Blog

07.12.2021

Korozja zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Korozja zbrojenia

Korozja zbrojenia

W betonach o małej szczelności, takich jak gazobetony, pianobetony, porowata otulina nie stanowi dostatecznej ochrony przed korozją, gdyż łatwo ulega skarbonizowaniu, a tym samym zneutralizowaniu. Podobna sytuacja zachodzi w betonach niedbale wykonanych, posiadających rysy, pustki powietrzne w pobliżu stali zbrojeniowej. W wymienionych przypadkach pustki powietrzne nie wypełniają się nigdy wodą na tyle, aby mogło to utrudniać dostęp powietrza do powierzchni stali (program uprawnienia budowlane na komputer).

Im większa jest wilgotność powietrza, tym korozja będzie się szybciej rozwijać.
Korozja zbrojenia jest zjawiskiem bardzo złożonym. Przebieg jej zależy nie tylko od otaczającej atmosfery, ale również od wielu czynników związanych z rodzajem betonu i stali zbrojeniowej. Aby korozja mogła się rozwijać konieczny jest dostęp tlenu z powietrza do powierzchni zbrojenia. Wraz ze zwiększeniem grubości otuliny, jej własności ochronne zwiększają się proporcjonalnie do wymiarów. Znacznie lepsze rezultaty można uzyskać przez uszczelnienie betonu.

Dodatki napowietrzające wprowadzone do betonu zwiększają jego porowatość, ale nie zwiększają przepuszczalności, ponieważ tworzą zamknięte pory. Zaczyny iniekcyjne z dodatkami napowietrzającymi stosowane do wypełniania kanałów kablowych charakteryzują się lepszymi własnościami ochronnymi aniżeli zaczyny cementowo-wodne.
Na własności ochronne posiadają również wpływ takie czynniki, jak ilość cementu, rodzaj cementu i kruszywa. 

Przyczyny powstawania korozji kabli w sprężonych przekryciach dachowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W okresie ostatnich lat w Polsce wiele hal produkcyjnych zostało przekrytych elementami kablobetonowymi o dużej rozpiętości.
Podczas projektowania konstrukcji przekryć dachowych kablobetonowych nie zwrócono jednak dostatecznej uwagi na konieczność zabezpieczenia stali zbrojeniowej przed korozją. Wpłynął na to w pewnym stopniu fakt, że na ogół zbrojenie w betonach zwykłych nie ulega korozji (uprawnienia budowlane).
Nie przeanalizowano jednak istotnych różnic pomiędzy technologią zwykłych konstrukcji żelbetowych i konstrukcji kablobetonowych, a w szczególności
2as nie zwrócono uwagi na fakt, że bardzo proste środki zabezpieczenia stali zbrojeniowej w żelbetach mogą być niewystarczające dla konstrukcji kablobetonowych.

Objawy uszkodzeń

Objawy uszkodzeń spowodowane działaniem korozji stali sprężającej dają się zauważyć dopiero po upływie mniej lub więcej długiego okresu czasu, zależnie od warunków, w których procesy korozyjne zachodzą (program egzamin ustny). Tymczasem coraz częściej występują objawy uszkodzeń konstrukcji kablobetonowych, spowodowane między innymi niedostatecznym zabezpieczeniem tych konstrukcji przed korozją stali sprężającej.

Sprawa zagrożenia konstrukcji kablobetonowych wskutek korozji zbrojeniowej stała się bardzo aktualna w Polsce. Od dwóch lat prowadzone są przez ITB obserwacje i prace badawcze nad zabezpieczeniem istniejących i nowo projektowanych konstrukcji kablobetonowych (opinie o programie).
Pomimo że badania nad stanem konstrukcji kablobetonowych nie są zakończone, już na podstawie dotychczasowego rozeznania można wykazać główne przyczyny naszych niepowodzeń w projektowaniu, wykonywaniu i eksploatowaniu konstrukcji kablobetonowych, np. w zakładach przemysłu włókienniczego.

Biorąc pod uwagę doświadczenia krajowe w pełni pokrywające się z doświadczeniami zagranicznymi, poniżej podaje się główne przyczyny powstawania korozji kabli sprężających w przekryciach dachowych (segregator aktów prawnych).
Korozja zbrojenia w betonach jest procesem elektrochemicznym, przy tym zniszczeniu ulegają tylko anodowe odcinki pręta, a szybkość korozji, między innymi przyczynami, jest limitowana również dostępem tlenu i wilgoci do powierzchni stali.

Ochronne działanie betonu w stosunku do stali polega w głównej mierze na pasywującym działaniu alkalicznego środowiska, które powoduje wytworzenie się na powierzchni stali warstewki wodorotlenku żelaza. Zjawisko to jest wywołane obecnością wodorotlenku i tlenku wapniowego w betonie. Istotny zatem wpływ na hamowanie korozji zbrojenia wywiera pasywujące oddziaływanie na stal wyżej wymienionych związków wapnia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami