Blog

Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 2
07.10.2020

Kształt zamków

W artykule znajdziesz:

Kształt zamków

Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 3
Kształt zamków

Nazwę swą ścianki szczelne zawdzięczają temu, że najczęściej stosuje się je jako pewnego rodzaju przepony, których głównym zadaniem jest niedopuszczanie wody gruntowej lub powierzchniowej do przestrzeni nimi objętej (program uprawnienia budowlane na komputer). Taki charakter ścianki wymaga od niej szczelności, którą uzyskuje się przez łączenie ze sobą sąsiednich brusów na całej ich długości tzw. „zamkami” (w gwarze „szpuntami”).

Kształt zamków zależy przede wszystkim od materiału brusów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nieprzepuszczanie wody nie jest jednak jedynym zadaniem ścianek szczelnych. Bardzo często zadanie to ogranicza się do podtrzymywania gruntu, który z jakichś względów należy utrzymać pionowo lub w nachyleniu zbliżonym do pionu. Wtedy szczelność ścianki może być znacznie mniejsza niż w wypadku wymaganej wodoszczelności (uprawnienia budowlane). Zdarza się także nieraz, że • zadanie ścianki jest jeszcze inne i w ogóle szczelności się od niej nie wymaga. Należałoby mówić wówczas o „palisadzie”, czyli o ścianie wykonanej z gęsto obok siebie zagłębianych pali, z nieuszczelnionymi przestrzeniami pomiędzy nimi. Często jednak i palisadę nazywa się „ścianką szczelną” ze względu na podobny schemat statyczny i taki sam sposób wykonania.

Widzimy stąd, że szczelność nie jest najbardziej charakterystyczną cechą ścianki szczelnej. Bardziej charakterystyczna jest jej wyżej opisana struktura oraz pionowy lub bardzo do pionu zbliżony (40 :1 do 10 :1, wyjątkowo do 4 : 1) kierunek zagłębiania jej składowych elementów (program egzamin ustny).
Ścianki szczelne mają dwojakie zastosowanie:
a) Mogą one wchodzić w skład pomocniczych budowli tymczasowych, takich jak grodze, lub same stanowić tymczasowe konstrukcje pomocnicze. Zadanie ich, związane zwykle z prowadzeniem robót, polega najczęściej na szczelnym ogradzaniu wykopów budowlanych, uniemożliwiającym przenikanie do nich wody gruntowej i samego gruntu, oraz na podtrzymywaniu ścian wykopów. Konstrukcje takie, po wykonaniu pod ich osłoną przewidzianych robót fundamentowych, są rozbierane. Bardzo jest pożądane w takich wypadkach, aby rozebrane ścianki mogły być ponownie, a nawet wielokrotnie użyte w podobnym celu (opinie o programie).
b) Ścianki szczelne mogą wchodzić w skład budowli trwałych jako ich stała część konstrukcyjna; mogą też same stanowić trwałą konstrukcję, wymagając tylko nieznacznego uzupełnienia dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi.

Ścianki szczelne drewniane

Istnieją trzy rodzaje konstrukcji, w których ścianki szczelne stosowane są szczególnie często jako trwały element, a mianowicie:
c) fundamenty, dla których ścianka szczelna stanowi bardzo często istotny element zapobiegający wypłukiwaniu gruntu spod podstawy i decydujący nieraz o stateczności budowli,
d) budowle piętrzące, przy których ścianka szczelna stanowi przeponę utrudniającą przenikanie wody z górnego poziomu ku dolnemu przez podłoże budowli,
e) budowle oporowe, takie jak nabrzeża portowe, umocnienia brzegów, falochrony, niektóre mury oporowe, przyczółki mostowe itp., w których ścianka podtrzymuje i odgranicza grunt naziomu wyższego.

We wszystkich wymienionych typach budowli ścianki szczelne odgrywają rolę przepon wodo- i gruntoszczelnych. Rola ich jest szczególnie istotna we wszystkich budowlach hydrotechnicznych, w których istnienie tego rodzaju przepon jest warunkiem stateczności (segregator aktów prawnych).
Ponadto ścianki szczelne mogą stanowić konstrukcję nośną budowli, od której nie wymaga się w ogóle szczelności. Przykładem mogą być filary małych mostów, wykonane jako ściana z brusów uchwycona u góry oczepem, niektóre urządzenia odbojowe w portach, skonstruowane w podobny sposób (kierownice), ostrogi umocnień brzegowych itp.

Najważniejszym dla praktyki kryterium podziału ścianek szczelnych jest materiał, z jakiego wykonane są brusy ścianek. Ścianki mogą być zatem:
a) drewniane,
b) stalowe,
c) betonowe (również żelbetowe i z betonu sprężonego).

Ścianki szczelne drewniane są prototypem wszelkich ścianek tego rodzaju; dawniej wyłącznie stosowane, dziś wypierane są stopniowo przez ścianki z innych materiałów, ograniczane do konstrukcji podrzędnych lub tylko do takich wypadków, gdy inne rodzaje ścianek ze względu na szkodliwe dla nich warunki nie powinny być stosowane. Ścianki stalowe nadają się do wszelkiego rodzaju budowli i za granicą są w powszechnym użyciu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 8 Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 9 Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 10
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 11
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 12 Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 13 Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 14
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Formowanie bateryjne bloków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami