Blog

Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 2
09.09.2019

Kto powinien kierować praktyką na budowie?

W artykule znajdziesz:

Kto powinien kierować praktyką na budowie?

 

Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 3
Kto powinien kierować praktyką na budowie?

Praktyka na budowie będzie zaliczona wyłącznie w sytuacji, gdy polega na pełnieniu funkcji technicznej na budowie. Pracą praktykanta musi kierować osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane (program na komputer). Oznacza to uprawnienia, które mają co najmniej tożsamy zakres z uprawnieniami, o jakie ubiega się kandydat na uprawnienia budowlane. Bardzo ważne jest także to, że termin „budowa” oznacza nie tylko wykonywanie obiektu budowlanego w konkretnym miejscu, ale również jego rozbudowywanie, nadbudowywana czy odbudowywanie. Praktykant kieruje budową niesamodzielnie, czyli wykonuje prace, które ustawa przypisuje do kierownika budowy, będącego uczestnikiem procesu budowlanego (program na telefon).
Zwrot „pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane” stosuje się, jeśli praktykant w czasie praktyki wykonuje czynności, które przynależne są kierownikowi budowy – wówczas zwrot ten oznacza osobę, która na tej dokładnie budowie pełni samodzielną funkcję techniczną, np. jako kierownik budowy lub jako kierownik robót budowlanych (program egzamin ustny). Osoba odbywająca praktykę zawodową w trakcie pełnienie funkcji technicznej na budowie wchodzi w rolę kierownika budowy. Z tego właśnie względu praktyką zawodową na budowie może kierować wyłącznie osoba, która odpowiada za kierowanie procesem budowlanym, czyli kierownik budowy lub kierownik robót budowlanych (opinie o programie).

Inne formy zaliczenia praktyki zawodowej


Istnieją także inne formy zaliczenia praktyki zawodowej na budowie. Jedną z nich jest praca w organach nadzoru budowlanego (segregator aktów prawnych). Można również odbyć praktykę zawodową u zarządcy infrastruktury kolejowej lub zarządcy dróg publicznych. Są to jednak wyjątki od zasady, że praktyka na budowie powinna odbywać się wyłącznie na budowie. W przypadku odbywania praktyki zawodowej w wymienionych organach i na odpowiednich warunkach, praktyka taka może zostać zaliczona do praktyki zawodowej niezbędnej do uzyskania uprawnień budowlanych (promocja 3  w 1). Oczywiście prace w takich organach muszą obejmować konieczność samodzielnego rozwiązywania zagadnień i fachowej oceny zjawisk.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 8 Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 9 Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 10
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 11
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 12 Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 13 Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 14
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Roboty przygotowawcze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami