Blog
Krok po kroku
W artykule znajdziesz:
Krok po kroku
Jeżeli chce się samodzielnie sprawować funkcje techniczne w budownictwie należy posiadać odpowiednie uprawnienia budowlane. Jednak ich zdobycie nie jest takie proste i wymaga podjęcia pewnych bardziej wymagających kroków. Poniżej prezentujemy co trzeba zrobić, aby uzyskać tego rodzaju uprawnienia.
1. Zdobycie wykształcenia - jest to oczywiście pierwszy i najważniejszy krok. Trzeba ukończyć odpowiedni kierunek kształcenia.
2. Odbycie praktyk - odbywane praktyki muszą być pod okiem osoby, która dysponuje uprawnieniami, o które się staramy. Praca musi polegać na uczestnictwie w pracach projektowych bądź też na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod okiem doświadczonego specjalisty.
3. Złożenie wniosku - wniosek taki musi spełniać wszystkie formalne kwestie. W tym do wniosku trzeba dołączyć dyplom, książkę praktyki zawodowej, kartę osobową i inne wymagane przepisami dokumenty.
4. Zdanie egzaminu - jest to ostatni krok, który dla osoby mającej odpowiednie umiejętności będzie tylko formalnością.
Jak można zauważyć, otrzymanie uprawnień budowlanych wcale nie jest takie proste i wymaga wykonania pewnej pracy. Poza samą edukacją i zaliczeniem odpowiedniego egzaminu, niezwykle ważna jest sama praktyka, bo ta stanowi niejako o doświadczeniu osoby zyskującej wspomniane uprawnienia. Zarządzanie grupą pracowników na budowie, to spora odpowiedzialność nie tylko za ich pracę, czy dotrzymanie terminów prac, ale także i to w większej kwestii także za ich bezpieczeństwo. W większości przypadków konieczne są prace na wysokości, nawet samo kładzenie rynien, czy budowanie dachu wiąże się ściśle z wchodzeniem na drabinę, czy na przykład dość wysokie rusztowania. Stanowią one bardzo minimalistyczną budowlę, składającą się z elementów montażowych oraz poprzecznie ułożonych desek, często dość ruchomych. W większości przypadków pracownicy, to doświadczeni fachowcy, którzy zajmują się gównie zadaniami, nie myśląc w ogóle o wysokości, traktując ją jako coś normalnego. Dość niebezpieczna może się okazać rutyna, a jej skutki bywają dramatyczne, dlatego zastosowanie pewnego rodzaju dyscypliny na budowie, jest tak ważne.
Uprawnienia budowlane, czyli wykształcenie na poziomie inżyniera jest potrzebne do tego by prowadzić dziennik konkretnej budowy. Tego typu uprawnienia nie zawsze posiada właściciel firmy budowlanej, bo nie w każdym przypadku są one wymagane. Dlatego osoba posiadająca uprawnienia budowlane w wielu przypadkach bywa na budowie tylko po to by ocenić jakość szalunków i zbrojenia które się w nich znajduje. Bywa też wtedy gdy konstrukcja dachu jest ukończoną i sprawdza jej zgodność z projektem. Jednym słowem taki inżyniera w niektórych sytuacjach robi nie wiele i nie zawsze jest on wykonawcą. No bo jego najważniejszym zadaniem jest prowadzenie dziennika budowy według standardów które określają ustawy. Tak to jest zazwyczaj w przypadku budowy domku jednorodzinnego na standardowej działce budowlanej. Inaczej jest wtedy gdy budowany jest wielki sklep samoobsługowy lub hala produkcyjna. W tego typu pracach rola osoby z uprawnieniami budowlanymi jest bardziej skomplikowana. No bo w tego typu przypadkach jest znacznie trudniej jeśli chodzi o różnego rodzaju normy prawne zawarte w przepisach. Niekiedy wymagają one od wykonawcy tego by był on inżynierem, bo jedynie wtedy będzie on mógł wykonać zlecenie tego typu. Chodzi głównie o umiejętności dobrego wyliczania obciążeń, jakie będzie stanowiła budowla, na przykład od pierwszego piętra w górę. A jak to bywa zwłaszcza przy halach, muszą one być bardziej restrykcyjnie sprawdzane pod względem bezpieczeństwa, bo najczęściej na dużych powierzchniach, znajduje się sporo osób jednocześnie, a więc ryzyko wypadku, niesie za sobą także większe zagrożenie, dla większej grupy osób. Podobnie zresztą rzecz się ma w przypadku zastosowaniu innych bardzo ważnych przepisów, na przykład związanych z ochroną środowiska, te także mają znaczenie, na przykład w przypadku późniejszego odbioru samego budynku. To niezwykle ważne, żeby był on względnie bezpieczny dla otoczenia, a także nie emitował zbyt wielu zanieczyszczeń, którym mogą przeciwdziałać filtry ochronne, czy odpowiednio wysokie kominy.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32