Blog

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 2
12.11.2021

Krawędzie cięte palnikami

W artykule znajdziesz:

Krawędzie cięte palnikami

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 3
Krawędzie cięte palnikami

Krawędzie cięte palnikami, podobnie jak strefa przejściowa spoin, ulegają hartowaniu. W strefie spawania powstają warstwy o dużej twardości rzędu 400 HV. Przy formowaniu na zimno profili lub elementów konstrukcyjnych następuje podwyższenie granicy plastyczności materiału o 100-150 MPa, lecz jednocześnie zmniejsza się wydłużenie o połowę (program uprawnienia budowlane na komputer). W stalach niskostopowych w strefie wpływów ciepła spawania następuje spadek udarności i wzrost temperatury przejścia.
Granica plastyczności w stalach o wysokiej wytrzymałości w stanie znormalizowanym osiąga 0,7 0,8 Rm, a w stalach ulepszonych cieplnie 0,8-0,9 Rm. Należy zatem w tym przypadku uwzględnić małą różnicę między wytrzymałością doraźną Rm a granicą plastyczności Re (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zachowanie dobrych własności plastycznych stali ulepszonych cieplnie w strefie wpływu ciepła spawania jest możliwe pod warunkiem przestrzegania określonych parametrów spawania. W szczególności konieczne jest zachowanie ustalonej ilości doprowadzanego ciepła oraz duża czystość ciętych krawędzi i dobrze wysuszone materiały dodatkowe do spawania, aby nie dopuścić do szkodliwego działania wodoru.
Przy spawaniu stosuje się moc liniową luku ograniczoną do 15-25 kJ/cm, a zwykle również podgrzewanie osuszające do 80°C. Aktualnie wdrażane do produkcji i przydatne na konstrukcje stalowe stale ulepszane cieplnie (uprawnienia budowlane).

Szczegółowe dane dla wyrobów walcowanych, stosowanych na konstrukcje stalowe, podają aktualne programy walcowania.
Spośród licznych rodzajów wyrobów walcowanych, objętych programem produkcji hutnictwa, najważniejsze dla konstrukcji stalowych są: pręty płaskie, blachy uniwersalne, blachy grube oraz kształtowniki walcowane na gorąco. Oddzielne grupy stanowią kształtowmiki spawane oraz kształtowniki gięte na zimno (program egzamin ustny).

Kształtowniki

Kształtowniki takie produkuje się na wieloklatkowych giętarkach rolkowych z taśmy ze stali węglowych oraz niskostopowych o podwyższonej wytrzymałości. Głównym producentem jest Wydział Profili Giętych Huty im. Lenina w Bochni (opinie o programie).
Dla konstrukcji stalowych uruchomiono m.in. produkcję następujących kształtowników w ograniczonym zakresie wymiarowym:
a) kątowniki równoramienne,
b) kątowniki nierównoramienne,
c) kątowniki z usztywnionymi krawędziami („trójgięte”),
d) ceowniki zwykłe,
e) ceowniki z usztywnionymi krawędziami,
f) zetowniki niesymetryczne,
g) rury prostokątne małych wymiarów (segregator aktów prawnych).

Przy projektowaniu nowych kształtowników należy uwzględnić aktualne możliwości produkcyjne (szerokość rozwinięcia kształtownika, wymiary geometryczne, gatunek stali). Należy też uwzględnić, że koszt zestawu rolek profilujących wynosi od 0,4 do 1,2 min złotych, toteż minimalna wielkość zamówienia nie może być mniejsza niż 400-4-700 t/rok dla giętarek ciężkich i 200-400 t/rok dla giętarek lżejszych.
Dla kształtowników7, których nie produkuje się, minimalna wielkość zamówienia zależy od ilości i kosztu przygotowania całego kompletu rolek profilujących, potrzebnych do produkcji danego kształtownika.
Kształtowniki spawane stanowią uzupełnienie asortymentu kształtowników walcowanych (promocja 3 w 1).

Do ręcznego spawania łukowego stosowane są elektrody grubo otulone, a w pracach montażowych również średnio otulone. Spośród wielu typów elektrod o różnej otulinie do spawania stali konstrukcyjnych najczęściej stosuje się elektrody: kwaśne, zasadowe, rutylowe, utleniające i celulozowe.

Elektrody kwaśne mają otulinę o dużej zawartości tlenków żelaza, krzemu, manganu i innych, dającą żużel kwaśny. Topią się szybko, nadają się do spawania we wszystkich pozycjach, przy czym można użyć prądu stałego i zmiennego. Należy je stosować do stali niskowęglowych o dobrej spawalności; w przeciwnym przypadku mogą wystąpić pęknięcia w spoinach.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 8 Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 9 Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 10
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 11
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 12 Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 13 Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 14
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Słupy żelbetowe jako element nie tylko konstrukcyjny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami