Blog

Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 2
15.03.2021

Krzywe pełzania

W artykule znajdziesz:

Krzywe pełzania

Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 3
Krzywe pełzania

Badania prowadzone były na walcach betonowych 0 9 cm przy obciążeniu 126 kG/cm2 po trzydziestu dniach twardnienia przy wilgotności 75%. Beton zawierał 350 kg cementu w 1 m3. Krzywe pełzania zależnie od wielkości i czasu obciążenia. Krzywe odkształceń wskutek skurczu betonu kształtują się już przy obciążeniu równym zero (program uprawnienia budowlane na komputer). W postaci wykresu stosunki wartości pełzania przy obciążeniu długotrwałym (po czasie t) do wartości pełzania po czasie t = 7 dni.

Badania prowadzone były przy wilgotności względnej 75%. Doświadczenia wykazały, że na określenie wielkości pełzania przy obciążeniu ściskającym najlepiej nadają się próbki walcowe 0 15 cm o wysokości 30 i 60 cm. Natomiast przy rozciąganiu próbki powinny mieć wysokość większą ze względu na określoną długość zamocowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pomiaru zmian długości spowodowanych pełzaniem dokonuje się na środkowym odcinku próbki długości 20 cm, na którym zakłada się trzy punkty stałe. W suchym pomieszczeniu mniejsze próbki wykazują większy skurcz i pełzanie. Małe próbki są również bardziej wrażliwe na wilgotność. Pomiar pełzania polega na wyznaczaniu odkształceń próbki w określonym czasie (uprawnienia budowlane).

Przy pomiarach tych należy wyeliminować termiczne odkształcenia sprężyste w chwili obciążenia próbki oraz skurcz. Wielkość skurczu określa się na podstawie jednoczesnego pomiaru oddzielnych próbek nieobciążonych. Pełzanie w żelbecie występuje przy naprężeniach ściskających 40-120 kG/cm1, w betonie sprężonym zaś 80-5-220 kG/cm2. Obciążenia próbek betonowych wynoszą 8-5-40 T. Obciążenie ściskające próbkę wywiera się prasą wytrzymałościową, ściskając płyty czołowe i skręcając je śrubami.

Tak obciążone próbki mogą być swobodnie transportowane (program egzamin ustny). Do pomiaru odkształceń stosuje się przyrząd Glanville’a, którego lunetę w przesuwnej ramie można ustawiać w pozycji pionowej i poziomej. Urządzenie to pozwala więc na pomiar pełzania dowolnej liczby próbek betonowych. Stałe naprężenie na próbkę wywierać mogą także sprężyny - jeżeli nie będą występowały zmiany temperatury.

Odkształcenia plastyczne

Ze względu na zachodzące zjawisko pełzania betonu płyty czołowe muszą być od czasu do czasu ponownie ściśnięte w prasie. Istnieją urządzenia, których sprężyny są zaopatrzone w odpowiednie skale sił, tak że przez odkręcanie śrub można wyrównywać straty pełzania (opinie o programie).

Poprawne badanie pełzania należy przeprowadzać w szafach klimatyzacyjnych. Sposoby pomiaru pełzania nie są dotąd w żadnym kraju znormowane. Zależność pomiędzy pełzaniem i skurczem betonu wyrazić można równaniem. Według badań Davisa i Glanville’a w zjawisku pełzania odgrywa również pewną rolę wielkość ziaren kruszywa oraz współczynnik cementowo- wodny. Badane były próbki betonowe obciążone przez 1200 dni, odciążone i umieszczone w wodzie (segregator aktów prawnych).

Przy obciążeniach częstozmiennych stwierdzono znaczne przyspieszenie odkształceń plastycznych, które jest tym większe, im większe jest obciążenie. Stwierdzono, że obciążenie betonu 0,3 Rc wymaga ok. miliona obciążeń częstozmiennych, co odpowiada obciążeniu długotrwałemu sześćdziesięciu dni. Obciążenie 0,15 Rc wymaga miliona obciążeń częstozmiennych, co odpowiada obciążeniu długotrwałemu zaledwie dwóch dni. Wyniki badań pełzania betonu przy rozciąganiu. Badany beton zawierał 350 kg cementu na m3. Pierwsze badania pełzania betonu przy zginaniu wykonał już w 1926 r. Freyssinet (promocja 3 w 1).

Dotychczasowe badania nie dały jeszcze odpowiedzi na pytanie czy skurcz i pełzanie są zjawiskami oddzielnymi czy też wspólnymi i zależnymi oraz w jaki sposób można je doświadczalnie oddzielić od siebie. W tej sprawie, jako najbardziej kontrowersyjnej, mogą zadecydować dopiero dalsze badania oraz rozpatrywanie zjawisk Teologicznych w zaprawach i betonach w oparciu o takie nauki jak fizyka molekularna ciał stałych, mechanika ciał odkształcalnych oraz fizyko-chemia i chemia koloidów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 8 Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 9 Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 10
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 11
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 12 Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 13 Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 14
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okres przemian ekonomicznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami