Blog

21.08.2018

Kosztowne błędy na budowie – jak ich uniknąć?

W artykule znajdziesz:

Kosztowne błędy na budowie – jak ich uniknąć?

Budowa jest skomplikowanym procesem, podczas którego często popełniane są różnego rodzaju błędy (program na komputer). Niekiedy są one bardzo kosztowne, dlatego warto uczyć się na czyichś błędach. Pierwsze błędy popełniane są często jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dość kosztowne jest zwłaszcza zakupienie projektu bez wcześniejszej analizy planu zagospodarowania przestrzennego (program na telefon). W efekcie może okazać się, że na danej działce nie można zbudować domu z wybranego projektu. Wówczas konieczne jest wykonanie kosztowych zmian projektowych lub zakupienie innego projektu. Kolejnym częstym błędem jest zatrudnienie kierownika budowy, który jest niekompetentny lub trudno nawiązać z nim kontakt. Praca z takim fachowcem jest trudna, dlatego warto poszukać osoby polecanej przez innych inwestorów (program na egzamin ustny).

Posadowienie fundamentów na humusie

Kosztowne błędy na budowie

Najczęstszym błędem podczas stawiania budynku jest wykonanie zbyt głębokich wykopów (promocja 3 w 1). Takie prace powinny być wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ w przypadku, gdy konieczne jest uzupełnienie zbyt głębokich wykopów wybranym wcześniej podłożem, nie jest ono już odpowiednio ścisłe, co może skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku (segregator). Kolejnym niebezpiecznym błędem jest posadowienie fundamentów na humusie. Humus, czyli wierzchnią warstwę podłoża mus być usunięty, ponieważ znajdujące się w nim związki organiczne zanikają, co powoduje nierównomierne osiadanie budynku (opinie).
Kolejny bardzo częsty błąd występuje w momencie konstruowania ław fundamentowych, a jest nim łączenie prętów żebrowych ze zbyt małą zakładką, co znacząco zmniejsza wytrzymałość zbrojenia. Jednym z najkosztowniejszych błędów jest oszczędzanie na izolacji przeciwwilgociowej fundamentów lub rezygnacja z jej wykonania. Oszczędności na tym etapie budowy mogą skutkować zawilgoceniem ścian fundamentowych i samych fundamentów. Do częstych błędów zalicza się również nieprawidłowe wyprowadzanie pionu oraz poziomu ścian. Nawet niewielkie odchylenia mogą być przyczyną sporych problemów z osadzaniem okien i drzwi, a także krzywymi ścianami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami