Blog
Kryteria wyboru materiału na ściany
W artykule znajdziesz:
Kryteria wyboru materiału na ściany
Kryteria wyboru materiału na ściany
Ściany nie są najdroższym elementem domu, a różnice między poszczególnymi dostępnymi materiałami są naprawdę nieduże. Dlatego decyzję o tym, z czego wykonać ściany zewnętrzne nie należy podejmować pod kątem ceny, ale przede wszystkim korzyści, jakie daje zastosowanie wybranego materiału. Pod uwagę należy wziąć również wymagane ocieplenie i wykończenie, co może generować spore koszty. Wybierając materiał koniecznie należy sprawdzić oraz porównać jedno najważniejsze cechy. Jedną z nich jest z pewnością izolacyjność termiczna, która określana jest poprzez współczynnik przenikania ciepła U. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej – według obowiązujących przepisów współczynnik powinien wynosić maksymalnie 0,3, ale można go dodatkowo obniżyć, co pozwoli znacznie zmniejszyć późniejsze wydatki na ogrzewanie domu.
Zdecydowanie najcieplejsze są materiały z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej oraz keramzytobetonu. Można z nich z powodzeniem budować ściany jednowarstwowe, które nie wymagają ocieplenia. W przypadku, gdy ściany domu i tak mają być ocieplane, nie ma sensu porównywać materiałów pod kątem izolacyjności cieplnej. Wówczas lepiej sprawdzić, jaka jest zdolność materiału do akumulowania ciepła. Najlepiej pod tym względem wypadają materiały masywne i ciężkie, takie jak tradycyjna ceramika i silikaty.
Bardzo ważną kwestią przy wyborze materiału na ściany jest to, czy zapewnia on korzystny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Najlepiej sprawdzają się materiały, które dobrze akumulują ciepło i parę wodną, czyli przede wszystkim silikaty. Materiały te nie tylko wchłaniają nadmiar wilgoci, ale również oddają ją, gdy powietrze jest nadmiernie przesuszone. W przypadku, gdy ściany mają być paroprzepuszczalne, należy pamiętać, aby do ocieplania użyć wełny mineralnej, zwłaszcza jeśli ściany będą wykonane z betonu komórkowego. Istotnym kryterium jest izolacyjność akustyczna, która powinna być jak największa. Najlepiej wypadają pod tym względem materiały ciężkie, czyli silikaty i ceramika tradycyjna.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32