Blog

10.01.2022

Łącznik krzyżowy

W artykule znajdziesz:

Łącznik krzyżowy
Łącznik krzyżowy

Drugim podstawowym elementem stosowanym w rusztowaniach dla deskowań rozbieralno-przestawnych są dźwigary, które służą jako belki nośne deskowań stropów. Używa się ich przede wszystkim przy wznoszeniu budynków o ścianach murowanych. Są to zwykłe belki drewniane zakończone na jednym końcu okuciem stalowym o specjalnej konstrukcji umożliwiającej oparcie belki nie bezpośrednio na murze, lecz właściwe zawieszenie jej na nim wystającą częścią okucia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rusztowanie tego rodzaju składa się z dźwigarów i jednego rzędu stojaków. Jakkolwiek można by uniknąć stosowania stojaków i używać pojedynczych belek jako dźwigarów podpartych tylko na murze, to jednak ze względu na trudności usunięcia belek przy rozbiórce rusztowania oraz niemożność regulowania ich długości, belki jako dźwigary pojedyncze nie są stosowane w praktyce. Stalowe okucia wykonywane są w dwóch zasadniczych odmianach. W jednej z nich koniec belki zaciśnięty jest między dwiema poziomymi blachami okucia, a w drugiej między pionowymi blachami. skośnymi deskami łączącymi jej końce ze stojakiem. W przypadku belek ciężkich (podciągów) stosuje się podwójny rząd stojaków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rusztowania deskowań inwentaryzowanych składają się ze stojaków, dźwigarów oraz usztywnień stojaków. Rusztowania te wykonywane są wyłącznie ze Stali. Oprócz typowych stojaków stosowanych do rusztowań płyt stropowych o wysokości do 4 m używane są rusztowania rurowe (uprawnienia budowlane).

Dna koryt deskowania

Łącznik krzyżowy służy do połączenia dwóch rur krzyżujących się krętką. Łączniki te należą do samozaciskających, gdyż przy obciążeniu rury poziomej powstaje moment, który przekręca element obejmujący rurę pionową o kąt a zaciskając go na rurze (program egzamin ustny). W ten sposób łącznik jest zabezpieczony przed przesunięciem się po rurze pionowej, nawet w przypadku niedostatecznego dokręcania nakrętki na śrubie dociskowej połączenia. Badania wykazały, iż poślizg łącznika na rurze pionowej następuje dopiero przy obciążeniu powyżej 1700 kG wskutek zgniecenia rury (łącznik nie zaciskany wytrzymuje przy należytym skręceniu tylko obciążenie do 700 kG).

Do połączenia rur pod kątem używane są łączniki obrotowo-krzyżowe. Elementy łączników połączone są ze sobą za pomocą sworznia, co umożliwia zamocowanie rur pod dowolnym kątem względem siebie. Do łączenia elementów ściskanych używane są łączniki wzdłużne. Łącznik ten obejmujący końce łączonych rur ściągany jest dwoma śrubami. Między końce rur wprowadzana jest specjalna przekładka stalowa. Elementami pomocniczymi dla stojaków rurowych są podkładki oporowe, a dla belek drewnianych podtrzymujących deskowanie - uchwyty (opinie o programie).

Rusztowanie typu ZR-1 odznacza się dużą prostotą, małą ilością różnych elementów (te same śruby i elementy łączników) oraz dużą wytrzymałością. Wadą jego jest znaczna pracochłonność montażu i demontażu, niszczenie (gubienie śrub i nakrętek) oraz trudności łączenia w jednym węźle kilku prętów (segregator aktów prawnych). Dlatego też ostatnio zarówno za granicą jak i w kraju wprowadzane są rusztowania specjalne, nie wymagające oddzielnych łączników, składające się z gotowych elementów ramowych, np. rusztowania typu Kwikform, Warszawa itp. Rusztowania te przede wszystkim znalazły zastosowanie do budowy rusztowań do robót murowych. wysokość stojaka z grubsza (w granicach 10-f- 15 cm) regulowana jest przez wysunięcie górnej rury wewnętrznej z rury zewnętrznej i przesunięcie sworznia przez odpowiednie otwory w rurze wewnętrznej. Sworzeń opiera się na nakrętce regulacyjnej nakręconej na nagwintowaną górną część rury zewnętrznej, co umożliwia dokładną regulację przez pokręcanie nakrętki i ustawienie jej na odpowiedniej wysokości (promocja 3 w 1).

Dna koryt deskowania ciężkich belek można opierać na poprzeczce łączącej dwa stojaki rurowe, tworzące łącznie konstrukcję w kształcie litery „H”, przy czym na górnych końcach stojaków można opierać dźwigary podtrzymujące deskowania płyt stropowych. Stojaki teleskopowe z rur usztywniane są zwykle rurami za pomocą łączników opisanych uprzednio.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami