Blog
Kosztowne błędy na budowie – jak ich uniknąć?
W artykule znajdziesz:
Kosztowne błędy na budowie – jak ich uniknąć?
Budowa jest skomplikowanym procesem, podczas którego często popełniane są różnego rodzaju błędy (program na komputer). Niekiedy są one bardzo kosztowne, dlatego warto uczyć się na czyichś błędach. Pierwsze błędy popełniane są często jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dość kosztowne jest zwłaszcza zakupienie projektu bez wcześniejszej analizy planu zagospodarowania przestrzennego (program na telefon). W efekcie może okazać się, że na danej działce nie można zbudować domu z wybranego projektu. Wówczas konieczne jest wykonanie kosztowych zmian projektowych lub zakupienie innego projektu. Kolejnym częstym błędem jest zatrudnienie kierownika budowy, który jest niekompetentny lub trudno nawiązać z nim kontakt. Praca z takim fachowcem jest trudna, dlatego warto poszukać osoby polecanej przez innych inwestorów (program na egzamin ustny).
Posadowienie fundamentów na humusie
Najczęstszym błędem podczas stawiania budynku jest wykonanie zbyt głębokich wykopów (promocja 3 w 1). Takie prace powinny być wykonane bardzo precyzyjnie, ponieważ w przypadku, gdy konieczne jest uzupełnienie zbyt głębokich wykopów wybranym wcześniej podłożem, nie jest ono już odpowiednio ścisłe, co może skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku (segregator). Kolejnym niebezpiecznym błędem jest posadowienie fundamentów na humusie. Humus, czyli wierzchnią warstwę podłoża mus być usunięty, ponieważ znajdujące się w nim związki organiczne zanikają, co powoduje nierównomierne osiadanie budynku (opinie).
Kolejny bardzo częsty błąd występuje w momencie konstruowania ław fundamentowych, a jest nim łączenie prętów żebrowych ze zbyt małą zakładką, co znacząco zmniejsza wytrzymałość zbrojenia. Jednym z najkosztowniejszych błędów jest oszczędzanie na izolacji przeciwwilgociowej fundamentów lub rezygnacja z jej wykonania. Oszczędności na tym etapie budowy mogą skutkować zawilgoceniem ścian fundamentowych i samych fundamentów. Do częstych błędów zalicza się również nieprawidłowe wyprowadzanie pionu oraz poziomu ścian. Nawet niewielkie odchylenia mogą być przyczyną sporych problemów z osadzaniem okien i drzwi, a także krzywymi ścianami.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32