Blog

06.02.2020

Wapno palone uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Wapno palone uprawnienia budowlane

Wapno palone uprawnienia budowlane

Wapno palone używane do produkcji silikatu wolnotężejącego powinno zawierać (w przeliczeniu na suchą substancję) minimum 95% tlenku wapniowego i tlenku magnezowego (CaO MgO).

Wapno hydratyzowane może być również stosowane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Gips surowy mielony do produkcji silikatu SW powinien spełniać wymagania odnośnej normy.
Zawartość dwuwodnego siarczanu wapniowego (CaS04 • 2H20) po wysuszeniu w temp. 50-60°C do stałego ciężaru powinna wynosić min 85%. Kamień gipsowy nie powinien wykazywać zanieczyszczeń ciałami stałymi i obcymi poza glinami i iłami. Proszek glinowy (Al) i woda powinny odpowiadać wymaganiom podanym przy opisie technologii BLB.

Proces technologiczny przy produkcji silikatu wolnotężejącego jest bardzo podobny do procesu stosowanego przy produkcji betonów belitowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rozdrobniony żużel i piasek oraz wapno hydratyzowane w odpowiednich proporcjach są podawane do młyna kulowego, w którym następuje wspólny przemiał tych składników na mokro.
Otrzymany szlam spływa rynną do zbiornika ciśnieniowego, z którego za pomocą sprężonego • powietrza jest transportowany do zbiorników z mieszadłami.

Szlam piaskowo-żużlowy ze zbiorników doprowadza się do dozownika objętościowego, do którego w miarę potrzeby dostarcza się wodę. Wapno palone mielone dostarczone jest przenośnikiem ślimakowym do zbiornika, skąd inny przenośnik podaje wapno do dozownika Wagowego a następnie do mieszarki. Dokładne wymieszanie wszystkich składników odbywa się w mieszarce, po czym masę wylewa się do form.

Po wstępnym związaniu skrawa się przerosty i kroi masę na bloki przy pomocy krajalnic: podłużnej i poprzecznej, a następnie przygotowuje się zestawy do autoklawu (uprawnienia budowlane).
Po okresie naparzania w autoklawie gotowe wyroby wywozi się na plac składowy.

Pianogazosilikat

Pianogazosilikat jest betonem komórkowym produkowanym z popiołów lotnych, palonego wapna mielonego, surowego gipsu mielonego, wody oraz środka pianotwórczego.
Spulchnienie następuje wskutek dodatku proszku glinowego (Al); hartowanie następuje przez naparzanie w autoklawach parą nasyconą o ciśnieniu 8-10 atn.
Popioły lotne używane do produkcji pianogazosilikatów powinny wykazywać zdolność tworzenia ze spoiwem trwałych krzemianów i odpowiadać wymaganiom odnośnej normy (program egzamin ustny).

Popioły lotne używane do PGS bez mielenia powinny wykazywać takie rozdrobnienie, aby pozostałość na sicie o średnicy oczek 0,25 mm nie wynosiła więcej niż 5%, a przez sito o oczkach 0,063 mm powinno przechodzić 60-75%.
Sucha mieszanka wapienno-popiolowa. Stopień rozdrobnienia suchej mieszanki wapienno-popiołowej powinien być taki, aby pozostałość na sicie o boku oczka 0,125 m wynosiła maksymalnie 10%, natomiast przez sito o boku oczka 0,063 mm - powinno przechodzić 60-75% pobranej próbki.
Podstawowymi surowcami w procesie technologicznym produkcji pianogazosilikatu (PGS) są popioły lotne i wapno palone.

Mieszanka popiołowo-wapienna z młyna kulowego jest podawana przenośnikiem i podnośnikiem do homogenizatorów (opinie o programie). Z homogenizatorów mieszanka przez podajnik pneumatyczny, przenośnik ślimakowy i podnośniki kubełkowe jest dostarczana do dozownika wagowego, a stąd do mieszarki. Woda do mieszarki podawana jest z dozownika. Do mieszarki wsypywany jest również gips i emulsja. Wszystkie składniki mieszane są w mieszarce, z której masa wylewana jest do form. W formach następuje spulchnianie i wstępne wiązanie masy, a następnie skrawanie przerostów i krojenie masy na bloki krajalnicą.

Formy z pokrojoną masą formuje się w zestawy i wstawia do autoklawu. Po okresie naparzania w autoklawie gotowe wyroby są wywożone do magazynu. Pianogazosilikat (PGS) na piasku mielonym. Jest to beton komórkowy produkowany z piasku mielonego na sucho, wapna palonego oraz surowego gipsu mielonego, środka pianotwórczego i wody (segregator aktów prawnych). W celu spulchnienia wyrobów używany jest jako dodatek proszek glinowy (Al); hartowanie wyrobów następuje w autoklawie w atmosferze pary nasyconej o ciśnieniu 8-10 atn. Wymagania dotyczące surowców używanych do produkcji są takie same jak do produkcji betonów belitowych i silikatów SW. Proces technologiczny przy produkcji pianogazosilikatów na piasku mielonym różni się tylko nieznacznie od procesu stosowanego przy silikatach na popiołach lotnych.

Środki pianotwórcze. We wszystkich czterech opisanych metodach stosuje się dodatkowe środki pianotwórcze (identyczne jak przy wyrobie pianobetonu), które eliminują konieczność prażenia proszku glinowego i zmniejszają jego zużycie. Obecnie przechodzi się na stosowanie syntetycznych środków pieniących jak „Nekalina” i „Sulfapol” (nazwy handlowe) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami