Blog

Średnice komór zdjęcie nr 2
16.03.2020

Złącza metalowe

W artykule znajdziesz:

Złącza metalowe

Średnice komór zdjęcie nr 3
Złącza metalowe

Złącza metalowe są najczęściej stosowane (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie wykonuje się je przeważnie ze stali. Tworzy się je przez zabetonowanie w elemencie odpowiednich wstawek z blachy lub kształtowników stalowych, które następnie łączy się za pomocą spawania, rzadziej przez nitowanie lub za pomocą śrub. Wstawki bardzo często przyspawa się do zbrojenia.

Są też złącza, w których na pręty zbrojenia wypuszczone w wycięciach z betonu nakłada się klamry, a następnie wycięcia zabetonowuje, aby zbrojenia i klamra nie korodowały. Złącza te przyspieszają montaż, ale wymagają dokładnie wykonanych prefabrykatów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Montaż budynków z elementów wielkoblokowych.

Montaż budynków z elementów wielkoblokowych polega na ustawieniu elementów ściennych i ułożeniu stropowych, schodowych i dachu, gdyż fundamenty są z reguły monolityczne.
Bloki ścienne parteru i następnych kondygnacji w budynkach o podłużnych ścianach nośnych przeważnie zaczyna się ustawiać począwszy od elementów narożnych. Jako powierzchnię rektyfikacyjną przyjmuje się ścianę zewnętrzną prefabrykatu.

Po ustawieniu tych bloków rozpina się między nimi druty na wysokości i według drutów ustawia się dalsze bloki. Jest to tzw. sposób murarski, bo przypomina układanie muru. Obecnie częściej wyznacza się linię na stropie w odległości 50 cm od krawędzi bloku i wg niej ustawia ścianę odmierzając odległości (uprawnienia budowlane).

Po ustawieniu bloków na całym odcinku zalewa się złącza pionowe. Są one tak skonstruowane, że po zalaniu tworzy się trzpień betonowy, scalający sąsiednie bloki. Złącza przed zalaniem wymagają uszczelnienia spoin sznurem. W budynku o poprzecznych ścianach nośnych bloki stawia się na zaprawie i klinach, które ułatwiają wypionowanie bloków.

Bloki ustawia się wg jednej z powierzchni zewnętrznych lub wg osi ściany. Płyty stropowe układa się na równo ułożonej zaprawdę. Z czoła płyt stropowych jest zazwyczaj wypuszczone zbrojenie, które łączy się przez spawanie z prętami wieńca, ociegnącymi wzdłuż stropu i wiążącymi płyty oraz bloki ścienne. Elementy schodów i dachu układa się podobnie jak płyty stropowe (program egzamin ustny).

Wszystkie te elementy nie mają wykończonych powierzchni. Po zmontowaniu utrzymujemy z nich budynek w stanie surowym, który wymaga wykonania robót wykończeniowych takich samych jak w budynku murowanym.

Montaż budynków z elementów wielkopłytowych

W budynkach z elementów wielkopłytowych po ułożeniu stropu nadpiwnicznego (który może być wykonany z płyt stosowanych na stropy między-kondygnacyjne lub z płyt takich jak w budownictwie wielkoblokowym) przystępuje się do montażu ścian. Wielkie płyty tym różnią się od wielkich bloków, że przynajmniej częściowo mają wykończone powierzchnie, np. płyty ścian zewnętrznych mają w wytwórni wykonaną fakturę zewnętrzną, obsadzoną stolarkę okienną itp. Dąży się do jak największego wykończenia płyt, aby roboty na placu budowy ograniczyć do samego montażu, wyrównania styków i robót malarskich (opinie o programie).
Montaż rozpoczyna się od ustawienia płyt skrajnych. Potem dostawia się do nich następne płyty podpierając je zastrzałami lub łącząc z już ustawionymi płytami prostopadłymi do stawianych. Płyty ustawia się na zaprawie.
Montaż pozostałych elementów przebiega podobnie jak w budynkach wielkoblokowych (segregator aktów prawnych).

W celu zwiększenia dokładności montażu i ułatwienia rektyfikacji wprowadza się tzw. montaż wymuszony. Polega on na tym, że elementy kładzie lub stawia się na trzpienie z nakładkami umożliwiającymi wypionowanie i wypoziomowanie elementu lub dosuwa do specjalnych oporów ustalających pozycję elementu.
Montaż budynków szkieletowych.

Szkielety budynków składają się z szeregu elementów tworzących wielokondygnacyjne i wieloprzęsłowe ramy poprzeczne (promocja 3 w 1). Ramy tworzy się albo ze słupów i rygli, albo z elementów w kształcie litery H. Ponieważ wykonanie sztywnego połączenia rygli ze słupami jest trudne, bardziej rozpowszechniły się szkielety z elementów w kształcie litery H.

Słupy tych elementów są łączone w połowie wysokości kondygnacji, najczęściej za pomocą spawania kołpaków stalowych nałożonych na końce słupów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Średnice komór zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Średnice komór zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Średnice komór zdjęcie nr 8 Średnice komór zdjęcie nr 9 Średnice komór zdjęcie nr 10
Średnice komór zdjęcie nr 11
Średnice komór zdjęcie nr 12 Średnice komór zdjęcie nr 13 Średnice komór zdjęcie nr 14
Średnice komór zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Średnice komór zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Średnice komór zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami