekkości i najmniejszego zużycia materiałów. Nadają się one do pokrycia prostokątów o rozmaitych stosunkach wymiarów boków.
Sklepienia beczułkowe z cegły były stosowane w budownictwie od dawna, ale tylko do przykrycia niezbyt dużych pomieszczeń.
Natomiast sklepienia te do przykrycia dużych rozpiętości 28-30 m Konstrukcje te składają się z łupin o powierzchni beczułkowej, żeber podłużnych na wezgłowiach łupin, przepon oraz ściągów. Beczułki mogą być pojedyncze lub też łączyć się ze sobą na wezgłowiach.
Pod względem statycznym beczułka pracuje w kierunku podłużnym jak łuk ze ściągiem, przy czym za przekrój łuku przyjmuje się całkowity przekrój łupiny łącznie z żebrem wezgłowiowym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32