Blog

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 2
25.11.2021

Krzywa ciśnienia rzeczywistego

W artykule znajdziesz:

Krzywa ciśnienia rzeczywistego

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 3
Krzywa ciśnienia rzeczywistego

Krzywa ciśnienia rzeczywistego p przy 50% wilgotności względnej nie przecina i nie styka się z krzywą ciśnień pary nasyconej ps. Oznacza to, że rzeczywiste ciśnienie wewnątrz przegrody nie jest równe i nie przewyższa ciśnienia pary nasyconej. Na tej podstawie wnioskujemy właśnie, że skraplania nie będzie. Jednakże przy wilgotności względnej powietrza 60% krzywe przecinają się w punktach A i B, określając strefę skraplania wewnątrz muru na odcinku a (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jednakże wykresy zawilgocenia uzyskane tą drogą dają pojęcie tylko orientacyjno-porównawcze pod względem oceny rodzaju i wielkości zawilgocenia powstałego wskutek skraplania pary wodnej. Wyciąganie jednak wniosków wiążących, że przegroda jest nieprzydatna, jest przedwczesne, ponieważ możliwość samego zawilgocenia nie warunkuje zawilgocenia szkodliwego, zmieniającego dobre właściwości przegrody na złe. W okresie wysychania (lato) dyfuzja pary przez przegrodę znacznie maleje, a nagromadzona wilgoć może wyparować. Poza określeniem strefy zawilgocenia można metodą graficzną wyrazić intensywność zawilgocenia wewnątrz przegrody.

Mając krzywą ps i p dla każdego odcinka grubości przegrody można obliczyć wilgotność względną: cp; = P
= 100%. W punktach przecięcia krzywych A i B zachodzi równość p = ps (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do punktu Bi p > ps; w tym obszarze zaistniały warunki, przy których występuje skraplanie się pary wodnej. Wykreślając krzywą j w dowolnej skali widzimy, że krzywa ta wzrasta do pewnego maksimum, a następnie opada, przy czym w punktach A i B mamy j = 1,0. Odcinki krzywych pod osią AB są krzywymi wilgotności względnej w granicach O^j^l.
Płaszczyzna yy przechodząca przez wierzchołek tej krzywej jest miejscem maksymalnego nawilżenia przegrody.
W warunkach adiabatycznych skraplanie pary wodnej nastąpiłoby natychmiast, kiedy j = 1 (lub inaczej J = 0) i w płaszczyźnie BBt (prostopadłej do rys. 6-6) powinno nastąpić całkowite skroplenie pary wodnej dla wszystkich wartości J 0 (uprawnienia budowlane).

Regulator intensywności

W rzeczywistości jednak skroplenie się pary wodnej występuje również poza płaszczyzną BB,. Dzieje się to dlatego, że procesy cieplno-wilgotnościowe nie odbywają się w warunkach adiabatycznych, a przeciwnie ciepło wydziela się wskutek sorpcji i skroplenia pary w porach materiału. Jednocześnie ze wzrostem zawilgocenia zwiększa się strumień ciepła przenikającego przez warstwy przegrody, a wreszcie dodatkowa wymiana ciepła i wilgoci odbywa się w związku z ruchami powietrza przenikającego przez przegrodę (program egzamin ustny).

Wszystko to razem, łącznie z innymi procesami, których wyjaśnienie tutaj pomijamy, wpływa na przesunięcie punktów skroplenia pary poza płaszczyznę BBj. Regulatorem intensywności całego tego złożonego procesu skraplania pary wodnej są warunki cieplno-wilgotnościowe wytworzone ilościową przewagą ciśnienia rzeczywistego w danym przekroju przegrody w stosunku do odpowiadającego w tym przekroju ciśnienia pary nasyconej. Stosunek ciśnienia rzeczywistego do ciśnienia pary nasyconej zmniejszony o jedność oznaczony symbolem J nazywamy intensywnością zawilgocenia parą wodną (opinie o programie). Intensywność zawilgocenia parą wodną wyraża się liczbami oderwanymi i może przybierać wielkość J ^ 0.

Obliczenia analityczne są jednak bardziej skomplikowane od metody graficznej, która do celów praktyki budowlanej pozwala określić zawilgocenie z wystarczającą dokładnością. Z tego względu w pracy niniejszej została przyjęta metoda graficzna oznaczenia Jmax. Polega ona na obliczeniu J dla szeregu punktów przekroju i przeprowadzeniu płaszczyzny yy przez najwyższy punkt na krzywej J (segregator aktów prawnych).

Krzywą intensywności można wykreślić w dowolnej skali podstawiając wielkości pary rzeczywistej i nasyconej. Najwyższy punkt krzywej będzie przy Jmax. Przez ten punkt przechodzi płaszczyzna maksymalnej redukcji ciśnienia rzeczywistego. W ten sposób uzyskujemy obraz intensywności skraplania, miejsce maksymalnej redukcji ciśnienia rzeczywistego i maksymalnej wilgotności (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zaprawa cementowa zdjęcie nr 8 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 9 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 10
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 11
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 12 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 13 Zaprawa cementowa zdjęcie nr 14
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zaprawa cementowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami