Blog

Surówka martenowska zdjęcie nr 2
13.07.2020

Kwasy nieorganiczne

W artykule znajdziesz:

`Kwasy nieorganiczne

Surówka martenowska zdjęcie nr 3
Kwasy nieorganiczne

Kwasy nieorganiczne, jak siarkowy, solny, azotowy, a nawet węglowy oraz pary i bezwodniki tych kwasów działają na beton korodująco (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kwasy organiczne działają mniej agresywnie na beton niż nieorganiczne. Wymienić tu należy: kwas mlekowy, tworzący się w wyniku kwaśnienia mleka i kapusty, przy produkcji słodu z jęczmienia, przy gniciu substancji zawierających cukier, oraz kwas octowy i kwas winowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Produkty spożywcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego mogą być źródłem powstania kwasów organicznych działających agresywnie na beton. Spośród tych produktów należy wymienić:
- mleko skwaśniałe - zawiera kwas mlekowy,
- kiszona kapusta - zawiera kwas mlekowy,
-soki owocowe - zawierają cukier i kwasy,
-jęczmień używany do produkcji słodu - przy fermentacji tworzy kwas mlekowy,
-pulpa ziemniaczana używana w gorzelnictwie - zawiera kwas mlekowy,
- piwo - zawiera w małych ilościach kwasy organiczne (mlekowy, octowy),
- kiszonki roślinne (trawy, jarzyny), stosowane jako pokarm dla bydła - zawierają kwasy: mlekowy, masłowy i octowy oraz sole kwasów: solnego, siarkowego i węglowego,
- oleje roślinne i tłuszcze (o których mowa była wyżej) (uprawnienia budowlane).

Gnojówki są zbiornikami moczu i fekaliów, które ulegają gniciu, w wyniku czego powstaje siarkowodór, kwas węglowy i amoniak działające korodująco na beton. Mocz jest szczególnie niebezpieczny dla konstrukcji żelbetowych.
Pary w stajniach i oborach zawierają dwutlenek węgla i amoniak (składniki rozkładu moczu), działają więc korodująco na stal, natomiast nie są agresywne dla betonu.
Nawozy sztuczne, jak superfosfaty, siarczan amonowy, mączka Thomasa, saletra chilijska, azotniak itp. przeważnie działają koordująco na beton, szczególnie zawilgocony. Szczegółowe omówienie korozji betonów podano w t. I „Budownictwa betonowego” (program egzamin ustny).

Asfalty chlorowane

Należy przede wszystkim mieć na’ uwadze zabezpieczenie wkładek zbrojenia konstrukcji żelbetowych. Zgodnie z PN-56/B-03260 grubość warstwy betonu otulającego wkładki w konstrukcjach narażonych na wpływy atmosferyczne, a w szczególności chemiczne, powinna być zwiększona w stosunku do grubości wymaganej w zwykłych warunkach co najmniej o 1 cm. Beton powinien być szczelny, cement powinien zawierać możliwie najmniej związków wapnia. Odpowiedni będzie tu cement hutniczyJ), a także kwasoodporny.

Wszelkiego rodzaju powłoki lub okładziny chroniące beton przed korozją powinny mieć dobrą przyczepność do betonu, całkowitą nieprzepuszczalność, trwałość i odpor ność na wpływ środowiska, a w szczególności na wpływy termiczne, chemiczne, na ruchy i odkształcenia podłoża; nie powinny one ulegać szybkiemu starzeniu się. Poza tym w niektórych przypadkach, ze względu na przechowywane np. produkty żywnościowe, wykładziny nie mogą wpływać na ich zapach i smak (opinie o programie).
Materiały przeciwkorozyjne nie są odporne na wszystkie czynniki chemiczne, a tylko na niektóre. Dzielą się one na kwaso-, ługo- lub wodoodporne oraz odporne na różne rozpuszczalniki organiczne.

Na izolacje przeciwkorozyjne stosuje się izolacje bitumiczne typu ciężkiego, powłoki z bitumów, farb, lakierów itd. oraz folie z tworzyw sztucznych. W przypadkach silnej agresji zachodzi konieczność stosowania okładzin z chemicznie odpornych kamieni naturalnych, leizny bazaltowej, płyt ceramicznych itd., które chronią jednocześnie właściwą izolację od uszkodzeń mechanicznych (segregator aktów prawnych).
Pod określeniem „bitumy” rozumie się asfalty naturalne i ponaftowe oraz smoły pochodzące z suchej destylacji węgla kamiennego. Produkty te są na ogół odporne na działanie czynników chemicznych nieorganicznych o niezbyt dużym stężeniu, lecz nieodporne na działanie wszelkich rozpuszczalników organicznych. Asfalty nie są odporne na działanie stężonych kwasów. Kwas mlekowy nie działa na asfalty, nawet w stężonych roztworach.

Asfalty są częściwo przepuszczalne dla gazów i par. Nie należy ich więc stosować do ochrony betonów, jeżeli gazy lub pary mogą działać korodująco na beton. Asfalty chlorowane odznaczają się większą odpornością na działanie tlenków azotu i kwasu azotowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Surówka martenowska zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Surówka martenowska zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Surówka martenowska zdjęcie nr 8 Surówka martenowska zdjęcie nr 9 Surówka martenowska zdjęcie nr 10
Surówka martenowska zdjęcie nr 11
Surówka martenowska zdjęcie nr 12 Surówka martenowska zdjęcie nr 13 Surówka martenowska zdjęcie nr 14
Surówka martenowska zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Surówka martenowska zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Surówka martenowska zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami