Blog

05.10.2022

Korozja elementów stalowych

W artykule znajdziesz:

Korozja elementów stalowych

W rezultacie otrzymuje się bądź to zaniżoną wytrzymałość średnią, bądź też, częściej, znaczną niejednorodność właściwości wytrzymałościowych, prowadzące na ogół do konieczności przyjmowania jako miarodajnych do analiz statycznych wartości niższych od przeciętnych. Bardzo często zła jakość betonu wpływa w sposób pośredni na wartość konstrukcji. Beton o obniżonych cechach wytrzymałościowych wykazuje jednocześnie nadmierną nasiąkliwość, ścieralność, nieszczelność, nie chroni dostatecznie stali zbrojeniowej lub sam podlega przyspieszonej korozji chemicznej lub uszkodzeniom od wpływów atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zauważyć przy tym trzeba, że te właśnie pozawytrzymałościowe cechy betonu najczęściej są powodem niewłaściwego zachowania się konstrukcji w trakcie eksploatacji, które występuje często również przy zachowaniu wymagań dotyczących wytrzymałości betonu na ściskanie, a z pominięciem przy projektowaniu i wznoszeniu konstrukcji problematyki dostosowania właściwości betonu do warunków eksploatacji, bądź to przez dostosowanie cech betonu do warunków w jakich będzie pracował, bądź też przez zaprojektowanie odpowiednich zabezpieczeń powierzchni betonu (powłoki, wykładziny, obróbka powierzchni betonu itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niewłaściwa jakość stali, drewna i ceramiki wynikać może z wbudowania nieodpowiednich materiałów, nie odpowiadających założeniom projektowym lub mających cechy niezgodne z wymaganiami normowymi, a także z nieodpowiedniego zabezpieczenia materiałów przy wbudowywaniu i niewłaściwej ich konserwacji (uprawnienia budowlane).

Niewłaściwa jakość materiałów budowlanych należy do łatwych do wykrycia przyczyn uszkodzeń konstrukcji. Może wystąpić jako główna przyczyna uszkodzeń (np. korozja elementów stalowych, przemarznięcie betonu w trakcie procesu twardnienia, uszkodzenia biologiczne drewna) bądź jako przyczyna uboczna, w przypadku np. przeciążenia konstrukcji (program egzamin ustny).

Przeciążenie konstrukcji

Przeciążenie konstrukcji wynikać może z wystąpienia działań na konstrukcję o wielkości większej (niekorzystniejszej) niż przyjęto w trakcie projektowania, z wystąpienia dodatkowych nieprzewidzianych działań, bądź wreszcie wystąpienia nieprzewidzianych układów lub sposobów działania obciążeń o wartości nie przekraczającej wartości założonej. Nie będziemy natomiast do tej grupy przyczyn niewłaściwej pracy konstrukcji zaliczać przypadków obniżenia współczynnika bezpieczeństwa lub uszkodzeń powstałych pod obciążeniem zgodnym z przewidywanym, np. wskutek obniżenia, w stosunku do założeń projektowych, właściwości wytrzymałościowych materiału, zmiany przekrojów, przyjęcia w obliczeniach wadliwych schematów statycznych itp. (opinie o programie).

Przeciążenia od ciężaru własnego konstrukcji występują najczęściej w wyniku niezgodności rzeczywistych ciężarów objętościowych materiałów w konstrukcji z ciężarami założonymi. Możliwość rozbieżności jest szczególnie duża w przypadku materiałów wykonywanych na budowie, przede wszystkim lekkich betonów oraz warstw izolacyjnych i wyrównawczych z luźnych materiałów odpadowych (żużel, gruz itp.). Może być także spowodowana nieuwzględnieniem w obliczeniach zmian ciężaru objętościowego materiałów nasiąkliwych (np. gazobetony). Rozbieżności te, szczególnie w elementach obciążonych głównie ciężarem własnym (np. stropodachy), są ostatnio częstą przyczyną awarii (segregator aktów prawnych).

Rozbieżności w wymiarach na ogół nie mają większego znaczenia, za wyjątkiem różnego rodzaju betonowych warstw wyrównawczych, których rzeczywista grubość, zwłaszcza przy niestarannym wykonawstwie, przekraczać może kilkakrotnie grubość założoną w projekcie (często zresztą nierealnie małą). W obiektach starszych przyczyną przeciążeń bywają często przeprowadzane bez odpowiedniej analizy przebudowy polegające np. na zmianie podłóg na cięższe, zmianie układu i liczby ścianek działowych itp. Stosowane w praktyce w obliczeniach uproszczenia przy zestawianiu własnych ciężarów części składowych obiektu prowadzą przeważnie do nadmiarów w obliczonych wielkościach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami