Blog

30.05.2018

Kryteria wyboru materiału na ściany

W artykule znajdziesz:

Kryteria wyboru materiału na ściany


Kryteria wyboru materiału na ściany

 

Ściany nie są najdroższym elementem domu, a różnice między poszczególnymi dostępnymi materiałami są naprawdę nieduże. Dlatego decyzję o tym, z czego wykonać ściany zewnętrzne nie należy podejmować pod kątem ceny, ale przede wszystkim korzyści, jakie daje zastosowanie wybranego materiału. Pod uwagę należy wziąć również wymagane ocieplenie i wykończenie, co może generować spore koszty. Wybierając materiał koniecznie należy sprawdzić oraz porównać jedno najważniejsze cechy. Jedną z nich jest z pewnością izolacyjność termiczna, która określana jest poprzez współczynnik przenikania ciepła U. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej – według obowiązujących przepisów współczynnik powinien wynosić maksymalnie 0,3, ale można go dodatkowo obniżyć, co pozwoli znacznie zmniejszyć późniejsze wydatki na ogrzewanie domu.


Zdecydowanie najcieplejsze są materiały z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej oraz keramzytobetonu. Można z nich z powodzeniem budować ściany jednowarstwowe, które nie wymagają ocieplenia. W przypadku, gdy ściany domu i tak mają być ocieplane, nie ma sensu porównywać materiałów pod kątem izolacyjności cieplnej. Wówczas lepiej sprawdzić, jaka jest zdolność materiału do akumulowania ciepła. Najlepiej pod tym względem wypadają materiały masywne i ciężkie, takie jak tradycyjna ceramika i silikaty.


Bardzo ważną kwestią przy wyborze materiału na ściany jest to, czy zapewnia on korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Najlepiej sprawdzają się materiały, które dobrze akumulują ciepło i parę wodną, czyli przede wszystkim silikaty. Materiały te nie tylko wchłaniają nadmiar wilgoci, ale również oddają ją, gdy powietrze jest nadmiernie przesuszone. W przypadku, gdy ściany mają być paroprzepuszczalne, należy pamiętać, aby do ocieplania użyć wełny mineralnej, zwłaszcza jeśli ściany będą wykonane z betonu komórkowego. Istotnym kryterium jest izolacyjność akustyczna, która powinna być jak największa. Najlepiej wypadają pod tym względem materiały ciężkie, czyli silikaty i ceramika tradycyjna.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami