Blog

Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 2
05.05.2022

Krzywe spektralne

W artykule znajdziesz:

Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 3
Krzywe spektralne

Krzywe spektralne zostały wykonane przy przyjęciu ułamka tłumienia krytycznego ^ = D = 0%, 2% i 5%. Tak więc zwraca uwagę zdecydowana różnica pomiędzy spektrum sporządzonym na podstawie przebiegu drgań fundamentu budynku, a spektrami uzyskanymi z przebiegów drgań gruntu. Jeszcze bardziej wyraźne są różnice rzędnych przyspieszeniowych spektrów odpowiedzi (Sa ); np. dlaD = Oi T = 0,045 s “pikowa" wartość Sa dla drgań w p. W15x wynosi 388 cm/s2, zaś dla drgań fundamentu (w p. W16x) Sa=28cm/ s2. Wobec takiego zróżnicowania, istotnestajesię stwierdzenie, które z omawianych tu spektrów najlepiej oddaje rzeczywistą odpowiedź budynku, a co za tym idzie, który z branych tu pod uwagę przebiegów drgań należy traktować jako faktyczne wymuszenie drgań (program uprawnienia budowlane na komputer).

W tym celu równocześnie z pomiarem drgań gruntu i fundamentu rejestrowano drgania budynku na najwyższej kondygnacji (p. W18x na rys 9.11). Maksymalna amplituda przemieszczenia budynku (dmax ) w p. W18x wyniosła 15,5 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W trakcie badań określono też podstawowy okres drgań własnych (T) budynku równy 0,127s. Dla tego okresu drgań własnych (T) i D=2% spektralna wartość Sd otrzymana z wykresu wykonanego na podstawie przebiegu drgań fundamentu wyniosła 14,3 pm, a więc w przybliżeniu odpowiadająca pomierzonej wartości dmax. W przypadku T = 0,127 wartości Sj wahają się, w zależności od tłumienia D, od 78 - 90 pm i 47 - 55 pm . Wartości te daleko odbiegają od wartości pomierzonej, co stawia ich przydatność pod znakiem zapytania (uprawnienia budowlane).

Przebieg drgań podłoża

Do przybliżonej oceny szkodliwości drgań w budynkach służą skale SWD-I i SWD-II podane w normie PN-85/B-02170. Skale SWD zostały opracowane dla określonych klas budynków i przy założeniu, że podlegają one drganion harmonicznym lub zbliżonym do nich i że drgania przekazują się z podłoża na obiekty. Skale SWD mogą być również stosowane w przypadku gdy we fragmencie zarejestrowanego przebiegu drgań o najintensywniejszym ich poziomie da się wyróżnić dominujące amplitudy o określonej częstotliwości. Jeżeli przebieg drgań podłoża lub danej części budynku jest złożony w postaci składowych o wyższych częstotliwościach nałożonych na składową o niskich częstotliwościach wówczas ocena szkodliwości drgań budynku nie jest wystarczająco dokładna wg skal SWD (program egzamin ustny).

Przykładem tego rodzaju przebiegu drgań jest akcelerogram z rys. 9.15 zarejestrowany na fundamencie budynku w czasie odstrzału (MW) w kamieniołomie. Z kolei na rys. 9.16 jest pokazany fragment najintensywniejszych drgań (prędkości drgań) zarejestrowanych na gruncie, a wzbudzanych wstrząsem górniczym. W przebiegu tym częstotliwość odpowiadająca maksymalnej amplitudzie prędkości drgań (vpmax = 12,3 mm/s), może być przyjęta w granicach 3 - 6 Hz (opinie o programie).

Na skali SWD-I w układzie częstotliwość fp [Hz] - prędkość drgań podłoża (fundamentu) vp [mm/s] wartości vp = 12,3 mm/s w przypadku fp = 3 Hz odpowiada II strefa, a dla fp = 6 Hz - III strefa tej skali, Ciesielski i in., 1988. W pierwszym przypadku drgania są oceniane jako odczuwalne przez konstrukcję budynku, a w drugim przypadku jako szkodliwe - mogą powodować lokalne zarysowania i spękania. Przebieg drgań typu jak na rys. 9.16 nie powinien być wykorzystywany do oceny szkodliwości drgań budynku wg skal SWD (segregator aktów prawnych).

Niestety, wielu biegłych, ekspertów i pracowników naukowych zajmujących się diagnostyką dynamiczną budynków dokonuje mylnych interpretacji wg skal SWD i stosuje je tam, gdzie nie powinny być zastosowane. Natomiast w celu przybliżonej analizy dynamicznej budynków, w przypadku “nieregularnych" przebiegów drgań jak na rys. 9.15 i 9.16 powinno się stosować spektra odpowiedzi zgodnie z p. 3.2 i 3.3 PN-85/B-02170 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 8 Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 9 Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 10
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 11
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 12 Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 13 Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 14
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fazy wykonania szczeliny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami