Blog

27.07.2020

Poszycie tarczy

W artykule znajdziesz:

Poszycie tarczy

Poszycie tarczy

Poszycie tarczy może być wykonane z gęstej siatki, z materiału ażurowego lub perforowanego albo pełnego. Materiałem tym może być stal, deski jednostronnie strugane, płyty bakelitowe, sklejka wodoodporna, bardzo twarda płyta pilśniowa itp. Poszycie tarcz po ich demontażu najlepiej jest oczyszczać za pomocą szczotek ryżowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Drewniane lub stalowe ramki tarcz stanowią szkielet konstrukcyjny dla poszycia.

Pod względem wielkości tarcze dzielimy na mało-, średnio- i wielko- wymiarowe, różniące się między sobą ciężarem. Tarcze mało- i średniowymiarowe montowane są ręcznie, natomiast wielkowymiarowe mechanicznie - za pomocą żurawi. Tarcze wielkowymiarowe stanowią na ogół deskowanie całych ścian lub przekryć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najprostszą konstrukcją drewnianego deskowania inwentaryzowanego przestawnego jest płyta na szkielecie ramowym (rys. 3-58). Płyty te używane są przede wszystkim do deskowań ścian i stropów od spodu płaskich.
Wszystkie typy deskowań są przed montażem smarowane emulsjami zabezpieczającymi przed przyczepnością do deskowań, najczęściej stosuje się roztwór szarego mydła w stosunku do wody 1-4, ksylamit, termit BB itp.

Należy pamiętać o tym, że przy powierzchniach ścian wymagających malowania nie należy deskowań smarować ropą lub innymi tłuszczami (uprawnienia budowlane). Dla uzyskania groszkowanej powierzchni ścian deskowania pokrywa się matami z juty. Łączniki tarcz przeciwległych, wykonywane według różnych patentów, produkowane są fabrycznie lub w warsztatach w postaci prętów stalowych odpowiednio ukształtowanych z płaskowników oraz trzpieni umieszczonych w rurkach lub osłonkach z papy smołowej. Rurki spełniają tu rolę rozporek. Rozporki mogą być również wykonywane z klocków betonowych. Tarcze dociska się ściągaczami za pośrednictwem nakrętek lub klinów.
Ściągacze dzielimy pod względem konstrukcji na dwie zasadnicze grupy, a mianowicie: na tracone i odzyskiwane (program egzamin ustny). Wystające końce ściągaczy po zdemontowaniu deskowań są odłamywane tak, że środkowa ich część pozostaje w ścianie. Inne typy ściągaczy z płaskowników, grubych trzpieni itp. są wyciągane ze ściany pozostawiając w niej otwory.

Pierwszy typ ściągaczy podnosi koszt budowy, drugi zaś wymaga przy robotach wykończeniowych zapełnienia otworów zaprawą.
Niedbałe wypełnienie otworów, szczególnie w ścianach piwnicznych zewnętrznych, może spowodować przeciekanie wody do pomieszczeń. Wykonywanie ścian w deskowaniu przestawnym w taki sposób, aby nie było potrzeby pozostawiania w ścianie otworów, jest rozwiązaniem najbardziej prawidłowym (opinie o programie).

Pomosty na wspornikach

W celu uzyskania płaskiej powierzchni betonowanych konstrukcji, tarcze deskowań typu pasmowego, gorsetowego lub wielkowymiarowego usztywnia się ryglami poziomymi lub pionowymi wykonywanymi z drewna lub stali. Usztywnienia te wykonuje się z kątowników, z rygli drewnianych lub specjalnych stojaków stalowych, zależnie od typu deskowania.
Do montażu deskowań lub betonowania ścian na znacznych wysokościach stosuje się dodatkowe urządzenia pomostów roboczych zawieszane po zewnętrznej stronie budowli za pomocą wsporników lub wysuwnic, z układanymi na nich tarczami pomostowymi.
Pomosty na wspornikach lub stojakach powinny mieć zabezpieczenia poręczowe oraz krawężniki (segregator aktów prawnych).

Deskowania przestawne powinny wykazywać następujące cechy:
a) uniwersalność - możliwość wykonania konstrukcji o dowolnych wymiarach, a tym samym spełniających warunki koordynacji modularnej,
b) wielokrotność użycia,
c) łatwość i szybkość montażu i demontażu w granicach 0.5 rob. godz/m2 deskowania,
d) małą liczbę typów tarcz i ich łączników,
e) dokładne wykonanie - możliwość produkcji fabrycznej,
f) ograniczony ciężar tarcz, do 35 kG w przypadku ręcznego montażu,
g) łatwość formowania otworów okiennych, drzwiowych i instalacyjnych,
h) eliminowanie tynkowania,
i) odkształcalność odpowiadającą maksymalnemu stopniowi wykończenia ustroju budowlanego,
j) możliwość jednoczesnego wykonywania stropów i ścian,
k) łatwość transportu, składowania, magazynowania i konserwacji,
l) szczelność,
m) możliwość wykonywania przejść roboczych i komunikacyjnych,
n) odporność na działanie wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami