Blog
Kwalifikacja wykształcenia i przygotowania zawodowego do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy
W artykule znajdziesz:
Kwalifikacja wykształcenia i przygotowania zawodowego do egzaminu na uprawnienia budowlane a przepisy
Wykształcenie oraz przygotowanie zawodowe do uprawnień budowlanych należy odpowiednio udokumentować. Jednym z dokumentów, które dają taką możliwość, jest odpis dyplomu ukończenia studiów (program na komputer). W przypadku osób mających wykształcenie średnie wymagane jest przedstawienie dokumentu, który potwierdza posiadanie tytułu zawodowego technika lub mistrza. Może to być również dyplom stanowiący potwierdzenie wykształcenia i kwalifikacji w nauczanym zawodzie na poziomie technika. Ponadto dokumentem potwierdzającym wykształcenie może być suplement do dyplomu bądź zaświadczenie o przebiegu studiów (program na telefon).
Istnieje także możliwość przedstawienia zaświadczenia z uczelni, które potwierdza, iż studia ukończone przez kandydata były prowadzone zgodnie z mową zawartą między uczelnią a izbą samorządu zawodowego. Do kwalifikacji niezbędne jest również przedstawienie wykazu prac projektowych, które zostały wykonane w ramach praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych.
Weryfikacja wykształcenia jest dokonywana na podstawie obowiązujących przepisów (program egzamin ustny). Komisja kwalifikacyjna sprawdza, czy posiadany tytuł zawodowy bądź uzyskane kwalifikacje zawodowe są zgodne z wykazem zawodów znajdującym się w przepisach. W przypadku wykształcenia wyższego sprawdzeniu podlega zakres kierunku studiów (opinie o programie).
Jest on porównywany z kierunkami określonymi w przepisach jako odpowiedni lub pokrewne dla danej specjalności uprawnień budowlanych. Wykształcenie uznawane jest za zgodne, jeśli spełnia jeden z poniższych warunków:
• nazwa kierunku studiów zgadza się z zakresem kierunku studiów,
• z zaświadczeniu o przebiegu studiów lub z suplementu do dyplomu wynika, że przynajmniej jednak trzecia programu lub jedna trzecia godzin zajęć to zajęcia, które kształtują wiedzę oraz umiejętności w zakresie odpowiedniego kierunku studiów (segregator aktów prawnych).
Kandydat na uprawnienia budowlane
Jeśli kandydat na uprawnienia budowlane uzyskał wykształcenie poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej to zgodność kierunku studiów oraz posiadanych umiejętności i wiedzy podlega indywidualnej kwalifikacji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32