Blog

Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 2
31.03.2020

Krycie okienek dachowych

W artykule znajdziesz:

Krycie okienek dachowych

 

Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 3
Krycie okienek dachowych

W celu z entylowania poddasza wykonuje się okienka dachowe w postaci ramek ustawionych na deskowaniu i obitych deskami tworzącymi podkład pod pokrycie blaszane (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szczeliny dylatacyjne wykonuje się w celu umożliwienia niewielkich ruchów konstrukcji dachowej krytej papą lub samemu pokryciu np. z falistych płyt azbestowo-cementowych.
Rynny powinny być wykonane z blachy cynkowej lub stalowej ocynkowanej grubości 0,6+0,7 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Spadki rynien nie powinny przekraczać 0,5 + 2,0%.
Odcinki rynien z blachy cynkowej należy obustronnie lutować na zakład co najmniej 20 mm w kierunku spływu wody, a odcinki blach ocynkowanych powinny być łączone na pojedynczy rąbek leżący z przylutowaniem (ew. powinny być nitowane 3 lub 4 nitami na każdym zakładzie).
Długość rynny odprowadzającej wodę do jednej rury spustowej nie powinna być większa niż 20 m.
Przed rozpoczęciem układania rynien konieczne jest wyłożenie blachą gzymsu pod rynnami (jeśli on występuje) oraz przymocowanie uchwytów do rynien przewidzianych w projekcie. Uchwyty powinny być rozmieszczone co 0,5 m i wygięte odpowiednio do wymaganego spadku rynien (uprawnienia budowlane). Wykonuje się je z płaskownika o przekroju nie mniejszym niż 4 x 25 mm. Uchwyty przybija się 3 gwoździami do deski okapowej w dachach drewnianych lub do łat (desek) zabetonowanych w okapach konstrukcji żelbetowych.

Rynna lub koryto

Rynnę lub koryto łączy się z rurą spustową za pomocą wpustu przylutowanego do dna rynny lub koryta (program egzamin ustny). Przy kryciu dachu falistymi płytami azbestowo-cementowymi lub płytami z tworzyw sztucznych stosuje się rynny wiszące.

Pozostawione tu celowo otwory, pod każdą falą, umożliwiają wentylację przestrzeni pod pokryciem i zapobiegają zamarzaniu wody w rynnach oraz tworzeniu się zatorów śnieżnych na okapie. Papa z pokrycia tarasu jest naklejona na okap z blachy tak, aby zaprawa spod posadzki nie mogła się z nią stykać bezpośrednio.

Wymiary aktualnie produkowanych rynien. Brzegi rynien powinny być w zasadzie zawinięte do środka, ale norma dopuszcza zawinięcie przedniego zwoju na zewnątrz. Denka rynien wykonywane z tej samej blachy co i rynny powinny mieć brzegi odgięte do środka na szerokość 5-r7 mm i przylutowane do rynny obustronnie (opinie o programie).

Załamania rynien powinny być z obu stron podparte uchwytami do rynien, a narożniki o kącie mniejszym niż 120° być usztywnione trójkątnym kawałkiem blachy przylutowanym do zwoju zewnętrznego (segregator aktów prawnych).

Przy dachach o spadku mniejszym lub równym 80% (ok. 39°) oraz średnicy rynny do 180 mm stosuje się uchwyty z płaskownika o przekroju 4 x 25 mm przy dachach o spadku większym niż 80% (ok. 39°) oraz średnicy rynny do 180 mm - uchwyty z płaskownika o przekroju 5×25 mm, zaś przy rynnach o średnicy 180 mm i większych - uchwyty z płaskownika o przekroju 5 x 30 mm, bez względu na spadki dachu.

Największa długość rynny bez dylatacji nie może przekroczyć 40 m. Przy większych długościach rynien wykonuje się dylatacje.

Powinny one być swobodnie wpuszczone w rurę lub w sztuciec osadzony na gzymsie. Brzegi wpustu w połączeniu z rynną powinny być odgięte na szerokość 5+7 mm i przylutowane do rynien, jeśli są wykonane z blachy cynkowej, a przynitowane i przylutowane, jeśli są z blachy ocynkowanej.

Poszczególne fragmenty rynien i rur spustowych są formowane na gorąco w odpowiednich wytwórniach, a na budowie odbywa się jedynie ich montaż (promocja 3 w 1). Wyroby z PCW są barwione na ogół na kolor szary, zmniejszający szybkość ich starzenia. Grubość stosowanych folii wynosi 0,8-r 1,2 mm.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 8 Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 9 Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 10
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 11
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 12 Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 13 Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 14
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki technologiczne procesu nagrzewania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami