Blog
Korzyść twardzieli
W artykule znajdziesz:
Korzyść twardzieli
Z upływem lat stosunek ten przesuwa się na korzyść twardzieli. U sosny w wieku około 160 lat występuje liczebna przewaga słojów twardzieli nad bielem; załączony wykres przedstawia wyniki pomiarów przeprowadzonych na materiale obejmującym około 2000 sosen (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szybkość, z jaką przebiega proces twardzielowania, wzrasta stopniowo z wiekiem drzewa.
U sosny w wieku młodocianym na zamianę jednego słoju bielu na twardziel trzeba przeciętnie 2 lata; u starych sosen o wieku powyżej 200 lat twardziel posuwa się przeciętnie o jeden słój w ciągu roku, czyli proces twardzielowania przebiega dwa razy szybciej niż w wypadku poprzednim.
U gatunków pierścieniowo-naczyniowych słoje bielu po krótkim czasie ulegają przemianom zmierzającym do wytworzenia twardzieli (program uprawnienia budowlane na ANDROID). U grochodrzewu, przeorzecha (Caria, hikory), kasztana i dębu tylko jeden, a u orzecha tylko około pięciu najmłodszych słojów intensywnie przewodzi wodę; u sosny czynnych jest tylko trzy do pięciu słojów. Starsze, dalej od obwodu położone słoje tracą stopniowo charakter strefy przewodzącej i znajdują się w stadiach przejściowych, między w pełni czynnymi, najmłodszymi słojami a nieprzewodzącą wody twardzielą (uprawnienia budowlane).
Odmiennie zachowują się gatunki rozpierzchłonaczyniowe, u których przewodzenie może odbywać się albo całą powierzchnią przekroju, jak to ma miejsce u gatunków beztwardzielowych, albo też zadanie to spełnia 10 lub więcej słojów. R. Hartig jest zdania, że w wypadku przewodzenia wody przez jeden tylko, zewnętrzny słój drewno musi mieć naczynia o dużym świetle i budowę pierścieniowonaczyniową. Według nowszych badań wstępujący prąd wody u gatunków pierścieniowonaczyniowych ma szybkość 20-45 m/godz., u gatunków zaś rozpierzchłonaczyniowych 0,8-6,2 m/godz. W związku z tym strefa przewodząca w gatunkach rozpierzchłonaczyniowych ma większą szerokość.
Zarys twardzieli
Następstwem procesów twardzielowania są różnice między drewnem bielu i twardzieli (program egzamin ustny). Drewno bielu wykazuje większą wilgotność niż drewno twardzieli; u gatunków iglastych zawartość wody w twardzieli wynosi ‘/< do Vs zawartości wody w bielu. U gatunków liściastych różnice te są mniejsze. Według danych z literatury u niektórych gatunków liściastych różnice te zacierają się całkowicie. Stwierdzenie to jest słuszne i uzasadnione; zjawisko takie można obserwować np. zarówno u osiki (uważanej za drzewo beztwardzielowe), jak u innych gatunków topól (uważanych za twardzielowe), u których wewnętrzne warstwy drewna wykazują wilgotność równą lub większą od wilgotności obwodowej strefy drewna (opinie o programie).
Na tle tego zjawiska nasuwa się pytanie, czy wewnętrzne warstwy drewna u topoli słusznie uważa się za twardziel, czy też niektóre topole (prócz osiki) należy zaliczyć do gatunków beztwardzielowych.
Z przeprowadzonych rozważań wynika, że proces twardzielowania jest związany z działalnością żywych komórek miękiszowych, a twardziel powstaje w wyniku zmian zachodzących zarówno w komórkach miękiszowych, jak w otaczających je martwych komórkach drewna.
Udział twardzieli w pniu. Zarys twardzieli nie trzyma się granicy jednego słoju, lecz przebiega linią mniej lub więcej nieregularną. W sąsiedztwie sęków (zwłaszcza drobnych sęczków, które powstają z rozwijających się pączków śpiących) oraz w sąsiedztwie drobnych pęknięć, którymi powietrze może wnikać do wnętrza pnia, twardziel przybiera nieregularny zarys gwiaździsty (segregator aktów prawnych).
U drzew o nierównomiernie rozwiniętej koronie biel wykazuje większą szerokość po stronie silniej ugałęzionej.
U sosny średnica twardzieli na przekroju odziomkowym jest mniejsza niż w wyżej położonych przekrojach; wymiar jej wzrasta mniej więcej do wysokości 7-10 m od przekroju odziomkowego.
Wielkość powierzchni przekroju zajęta przez twardziel ulega dużym wahaniom w zależności od gatunku i wieku drzewa, od warunków zewnętrznych (gleba, klimat, naświetlenie) oraz od położenia rozpatrywanego przekroju w stosunku do wysokości drzewa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32