Blog

Nadmiar kleju zdjęcie nr 2
10.04.2021

Korpus mebla

W artykule znajdziesz:

Korpus mebla

Nadmiar kleju zdjęcie nr 3
Korpus mebla

Korpusy z płyt z obłogami, których krawędzie ofornirowano lub zabezpieczono doklejkami, skleja się ze sobą na końcach używając często kołków lub kształtówek. Spoina brzydko się odznacza. Jeśli takie naroże jest wyraźnie widoczne na meblu, to płyty należy sklejać ze sobą nakładając jedną na drugą tak, że powierzchnia jednej płyty zakrywa powierzchnię drugiej wystając nad nią przynajmniej na 2 mm.
Korpus mebla, który można rozmontować (program uprawnienia budowlane na komputer).

Duże korpusy z płyt drzewnych dają się często rozmontowywać. Odpowiednie okucia łączące. Istnieje cała gama okuć z przeznaczeniem na różnorodne obciążenia naroży mebla. Zaletą tych okuć jest to, że pojedyncze elementy korpusu można montować w różnych miejscach. Okucia łączące można często też stosować w szeregu wierceń w systemie 32.
W rząd otworów wierconych można wpuszczać również inne łączniki naroży, jak np. łączniki wieńców, ścian tylnych lub płyt montażowych i zawiasów.
Elementy nośne i usztywniające muszą pasować do korpusu
Szafa ma szczególnie wysoką podstawę nośną, jej zadaniem jest pewne utrzymywanie mebla. Szafa nie może się kiwać podczas korzystania z niej, np. przy otwieraniu klapy lub wyciąganiu wewnętrznych szuflad (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na podstawę nóżkową działają duże siły.
Podstawa nóżkowa musi przyjąć na siebie działający pionowo ciężar korpusu i jego, znaczną niekiedy, zawartość. Poza tym podczas używania szały działają siły poziome. Ponieważ drewno jest odporne na ściskanie wzdłuż włókien, nóżki są prawie zawsze odpowiednio wymiarowane na przyjęcie tak dużego ciężaru pionowego. Nawet wąskie nóżki szafy bezpiecznie unoszą pionowy ciężar korpusu. Jakie siły mogą działać na podstawę nóżkową w momencie wyciągania szuflady. Przy przesuwaniu szafy, zwłaszcza, jeśli się jej przy tym nie podnosi, działają znacznie większe siły (uprawnienia budowlane).

Trwałość podstawy nóżkowej

Projektując podstawę nóżkową należy pamiętać, że drewniane części konstrukcji łatwo się wyginają. W przypadku długich podstaw mogą wyginać się np. wątory. Wówczas cały korpus i płyta zwisają. Czopy obciążane są przy tym na ścisk i rozciąganie (program egzamin ustny). Zjawisko to porównywalne jest z obciążaniem krzeseł. Podczas napraw krzeseł okazuje się, że prawie zawsze poluzowane są złącza czopowe lub kołkowe.

Połączenia narożne podstaw nóżkowych należy wytwarzać ze szczególną dokładnością; trzeba je łączyć na klej na całej powierzchni (opinie o programie).
Ponieważ trwałość sklejonego połączenia narożnego zależy, wśród wielu innych czynników, od wielkości powierzchni klejenia, trzeba zwrócić uwagę na to, by ta powierzchnia była jak największa. W przypadku cienkich, delikatnych podstaw nóżkowych można powiększyć powierzchnie klejenia. Uwzględnić wszakże trzeba, że krótkie włókna lekko ścinają się na zaokrągleniach. Ważne jest, by fakt ten rozważyć już w czasie obróbki tych naroży. Podstawy nóżkowe z innych tworzyw, np. podstawy stalowe, muszą również wykazywać odpowiednią stałość. Używając gotowych podstaw trzeba je sprawdzić pod względem wytrzymałości (segregator aktów prawnych).

Optyczna trwałość podstawy nóżkowej.
Oprócz koniecznej wytrzymałości statycznej, podstawa nóżkowa powinna wytwarzać u obserwatora także optyczne wrażenie wytrzymałości i równowagi.
Optyczne wrażenie wytrzymałości wzmacnia zaufanie do trwałości statycznej.
Mebel stojakowy odznacza się szczególnie wysoką wytrzymałością podstawy nośnej. Stojaki nośne są równocześnie częścią korpusu. Tym samym, patrząc na nie, mamy wrażenie dużej wytrzymałości.
Meble nie mogą stać całą powierzchnią (promocja 3 w 1).

Cokół i policzki jako podstawę nośną mebla. Cokół i policzki stanowią szczególnie trwałą i pewną podstawę dla korpusu mebla. Wiadomo jednak, że podłoga nie zawsze jest prosta, w takim przypadku meble te kiwają się, jeśli stoją na niej całą powierzchnią. W meblach stojących krzywo nie można często otworzyć szuflad i drzwi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Nadmiar kleju zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Nadmiar kleju zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Nadmiar kleju zdjęcie nr 8 Nadmiar kleju zdjęcie nr 9 Nadmiar kleju zdjęcie nr 10
Nadmiar kleju zdjęcie nr 11
Nadmiar kleju zdjęcie nr 12 Nadmiar kleju zdjęcie nr 13 Nadmiar kleju zdjęcie nr 14
Nadmiar kleju zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nadmiar kleju zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nadmiar kleju zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami