Blog

Parcie wiatru zdjęcie nr 2
09.11.2022

Koszt własny produkcji

W artykule znajdziesz:

Parcie wiatru zdjęcie nr 3
Koszt własny produkcji

Spisem z natury należy objąć całość robót wykonanych na budowie, z tym, że roboty nie objęte umową z zamawiającym, ujmuje się odrębnie (na oddzielnych arkuszach). Wartości tych robót nie zalicza się do przerobu przedsiębiorstwa, a ich koszt nie zwiększa stanu robót w toku, lecz podlega w całości przeniesieniu na koszt własny produkcji sprzedanej. Nie dotyczy do robót nie objętych umową, jeżeli były one niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub zabezpieczenie przed awarią, a fakt ten wynika z wpisu do dziennika budowy, dokonanego przez zamawiającego lub wykonawcę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dane do spisu z natury tzw. robót zanikających oraz robót, których faktycznego stanu nie można ustalić z powodu warunków atmosferycznych (np. przysypane śniegiem roboty ziemne), przyjmuje się w wysokości ustalonej w czasie poprzedniego spisu, powiększonej na podstawie zapisów w książce obmiarów robót o roboty wykonane od tego czasu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli przedmiotem spisu z natury są roboty czasowo wstrzymane lub zakończone fragmenty robót, a zespół spisowy stwierdził, że od ostatniego spisu nie wykonywano w danym obiekcie dalszych robót tego rodzaju, jak również, że roboty te zabezpieczone są przed wpływami atmosferycznymi, kradzieżą itp. w sposób należyty, stan robót w toku przyjmuje się w wysokości ustalonej w czasie poprzedniego spisu (uprawnienia budowlane).

Dokonanie spisu na podstawie zapisów w książce obmiaru i danych poprzedniego spisu należy odnotować w odpowiednich pozycjach w rubryce „uwagi” w protokóle inwentaryzacji robót budowlano-montażowych w toku.

Stan ilościowy robót w toku wycenia kierownik budowy (robót) lub upoważniona przez niego osoba według takiej wartości, po jakiej nastąpi sprzedaż tych robót, tj. według wartości kosztorysowej powiększonej o ewentualne dodatki nie objęte kosztorysem i po porównaniu danych z odpowiednimi zapisami, ujętymi książką obmiaru robót. W razie stwierdzenia różnic należy dokonać odpowiednich poprawek w książce obmiarów robót (program egzamin ustny).

Wycenione protokoły inwentaryzacji robót

Wartość kosztorysową ustala się jako sumę iloczynów ilości robót i ich cen kosztorysowych, skorygowaną o przewidziane właściwymi przepisami:

  1. kwoty dodatków przysługujących wykonawcy,
  2. zmiany cen materiałów, usług i innych składników kosztów.

Pozycje przysługujących wykonawcy dodatków nie objętych kosztorysem ujmuje się wg rodzajów poszczególnych dodatków z podaniem podstawy wyliczeń i stawek procentowych. Wyodrębnieniu podlega, jak już wyżej wspomniano, wartość robót, które nie mogą stanowić przedmiotu sprzedaży, a w szczególności roboty nie objęte zawartą w obowiązującym trybie umową z zamawiającym (opinie o programie).

Stan ilościowy robót w toku oraz ich wartość według cen kosztorysowych ujmuje się w protokole inwentaryzacji robót w toku, sporządzonym co najmniej w 3 egzemplarzach. W protokole tym wykazuje się odrębnie stan ilościowy robót w toku nie objętych umową z zamawiającym (segregator aktów prawnych).

Protokół inwentaryzacji robót w toku podpisują członkowie zespołu spisującego, zamawiający (w przypadku uczestniczenia w spisie) i kierownik budowy, który jest ponadto odpowiedzialny za terminowość spisu oraz prawidłowość wyceny robót w toku i wyliczenie wartości robót, których termin wykonania został przekroczony.

Wycenione protokoły inwentaryzacji robót w toku należy przekazać do zarządu przedsiębiorstwa najpóźniej w ciągu 5 dni po dacie spisu z natury. Koszt rzeczywisty robót w toku budowy oblicza się mnożąc wartość kosztorysową tych robót przez rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów produkcji budowlano-montażowej, wykonanej siłami własnymi ustalony dla tej budowy. Rzeczywisty wskaźnik poziomu kosztów danej budowy wynika z porównania kosztów produkcji budowlano-montażowej wykonanej siłami własnymi w okresie od początku roku do dnia inwentaryzacji po wyłączeniu kosztów nieprodukcyjnych do wartości kosztorysowej tejże produkcji, z uwzględnieniem kosztu i wartości kosztorysowej stanu robót w toku na początek roku (promocja 3 w 1)

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Parcie wiatru zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Parcie wiatru zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Parcie wiatru zdjęcie nr 8 Parcie wiatru zdjęcie nr 9 Parcie wiatru zdjęcie nr 10
Parcie wiatru zdjęcie nr 11
Parcie wiatru zdjęcie nr 12 Parcie wiatru zdjęcie nr 13 Parcie wiatru zdjęcie nr 14
Parcie wiatru zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Parcie wiatru zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Parcie wiatru zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami