Blog

Zakończenie kursu zdjęcie nr 2
05.01.2019

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna – podstawowe informacje

W artykule znajdziesz:

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna – podstawowe informacje


Krajowa Komisja Kwalifikacyjna jest organem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podstawa jej działania została określona w art. 28 ust. 1 ustawy z 15.12.2000 dotyczącej samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa (program na komputer). Liczba członków komisji jest zmienna – może wynosić od 8 do 16 osób, z których najważniejszą jest przewodniczący. Komisja pełni swoje funkcje przez 4 lata – po zakończeniu kadencji powoływana jest nowa komisja. Podstawowym zadaniem krajowej komisji kwalifikacyjnej jest prowadzenie postępowań odwoławczych oraz wydawanie decyzji w II instancji w sprawach, które wymagają wyjaśnienie w zakresie decyzji związanych z treścią uprawnień budowlanych czy nadawaniem tych uprawnień przez komisje okręgowe (program na telefon).

Sprawowanie nadzoru nad działaniami

Zakończenie kursu zdjęcie nr 3Krajowa Komisja Kwalifikacyjna zajmuje się także opracowywaniem pytań do egzaminu na uprawnienia budowlane i wydawaniem decyzji w sprawach związanych z nadawaniem tytułów rzeczoznawcy budowlanego(promocja 3 w 1). Przynajmniej raz w roku komisja zobowiązana jest do przeanalizowania przeprowadzonych już postępowań kwalifikacyjnych związanych z nadawaniem uprawnień budowlanych czy sprawach dotyczących rzeczoznawstwa budowlanego(program na egzamin ustny). Ponadto członkowie komisji sporządzają opinie w sprawach związanych z odpowiedzialnością zawodową członków izb inżynierów budownictwa i architektów na potrzeby Krajowego Sądu Dyscyplinarnego (segregator). Do zadań komisji należy też sprawowanie nadzoru nad działaniami okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Sprawozdanie ze swojej działalności komisja składa Krajowemu Zjazdowi Izby.
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna pełni również funkcję weryfikatora i organu odwoławczego. Ma ona prawo do uchylania uchwał komisji okręgowych, jeśli są one niezgodne z prawem lub regulaminami i uchwałami, które zostały wydane na podstawie ustawy. Decyzje, które wydaje komisja krajowa, mają charakter ostateczny w postępowaniu samorządowym, ale od tych decyzji można odwołać się do sądu administracyjnego. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna funkcjonuje w oparciu o regulamin, który opracowywany jest podczas Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu PIIB (opinie).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Zakończenie kursu zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Zakończenie kursu zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Zakończenie kursu zdjęcie nr 8 Zakończenie kursu zdjęcie nr 9 Zakończenie kursu zdjęcie nr 10
Zakończenie kursu zdjęcie nr 11
Zakończenie kursu zdjęcie nr 12 Zakończenie kursu zdjęcie nr 13 Zakończenie kursu zdjęcie nr 14
Zakończenie kursu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakończenie kursu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakończenie kursu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami