Blog

Kotwienie ścian wychylonych z pionu uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Kotwienie ścian wychylonych z pionu uprawnienia budowlane

W przypadku stosunkowo znacznego wychylenia ścian z pionu stosuje się kotwienie ich do ścian prostopadłych za pomocą stalowych ściągów jako kotwi punktowych lub ciągłych. Po usunięciu przyczyn powodujących wychylenie ściany z pionu wykuwa się we wszystkich ścianach prostopadłych do wychylonej ściany, w odpowiedniej od niej odległości, otwory na kotwie oraz wycina z obu stron tych ścian podłużne bruzdy dla ściągów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kotwie powinny być wykonane z ceowników odpowiedniego profilu i wzmocnione kątownikami w miejscu umieszczenia śrub ściągu. Następnie wykuwa się w wychylonej ścianie otwory na przepuszczenie prętów ściągu oraz bruzdy na umieszczenie kotwi z ceownika - przy zakotwieniu punktowym, lub bruzdę wzdłuż całej ściany - przy zakotwieniu ciągłym.
Powierzchnie wykutych bruzd i otworów należy dokładnie oczyścić z resztek gruzu i pyłu sprężonym powietrzem, a powierzchnie bruzd, o które będą uparte kotwie z ceownika, zmoczyć wodą i wyrównać warstwą zaprawy cementowej (minimum marki 80) grubości 2-3 cm, zbrojoną siatką cięto-ciągnioną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy zaprawa uzyska wymaganą wytrzymałość, umieszcza się w wykutych bruzdach kotwie z ceowników, wsuwa w otwory kotwi pręty ściągów z nagwintowanymi końcami i nakręca się nakrętki.
Po równomiernym i jednoczesnym dokręceniu kluczami dynamometrycznymi wszystkich czterech nakrętek w każdej kotwi nagrzewa się obydwa pręty ściągów na maksymalnej Ich długości (za pomocą palników) do temperatury 500-i-600°C i ponownie dokręca do oporu nakrętki, uzyskując w ten sposób sprężenie konstrukcji kotwiącej (uprawnienia budowlane). Następnie ewentualne pustki między ceownikami a płaszczyznami oporowymi wypełnia się pod ciśnieniem rzadką zaprawą cementową, a otwory w ścianach zewnętrznych ociepla styropianem, wełną żużlową, pianką poliuretanową lub innym odpowiednim materiałem izolacyjnym. Czoła kotwi celowników ociepla się płytami styropianu, osiatkowuje, obrzuca zaprawą cementową i nakłada na nią warstwę faktury. Minimalna średnica prętów ściągu powinna wynosić 24 mm.
Belki stropowe
Przy nieznacznych wychyleniach ściany z pionu, na której oparte są belki stropowe, kotwienie ściany do belek można wykonywać niezależnie od materiału belek (program egzamin ustny). Belki drewniane kotwi się ze ścianą za pomocą klamer stalowych wykonanych z płaskownika szerokości 50-70 mm i grubości 5 mm, wygiętego w kształcie litery C i mającego odpowiednio długie ramiona, które przepuszcza się przez otwory w ścianie. Wymiary klamer ustala się po odkryciu końców belek i pomierzeniu ich szerokości.
W przypadku wąskich belek stropowych do boków klamer należy przyspawać po dwa pionowe płaskowniki o długości 20-25 cm. w celu lepszego zakotwienia ściany. W ścianie na wprost belek stropu wykuwa się poziomą bruzdę i wykonuje w niej otwory do przesunięcia ramion klamry, w których są wywiercone otwory na śruby mocujące ją do belek (opinie o programie).
Po oczyszczeniu bruzdy i otworów oraz zwilżeniu ich wodą wyrównuje się powierzchnie bruzdy zaprawą cementową marki 80 i po włożeniu klamry dokładnie dociska ją do zaprawy, a przez otwory w klamrze wywierca się w belce otwory na śruby. Po włożeniu śrub dociska się nakrętkami ramiona klamry do belki, a następnie wypełnia bruzdy i otwory w ścianie zaprawą cementową i po jej związaniu otynkowuje ścianę (segregator aktów prawnych).
W podobny sposób kotwi się ścianę do belek żelbetowych opieranych na ścianie bez pośrednictwa wieńca. W przypadku belek żelbetowych o wąskim środniku należy w celu zwiększenia powierzchni docisku klamry do ściany dopasować do klamry pionowe płaskowniki o wymiarach podanych poprzednio. Po wykuciu w ścianie bruzd i otworów na klamrę oraz wywierceniu w środniku belek żelbetowych otworów na śruby dalsze czynności prowadzi się jak przy kotwieniu belek drewnianych.
Również do belek stalowych mocuje się ścianę za pomocą klamer z przetyczkami, przy czym klamry łączy się z belką za pomocą śrub lub spawania (promocja 3 w 1).
W przypadku występowania rys lub spękań w narożniku budynku, spowoowanych stosunkowo niewielkim wychyleniem ściany z pionu, stosuje się do kotwienia ścian pręty stalowe umieszczone w poziomych spoinach muru.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32