Blog

19.12.2022

Kształty elementów

W artykule znajdziesz:

Kształty elementów

Kształty elementów zostały tak obrane, aby można je było łatwo formować oraz aby wszystkie powierzchnie budynku, widoczne po zmontowaniu od zewnątrz i od wewnątrz, były całkowicie wykończone w wytwórni. Styla płyt ściennych, zawsze widoczne po upływie pewnego okresu czasu, zostały, z jednym tylko wyjątkiem, umieszczone na linii ścianek działowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Proszę nie sądzić, że opracowanie tak prostych projektów było łatwe. Chciałbym móc Was zorientować co do trudności, jakie mają autorzy podobnych projektów w’ związku z koniecznością uwzględnienia swego postulatu wykonania budynku metodami całkowicie uprzemysłowionymi. Długo dyskutowano przedstawione projekty, konfrontowano odmienne poglądy, studiowano projekty maszyn i matryc, próbowano ustalić prototypy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po takim przestudiowaniu zagadnienia twierdzę, że nie może być mowy o całkowitym uprzemysłowieniu, jeśli od chwili powstania koncepcji nie będzie pełnej współpracy architekta z personelem technicznym przedsiębiorstwa. Musi być nawiązana ścisła współpraca nie tylko między inżynierami projektantami i inżynierami wykonawcami, musi ona obejmować również inżynierów mechaników, inżynierów organizacji produkcji oraz pomocnicze siły techniczne (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja budynku składa się głównie z płyt ściennych ele- wacyjnych, płyt podłużnych ścian wewnętrznych i płyt stropowych. Na przekrojach budynku można zauważyć te różne elementy powiązane między sobą siatką wieńców poziomych (ciągłych w kierunkach obu osi poziomych) oraz układem stężeń pionowych (ciągłych wzdłuż całej wysokości budynku), co łącznie zapewnia pełną stateczność i tworzy całość monolityczną (program egzamin ustny).

Poziome wieńce żelbetowe wykonane są na miejscu w bruzdach zaprojektowanych w miejscach styku ścian i stropów; układ stężeń pionowy są to słupki zbrojone, betonowe w bruzdach utworzonych w stykach sąsiadujących ze sobą płyt elewacyjnych. Płyty stropowe opierają się na ścianach; dokładność wykonania elementów jest tak duża, że masa betonowa ułożona w bruzdach i wibrowana nie wypływa przez spoiny. Płyty elewacyjne ustawia się opierając je dolną przylgą na pasku z elastycznej masy asfaltowej; pozostałą pustą część spoiny, po ułożeniu górnej płyty stropowej, spoinuje się suchą zaprawą cementową, aby zwiększyć jej szczelność i nadać całości wygląd monolitu.

Całość konstrukcji budynku

W bruzdach między dwiema płytami elewacyjnymi umieszcza się zbrojenie, a następnie bruzdy wypełnia betonem, tworząc słupki stężające budynek w kierunku pionowym. Po ułożeniu płyt i wykonaniu wieńców stężających całość konstrukcji budynku można uważać za gotową; elewacje są kompletnie ukończone, wszystko zostało już przygotowane dla wbudowania wyposażenia, które jest również prefabrykowane. Wewnętrzne powierzchnie ścian są przygotowane do pomalowania (opinie o programie).

Zastosowane materiały należą do klasycznych; beton żwirowy do wykonywania elementów zbrojonych lub niezbrojonych, beton na cemencie pucolanowym do elementów ciepłochronnych, beton z kruszywa z Ecuelles z domieszką nieznacznej ilości tlenku. Jakkolwiek materiały te są powszechnie znane, badaliśmy ich własności; dotyczyło to szczególnie betonów naparzanych. Skurcz jest wielkim wrogiem prefabrykacji, daje on się we znaki jeszcze po upływie długiego okresu czasu od chwili wykonania betonu i powoduje często powstawanie rys (segregator aktów prawnych). Poddaliśmy próbom różne stosowane betony i stwierdziliśmy, że po upływie 28 dni od wykonania:

  1. skurcz betonu żwirowego o zawartości 350 kg cementu wynosił 3 X 10^4,
  2. skurcz betonu na cemencie pucolanowym w ścianach z przewodami dymowymi o zawartości 350 kg cementu wynosił również 3 X 10^4,
  3. skurcz betonu na cemencie pucolanowym w ścianach o zawartości 220 kg cementu wynosił 2 X 10“4,
  4. skurcz betonu na kruszywie z Ecuelles z dodatkiem tlenku metali na tynkach elewacyjnych wynosił 7 X 10“4,
  5. skurcz w elemencie warstwowym (w płytach elewacyjnych) z betonu z kruszywa z Ecuelles, z betonu żwirowego i z betonu na cemencie pucolanowym wynosił jednakowo z obu stron płyty 4,6 X 10“4.

Po upływie 60 dni wielkość skurczu wynosiła odpowiednio 4 X 10-4, 4 X IO-4, 3 X 10-4, 8 X 10-4 i 5 X 10~4, przy czym stan stabilizacji osiągnął jedynie beton żwirowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami