Blog

Przebudowa zdjęcie nr 2
19.03.2019

Kto może być patronem praktyki zawodowej?

W artykule znajdziesz:

Kto może być patronem praktyki zawodowej?

„Ustawa deregulacyjna” wprowadziła do przepisów budowlanych pojęcie patrona praktyki (program na komputer). Istnieją liczne różnice między patronem a kierownikiem praktyki, które wymagają wyjaśnienia. Przede wszystkim obie te funkcje różnią się między sobą kwestią zależności formalno-prawnej między opiekunem/kierownikiem a osobą odbywającą praktykę (program na telefon). Zależność taka istnieje wyłącznie w przypadku kierownika praktyki, np. jeśli kandydat pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę, umowy stażu lub praktyki, bądź odbywa praktykę zawodową pod kierunkiem kierownika robót budowlanych, kierownika budowy bądź projektanta potwierdzającego praktykę.
W przypadku, gdy nie występuje zależność formalno-prawna, można mówić o patronie praktyki (program na egzamin ustny).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Przebudowa zdjęcie nr 3
Kto może być patronem praktyki zawodowej?

Zgodnie z definicją słownikową patronem jest osoba, która opiekuje się kimś lub czymś. Przykładem takiej praktyki jest praca u projektanta, który jest krewnym lub znajomym kandydata na uprawnienia budowlane (promocja 3 w 1). Wówczas nie ma obowiązku zawierania umowy z taką osobą lub powiązaną z nią firmą. Zgodnie z prawem budowlanym dopuszczalne jest odbycie praktyki zawodowej pod patronatem jedynie w przypadku praktyki projektowej, przy czym rok praktyki jest uznawany za rok bezpośredniego uczestniczenia w pracach projektowych. Patron praktyki musi posiadać niezbędne uprawnienia, a także należeć do izby samorządu zawodowego (segregator).
Dodatkowym wymogiem w przypadku patrona praktyki jest posiadanie przez niego przynajmniej 5 lat doświadczenia w zawodzie, w wykonywaniu projektów w zakresie swoich uprawnień budowlanych. Odbywanie praktyki pod czyimś patronatem jest z pewnością wygodniejsze, ponieważ nie wymaga zawierania umowy. Założeniem wprowadzenia patronatu było ułatwienie dostępu do zawodu, ponieważ pozwolił na zwiększenie liczby podmiotów, w których może się odbywać praktyka (opinie). Niestety nadal zdarza się, że niektóre izby nie uznają takich praktyk, zasłaniając się brakiem możliwości ich zweryfikowania. Jest to niezgodne z treścią ustawy, dlatego warto o te kwestie dopytać w swojej izbie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przebudowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przebudowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przebudowa zdjęcie nr 8 Przebudowa zdjęcie nr 9 Przebudowa zdjęcie nr 10
Przebudowa zdjęcie nr 11
Przebudowa zdjęcie nr 12 Przebudowa zdjęcie nr 13 Przebudowa zdjęcie nr 14
Przebudowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przebudowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przebudowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami