Blog

Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 2
03.11.2022

Kosztorys wykonawczy

W artykule znajdziesz:

Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 3
Kosztorys wykonawczy

Kosztorys wykonawczy powinien być sporządzony i sprawdzony bezpośrednio po ukończeniu każdego elementu obiektu, przed upływem terminu częściowego odbioru. Kierownik budowy powinien skrupulatnie prowadzić ewidencję przebiegu przygotowania, realizacji i likwidacji budowy w nawiązaniu do terminów przewidzianych w umowie i obowiązujących przepisów (program uprawnienia budowlane na komputer). Obowiązujące zarządzenia przewidują, że wykonawca płaci niekiedy wysokie kary umowne i odszkodowania za nieterminowe wywiązywanie się z ciążących na nim obowiązków. Z drugiej strony zamawiający również płaci wykonawcy kary umowne i odszkodowania w przypadkach niedotrzymywania obowiązujących go terminów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W szczególności strona, która nie wykonała umowy lub wykonała ją nienależycie, obowiązana jest wyrównać drugiej stronie spowodowane tym straty, z wyjątkiem przypadków, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy jest następstwem okoliczności, za które strona zobowiązana nie odpowiada. Odszkodowanie nie obejmuje korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby szkody nie wyrządzono. Odszkodowanie, a także kara umowna i odszkodowanie uzupełniające należy się również, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nastąpiło wskutek decyzji jednostki nadrzędnej lub organu naczelnego, któremu podlega strona zobowiązana (uprawnienia budowlane).

Jeżeli przepis lub umowa przewiduje karę umowną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, kara ta należy się poszkodowanemu w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej straty. Poszkodowany może ponadto dochodzić wyrównania strat przekraczających wysokość zastrzeżonej kary. Strony mogą jednak nie dochodzić kary umownej, jeżeli nie przekracza ona 5000 złotych (program egzamin ustny).

Umowne kary

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zamawiający obowiązany jest zapłacić wykonawcy karę umowną:

  • za zwłokę w dostarczeniu projektu technicznego lub umówionej jego części - 0,02% wynagrodzenia należnego za wykonanie obiektów lub robót, których dotyczy projekt, za każdy dzień zwłoki,
  • za zwłokę w przekazaniu terenu budowy - 0,02% wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy, za każdy dzień zwłoki,
  • za zwłokę w usunięciu wad projektu technicznego - 0,02% wynagrodzenia za wykonanie obiektu lub robót, których dotyczy projekt, za każdy dzień zwłoki,
  • za zwłokę w przeprowadzeniu odbioru - 2000 zł za każdy dzień zwłoki, licząc od następnego dnia po terminie, w którym odbiór powinien się odbyć,
  • za uniemożliwienie rozpoczęcia lub spowodowanie przerwy w wykonywaniu robót z innych przyczyn niż wymienione w pkt. 1, 2 i 3 - 0,02% wynagrodzenia za przedmiot umowy za każdy dzień zwłoki lub przerwy (opinie o programie).

Wykonawca płaci zamawiającemu karę umowną:

  1. za zwłokę w oddaniu określonego w umowie obiektu lub robót - 0,02% wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania przedmiotu odbioru, za każdy
  2. dzień zwłoki, za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie rękojmi za wady - 0,02% wynagrodzenia należnego za wykonany przedmiot odbioru za każdy dzień zwłoki, liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad (segregator aktów prawnych).

W razie zwłoki w usunięciu wad w terminie dodatkowym kara ulega podwyższeniu o 50%. Wykonawca obowiązany jest pokryć koszty związane z niedojściem do skutku odbioru, jeżeli nastąpiło to z powodu okoliczności, za które on odpowiada. Jeżeli niedojście do skutku odbioru, spowodowane przez wykonawcę, wywoła zwłokę w oddaniu określonego w umowie obiektu lub robót, koszty, o których wyżej mowa, powiększają karę umowną za zwłokę w oddaniu danego obiektu lub robót.

W razie zwłoki w oddaniu robót, których odbiór ze względów technicznych został przesunięty na termin późniejszy (np. roboty elewacyjne), podstawę kary umownej za zwłokę w oddaniu obiektu lub robót poza obiektem stanowi wynagrodzenie należne za wykonanie obiektu (robót poza obiektem) (promocja 3 w 1).

Kar umownych można dochodzić z kilku tytułów jednocześnie. Suma kar umownych należnych uprawnionemu ze wszystkich tytułów, z wyjątkiem kar za zwłokę w usunięciu wad, nie może przekraczać 5% wynagrodzenia za przedmiot odbioru.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 8 Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 9 Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 10
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 11
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 12 Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 13 Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 14
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozjazdy krzyżowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami