Blog

16.11.2021

Krawędzie żeber

W artykule znajdziesz:

Krawędzie żeber

Krawędzie żeber

Krawędzie żeber spełniają tu dodatkowo rolę kapinosów, po których spływa skroplona woda, powodując przyspieszoną korozję. Miejsca takie należy dodatkowo zabezpieczać. Z punktu widzenia ochrony antykorozyjnej korzystniejsze są rozwiązania żeber bez ostrych krawędzi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wszystkie spoiny pachwinowe należy wykonywać jako ciągłe. Dotyczy to nie tylko elementów o przekroju skrzynkowym, ale wszystkich innych, bezpośrednio narażonych na wpływy atmosferyczne lub agresję środowiskową.

Elementy wysyłkowe konstrukcji powinny być zaprojektowane w sposób umożliwiający poprawne wykonanie przewidzianych powłok ochronnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oznacza to, że ukształtowanie elementu powinno umożliwiać swobodny dostęp do wszystkich powierzchni, które mają być oczyszczone, a następnie zabezpieczone powłoką ochronną. Należy przy tym uwzględnić parametry technologiczne urządzeń do czyszczenia i nanoszenia powłok, jak np. odległość dysz od powierzchni, kąty padania ścierniwa i natrysku, wymiary pędzli lub pistoletów do natrysku.
Zależność między rodzajem konstrukcji a ilością robót związanych z zabezpieczeniem powierzchni, wyrażonych w m2/t konstrukcji. Z wykresu wynika, że im mniejsze kształtowniki i cieńsze blachy wchodzą w skład konstrukcji, tym większa jest powierzchnia do czyszczenia i powlekania powłokami ochronnymi (uprawnienia budowlane).

Elementy o konturze zamkniętym i wykonane szczelnie, jak rury kołowe i prostokątne oraz elementy skrzynkowe, mają znacznie mniejszą powierzchnię do zabezpieczeń od porównywalnych elementów o przekroju otwartym, a zatem są korzystne również z punktu widzenia zabezpieczeń, oczywiście w tych przypadkach, gdy stosowana technika robót zabezpieczających takie przekroje dopuszcza.

Należy unikać układów kształtowników utrudniających lub uniemożliwiających czyszczenie wszystkich powierzchni oraz nakładanie powłok (program egzamin ustny).
Do szczególnie niekorzystnych należą układy. W przypadku stosowania układów dwóch kształtowników ze szczeliną równą grubości blachy węzłowej, w konstrukcjach narażonych na wzmożoną agresję szerokość szczeliny e powinna spełniać warunek: e ^ h/2 lub e ^ 50 mm, co powoduje, że są one nieekonomiczne i nie zalecane, podobnie jak układy.

Konstrukcje pełnościenne

W celu ułatwienia czyszczenia i malowania konstrukcji należy dążyć do zmniejszenia liczby elementów drugorzędnych, jak żebra, przepony i usztywnienia, a ponadto unikać tworzenia trudno dostępnych zakamarków w węzłach, zwłaszcza w konstrukcjach kratowych z podwójnymi blachami węzłowymi.
Konstrukcje pełnościenne są na ogół łatwiejsze do zabezpieczania przed korozją .niż konstrukcje kratowe (opinie o programie).
Przy zabezpieczaniu konstrukcji powłokami malarskimi, dla środowisk o silnym lub bardzo silnym działaniu korozyjnym, odpowiadającym ciężkim (C) lub bardzo ciężkim (W) warunkom użytkowania i wynikającym z występowania dodatkowych czynników agresywnych w postaci kondensacji gazów (AK) i par agresywnych (AG) oraz roztworów elektrolitów (AE) - wg PN-71/H-04651.

Stosowanie zamkniętych ustrojów skrzynkowych w tych przypadkach jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania ciągłych i sprawdzonych na szczelność spoin.
Przy zabezpieczaniu konstrukcji powłokami metalizacyjnymi, z tym że spoiny złączy zakładkowych powinny być ciągłe i zamknięte wzdłuż obwodu (segregator aktów prawnych).
Rozwiązania projektowe elementów przeznaczonych do cynkowania ogniowego, prócz ogólnych zasad kształtowania omówionych poprzednio, powinny spełniać szereg dodatkowych warunków.

Wymiary gabarytowe elementów muszą być dostosowane do wymiarów wanien i o tyle od nich mniejsze, aby umożliwić swobodne wprowadzanie i pełne zanurzenie we wszystkich kąpielach procesu technologicznego cynkowania. Poszczególne elementy powinny mieć otwory lub uchwyty umożliwiające podwieszanie ich do urządzeń transportowych, uzgodnione z zakładem i naniesione w rysunkach roboczych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami