Blog
Kwestia odspojenia mas ziemnych
W artykule znajdziesz:
Pod mianem nadkładu rozumiemy w górnictwie warstwę nieużytecznej dla celów eksploatacyjnych ziemi, gruzu, piasku, zwietrzałej skały itd. przykrywającej pokład materiału kamiennego, którego eksploatację zamierzamy rozpocząć. Nadkład ten przed właściwym rozpoczęciem eksploatacji musimy usunąć Samą czynność usuwania tego materiału nazywamy robotami odkrywkowymi, albo krótko: odkrywką (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kwestia odspojenia mas ziemnych oraz ich transportu w niczym tu nie różni się od ogólnie stosowanych sposobów wykonywania robót ziemnych. A więc odspojenie może być dokonane zwyczajnymi łopatami, motykami, kilofami, drągami klinami, lub też przez wzruszenie poprzednie mas ziemnych materiałami wybuchowymi, zależnie od rodzaju gruntów, począwszy od piasku i ziemi urodzajnej, skończywszy na zwietrzałych masach skalnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy specjalnie wielkich masach nadkładu, których usunięcie wymagane jest w krótkim przeciągu czasu, a więc głównie przy początkowej odkrywce, może być czasem celowe zastosowanie maszynowego odspajania i ładowania nadkładu przy pomocy bagrów łyżkowych lub kubłowych. Tak samo transport mas ziemnych w zależności od warunków miejscowych pracy, terenu i odległości transportu, może się odbywać taczkami, wózkami ręcznymi, furmankami, wywrotkami na szynach, popychanymi ręcznie lub przy zastosowaniu trakcji konnej czy mechanicznej, wreszcie przy pomocy kolejek linowych (uprawnienia budowlane).
Przy odspajaniu ziemi w odkrywkach należy zwrócić specjalnie uwagę na bezpieczeństwo wykonywania robót i ruchu w kamieniołomie. A więc przy wielkiej miąższości odkrywki leży zawsze unikać ścian ziemi wyższych niż 3 m i przy większej grubości nadkładu od 3 m wykonać robotę ziemną tarasami z zachowaniem skarp ziemnych o nachyleniu, odpowiadałem kątowi zsypu danego materiału (program egzamin ustny).
Transport ziemi
Od krawędzi kamieniołomu szerokość odstępu czysto od- tej skały powinna wynosić z reguły połowę grubości odkłada w żadnym zaś razie nie mniej, niż 1 m. Ten środek ostrożności ma na celu zapobieżenie spadaniu do kamieniołomu poszczególnych kamieni i odłamków skalnych, znajdujących się na wierzchni ziemi, co bywało już przyczyną niejednego wypadku ciężkiego zranienia, a nawet śmierci (opinie o programie). Z tych samych powodów należy po każdym strzale w kamieniołomie, po silnych pewnych deszczach i w okresach odwilży po silnych mrozach, -schodzić wokoło kamieniołom wzdłuż jego górnej krawędzi oczyszczać wyżej wspomniany odstęp metrowej lub większej szerokości z wszelkich przypadkowo tam znajdujących się kamieni i odłamków.
Kwestię transportu ziemi należy tak uporządkować osobliwie przy odkrywce bieżącej wykonywanej podczas trwania pracy w kamieniołomie aby nie krzyżowała się z pracą v kamieniołomie i aby drogi i tory dla przewozu ziemi jak naj- mniej przecinały drogi i tory, po których przewożony jest materiał kamienny. Ważnym jest również, aby w kamieniołomach twardych gatunków kamienia, w których urabianie może być prowadzone bez przerwy i w okresie zimowym, wykonać roboty odkrywkowe jeszcze przed nastaniem mrozów, w zakresie potrzebnym dla urabiania skały w zimie. Sprawą, której należy przy wykonywaniu robót odkrywkowych poświęcić specjalną uwagę, jest ekonomiczne umiesz- :zenie odkłada możliwie w najmniejszej odległości od miejsca wydobycia (segregator aktów prawnych).
Racjonalne zaprojektowanie umieszczenia odkładu może w przyszłości zaoszczędzić wiele kłopotu i pieniędzy, a nawet przysporzyć znaczne korzyści. Możemy tu mieć w praktyce najróżnorodniejsze rozwiązania, zależnie od warunków terenowych. I tak w miejscowości górzystej przy kamieniołomach stokowych, odczuwa się zwykle brak placów roboczych o należytej rozległości, a zaś w dolinach rzek odpowiednie place robocze mogą być w czasie wysokiego stanu wody zalewane (promocja 3 w 1). W tym wypadku racjonalnym użytkowaniem odkrywki, osobliwie początkowej, będzie tworzenie takich placów przez wyrównywanie terenu, podnoszenie zbyt obniżonych miejsc itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32