Blog
Korodujące działanie gipsu
W artykule znajdziesz:
W miejscach przejść przewodów przez ściany i stropy powinny być osadzone tuleje, przy czym w miejscach tych nie powinno być połączenia rur. Przestrzeń pomiędzy rurą a tuleją należy wypełniać kitem trwale elastycznym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Korodujące działanie gipsu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia antykorozyjnego wszelkich urządzeń stalowych mających styczność z gipsem. W związku z powyższym proces montowania rur, uchwytów, haków, obejm itp. na ścianach gipsowych bądź na ścianach wyprawionych gipsem powinien być odmienny od montażu na ścianach z materiałów tradycyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przejście rurowania przez ścianę może być wykonane z użyciem tulei zabezpieczającej lub z zabezpieczeniem przez izolowanie rur. Tuleje mogą być wykonane z rur stalowych, cienkościennych (typ lekki), zabezpieczonych od strony zewnętrznej przed korozją przez powleczenie preparatami typu „Corrizol”, lakierem asfaltowym itp., lub z NPCW (nieplastyfikowany polichlorek winylu). Zalecany dobór średnic tulei dla poszczególnych średnic przewodów. Rury przechodzące przez tuleje nie powinny się o nie opierać(uprawnienia budowlane).
Średnicę tulei należy dobrać tak, aby luz między tuleją a rurą wynosił minimum 15H-20 mm. Przestrzeń między rurą a tuleją należy wypełnić materiałem uszczelniającym. Przykładowo dla rur centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody stosuje się uszczelnienie azbestowe, dla przewodów o innym przeznaczeniu pakuły, watę szklaną, tekturę itp. Przewody zimnej wody i gazu powinny być na całej długości tulei zabezpieczone powłoką antykorozyjną („Cynkorem” itp.). z uwagi na możliwość kondensacji pary wodnej. Tuleja powinna być wysunięta poza lica ścian minimum 5 mm (program egzamin ustny).
Przy osadzaniu tulei w ściance należy zachować następującą kolejność pracy:
- w przypadku stosowania tulei stalowych powleczenie zewnętrznej płaszczyzny środkami antykorozyjnymi przynajmniej na 48 godzin przed osadzeniem tulei,
- zwilżenie otworu wodą, ustawienie tulei i zaprawienie otworu zaprawą z gipsu wolnowiążącego wraz z obustronnym wyrównaniem powierzchni ścianki. Wnętrze tulei nie może być zabrudzone zaprawą,
- po związaniu zaprawy (co najmniej 48 godzin) dokonanie montażu rury i założenie uszczelnienia,
- drobne poprawki powierzchni gipsowej, ewentualnie jej szpachlowanie względnie ocyklinowanie,
- oczyszczenie rur z wszelkich zabrudzeń gipsem, kurzem gipsowym itp.
Zabezpieczenie rur
Do wykonywania otworów w ścianach gipsowych należy używać ręcznych wiertarek z wiertłami płaskimi typu ZBiD ZB Warszawa lub typu ZBiD ZB Kraków. Nie należy wykonywać otworów za pomocą przecinaków, przebijaków ;tp., gdyż użycie ich powoduje uszkodzenie ściany i większy zakres robót poprawkowych (opinie o programie).
Zabezpieczenie rur przez owijanie materiałem izolacyjnym może być stosowane do wszystkich przewodów, co do których przepisy nie wymagają stosowania tulei przy przejściu przez ścianę. Do owijania rur można używać takich materiałów jak np.: taśma izolacyjna, taśma „Denso’’, folia samoklejąca typu „Mipofix”, papier natłuszczony lub papier asfaltowy itp. Przy owijaniu rury należy dążyć, by z każdej strony ściany owinięcie wystawało około 1-2 cm. Całość prac przy zabezpieczaniu rur przez owijanie powinna być wykonana specjalnie starannie (segregator aktów prawnych).
Przy stosowaniu przeciwtarczek dociskanych nakrętkami zaleca się dokładne powleczenie pokostem lnianym wszystkich płaszczyzn gipsowych, z którymi stykają się elementy metalowe. Zabieg ten osłabia działanie korodujące środowiska gipsowego, a ponadto powoduje utwardzenie gipsu w miejscu dociskanym.
Mocowanie uchwytów rurowych za pomocą kołków drewnianych Uchwyty rurowe, jak również niektóre niezbyt ciężkie urządzenia instalacyjne mogą być mocowane przy użyciu kołków drewnianych przed użyciem dobrze wysuszonych i zanurzonych w gorącym pokoście, co powoduje zmniejszenie nasiąkliwości i ewentualnej zmiany objętości kołka po osadzeniu. Otwory na bolce uchwytu lub wkręty należy nawiercić do około 3/4 głębokości zamocowania wiertłem o średnicy nieco mniejszej od średnicy wkrętu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32