Blog
Lakierowanie lakierami nitrocelulozowymi
W artykule znajdziesz:
Lakierowanie lakierami nitrocelulozowymi
W odróżnieniu od lakieru akrylowego, lakier nitro podkreśla różnice w drewnie, ponieważ środek wiążący wnika głębiej; molekuły środka wiążącego są bardzo małe (program uprawnienia budowlane na komputer). Lakier ten może więc mocniej uwypuklić strukturę drewna dębowego użytego do produkcji komody. Przedmioty stawiane na komodzie lub te, którymi przypadkowo możemy uderzyć komodę, narażają mebel na pewne obciążenia mechaniczne. Warstwa lakieru na twardym drewnie dębowym powinna być wobec tego wystarczająco twarda i odporna na ścieranie. Ze względu na niską wytrzymałość mechaniczną lakierów akrylowych lepsze są lakiery nitro.
Poważną wadą lakierów nitro jest duży udział w nich rozpuszczalników organicznych, a co za tym idzie, niewielkiej ilości środka wiążącego (zawartość ciał stałych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ulatniające się rozpuszczalniki mogą szkodzić zdrowiu człowieka i środowisku (tworzenie ozonu, smogu). Ilość rozpuszczalnika w lakierach akrylowych jest znacznie mniejsza, przez co stanowią również mniejsze niebezpieczeństwo dla człowieka i mniej zatruwają powietrze. Tym samym spełniają warunki do przyznania im znaku produktu przyjaznego środowisku. Zawarte w nich rozpuszczalniki organiczne, które służą jako łączniki pomiędzy środkiem wiążącym i wodą, mogą wszakże prowadzić do znacznego zanieczyszczenia wody w przypadku niefachowej utylizacji resztek lakieru.
Części boczne komody z drewna dębowego zostaną polakierowane lakierem nitro, przez natryskiwanie za pomocą urządzenia do natrysków, bez udziału powietrza (airless). Na pojemniku z lakierem producent umieścił uwagę o konieczności gruntowania (uprawnienia budowlane).
Podkład gruntowy to specjalnie zestawiony lakier nitrocelulozowy, który wnika głęboko w strukturę drewna dębowego dzięki swoim małym cząsteczkom środka wiążącego oraz dużemu udziałowi rozpuszczalnika.
Powierzchnia zagruntowana
Powierzchnia zagruntowana daje się łatwo szlifować (program egzamin ustny). W ten sposób, po wykonaniu przeszlifowania, powstaje gładka powierzchnia idealna dla powłoki lakierniczej.
W ulotce informacyjnej o gruntowaniu, producent lakieru zaleca jedno- lub dwukrotne nakładanie warstwy substancji gruntującej. Czas schnięcia do momentu szlifowania pośredniego wynosi, w tym przypadku, minimum 30 minut w normalnej temperaturze pomieszczenia (20 C), przy dobrym wietrzeniu oraz wystarczającej odległości pomiędzy polakierowanymi powierzchniami, np. na wózku widłowym (opinie o programie).
Ze względu na to, że przy drugim nanoszeniu warstwy lakieru pierwsza warstwa zostaje nieco rozpuszczona, suszenie trwa dłużej. jak osiągnąć idealną powierzchnię lakierowaną?
Zagruntowaną powierzchnię szlifuje się bardzo drobnym papierem ściernym (np. uziarnienie nr 280), przy lekkim nacisku w kierunku włókien. Po zakończeniu szlifowania należy dokładnie usunąć powstały pył.
Warunkiem uzyskania gładkiej powierzchni lakierowanej o równomiernym połysku, jest proste i gładkie podłoże po zagruntowaniu i zeszlifowaniu.
Według danych producenta lakier należy nanosić jeden raz. Można natryskiwać go w postaci nierozcieńczonej za pomocą urządzenia do natryskiwania typu airless, a po około 2 godzinach osiąga on stan przesuszenia (segregator aktów prawnych).
Na co należy zwracać uwagę przy natryskiwaniu?
W czasie natryskiwania typu airless, lakier nitro sprężany jest pod wysokim ciśnieniem w dyszy pistoletu natryskowego i w ten sposób rozrywany na drobne cząsteczki. Aby cząsteczki lakieru mogły się równomiernie rozprowadzić na powierzchni drewna, natrysk należy prowadzić z odległości minimum 30 cm. Pistolet prowadzi się w poprzek włókien drewna, przesuwając go pasami ponad powierzchnią (promocja 3 w 1).
Jeśli na powierzchni lakieru pojawiają się bąbelki, znaczy to, że warunki pracy w pomieszczeniu nie są korzystne (zbyt wysoka lub niska temperatura pomieszczenia, przeciąg) lub lakier jest zbyt zimny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32