Blog

Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
03.11.2022

Kosztorys

W artykule znajdziesz:

Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Kosztorys

Do opracowania kosztorysów na podstawie katalogów i cenników niezbędne są:

  1. dane wyjściowe do kosztorysowania oraz podstawowe dane charakteryzujące zadanie inwestycyjne,
  2. projekty obiektów łub robót poza obiektami wraz z rysunkami roboczymi,
  3. zestawienie uzgodnionych ustaleń z zakresu organizacji budowy i technologii montażu, niezbędnych do wyceny poszczególnych elementów i robót,
  4. zestawienie kosztów zatwierdzone na etapie założeń techniczno-ekonomicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na podstawie wymienionych źródeł ustala się ceny jednostkowe robocizny, materiałów i pracy sprzętu na wykonanie jednostki elementu konstrukcyjnego lub roboty. Układ i pozycje przedmiaru robót powinny być ściśle dostosowane do układu, przyjętego w odpowiednich tablicach KSNK i ZCJ (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kosztorys służy nie tylko do określenia kosztów budowy, sporządzenia planu finansowego inwestycji i zlecenia robót wykonawcy, lecz również do zaplanowania produkcji budowlanej, dokonywania rozliczeń między wykonawcą a inwestorem oraz do bieżącego finansowania budowy. Poza tym kosztorys zawiera dane niezbędne do opracowania projektu organizacji i technologii budowy, zawierania umów akordowo-ryczałtowych z brygadami kompleksowymi, zapotrzebowania środków produkcji (materiałów, siły roboczej, sprzętu, transportu itp.) oraz do rozliczenia się kierownika budowy z zużytych materiałów przy budowie obiektu (uprawnienia budowlane).

W przypadku zwiększenia zakresu robót lub konieczności wykonania robót dodatkowych, tj. nie przewidzianych w kosztorysie i w umowie, inwestor sporządza kosztorys na roboty dodatkowe i uzgadnia go z wykonawcą. Roboty te mogą być wykonane tylko na podstawie pisemnego zlecenia inwestora. Kosztorys na roboty dodatkowe jest dokumentem równorzędnym z kosztorysem umownym.

W kosztorysie określona jest wielkość nakładu inwestycyjnego z podziałem na koszty materiałów i urządzeń, koszty robocizny, koszty sprzętu (usługi maszyn i środków transportowych) i koszty ogólne. Powyższe składniki kosztów powtarzają się w każdej pozycji kosztorysowej, z wyjątkiem kosztów ogólnych, które obliczane są w sposób globalny jako narzut procentowy na całość kosztów (program egzamin ustny).

Wynagrodzenia wykonawcy

Wynagrodzenia wykonawcy ustala się, jak już wyżej wspomniano, w formie ryczałtu umownego (wynagrodzenie ryczałtowe) lub w wyjątkowych przypadkach na podstawie uzgodnionych cen jednostkowych kosztorysu umownego i obmiaru wykonanych robót (opinie o programie).

Propozycję co do wysokości wynagrodzenia wykonawcy (ryczałtu umownego lub cen jednostkowych kosztorysu) przedstawia zamawiający przesyłając założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji lub projekt techniczny inwestycji w całości albo w odpowiedniej jego części.

Jeżeli w ciągu 30 dni od terminów podanych wyżej strony nie uzgodnią wysokości ryczałtu, wykonawca może w ciągu następnych 14 dni wystąpić do komisji arbitrażowej o ustalenie wysokości ryczałtu. Jeżeli tego nie uczyni obowiązuje ryczałt zaproponowany przez zamawiającego. Dokładne prowadzenie ewidencji wpływu dokumentacji projektowej, jak również korespondencji z tym związanej, jest zatem rzeczą konieczną na każdej budowie (segregator aktów prawnych).

W przypadku gdy nie można ustalić ryczałtu dla całego obiektu ze względu na to, że występują w nim roboty, których zakres i warunki wykonywania nie mogą być ściśle przewidziane w projekcie, należy określać wynagrodzenie ryczałtowe za te części obiektu, w których takie roboty nie występują. Wynagrodzenie ryczałtowe za części obiektu należy również ustalać sukcesywnie w przypadku, gdy inwestor dostarcza projekty i kosztorysy częściami Przez część obiektu rozumie się przy tym roboty, stanowiące wyodrębnioną całość techniczną i ujęte w oddzielną część kosztorysu (kosztorys częściowy) (promocja 3 w 1).

Jedynie w przypadku, gdy zakres i warunki wykonywania robót nie mogą być ściśle przewidziane w projekcie, wynagrodzenie wykonawcy ustala się na podstawie uzgodnionych cen jednostkowych kosztorysu umownego. Wymaga to jednak zgody jednostki nadzorującej generalnego lub częściowego wykonawcę, udzielonej w porozumieniu z Jednostką nadzorującą inwestora.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pigment uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami