Blog

12.04.2021

Lakiery poliuretanowe

W artykule znajdziesz:

Lakiery poliuretanowe

Lakiery poliuretanowe

Opisane lakiery poliuretanowe zanieczyszczają środowisko i stanowią zagrożenie dla zdrowia osób pracujących z nimi, ponieważ zawierają rozpuszczalniki oraz izocyjanaty jako składniki utwardzające. Środki wiążące wytwarzane są, przy dużym zużyciu energii, z ropy naftowej, która jako surowiec występuje w ograniczonych ilościach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wytwarzaniu środków wiążących dochodzą jeszcze odpady, które jako odpady przemysłowe należy utylizować. W przypadku pożaru i przy utylizacji części lakierowanych przez spalanie mogą powstawać substancje trujące.
Dobieramy środek do obróbki powierzchniowej boazerii ściennej
Profile z drewna świerkowego, z przeznaczeniem na boazerię ścienną, zostały odpowiedni zaimpregnowane środkami ochronnymi z surowców naturalnych.
Dlaczego należy stosować ochronę powierzchni drewnianych (program uprawnienia budowlane na ANDROID)?

Obciążenia, na jakie narażone są powierzchnie drewniane w pomieszczeniach. Na deskach, które nie zostały zaimpregnowane, po jakimś czasie zacznie odkładać si kurz i brud, przede wszystkim w zagłębieniach Usunięcie tego typu zabrudzeń z powierzchni drewnianych nie jest łatwym zadaniem.
Kontakt z brudem i środkami chemicznym mógłby doprowadzić do przebarwienia drewna. Z kolei uderzanie przedmiotami twardym o ostrych krawędziach, może pozostawić zadrapania lub odciski, szczególnie w miękkim drew nie wczesnym (uprawnienia budowlane).
Obróbka powierzchni ma na celu ochronę drewna i uzyskanie powierzchni odpornej na działanie czynników zewnętrznych.
Co wchodzi w skład środków do obróbki powierzchniowej?

Gruntowanie

Aby grunt został wchłonięty w drewno, cząstki środka wiążącego powinny być jak najmniejsze; stan taki uzyskać można np. poprzez rozpuszczanie w rozpuszczalnikach lub dzięki zastosowaniu środku, wiążącego o małych cząsteczkach (program egzamin ustny). Gruntowanie musi zapewnić ponadto równomierne wchłanianie dla następnej fazy, czyli uszlachetniani, powierzchni, i jeśli to konieczne, blokować przed substancjami zawartymi w drewnie, które mogą negatywnie wpływać na twardnienie podkładu.
Aby uzyskać powierzchnię odporną na działanie czynników zewnętrznych, w trakcie uszlachetniania powierzchni środek malarski powinien wytworzyć powłokę (warstwę) ochronną na powierzchni desek. Nie może on zatem wnikać głęboko w strukturę powierzchni. Wymaga to środka wiążącego o większych cząsteczkach.
Jakie środki wiążące z surowców naturalnych należy stosować (opinie o programie).

Zebrano właściwości naturalnych środków wiążących. Do gruntowania nadają się środki zawierające olej lniany jako środek wiążący. Olej lniany wzmacnia powierzchnię wnikając głęboko w jej wnętrze i chroni drewno przed wodą i środkami chemicznymi.
Podkład z oleju lnianego przepuszcza parę wodną, tak że boazeria ścienna może pobierać z powietrza w pomieszczeniu parę wodną i oddawać ją.
W celu wytworzenia warstwy ochronnej na drewnianej powierzchni, stosować można z powodzeniem żywice i woski rozpuszczone w rozpuszczalnikach.
Żywice i woski wykazują niewielką odporność na działanie wody i środków chemicznych oraz na obciążenia mechaniczne.

Nadają się one dobrze do powierzchni nie narażonych na nadmierne obciążenia, jak np. boazerie w pokojach (segregator aktów prawnych). Powierzchnie pokryte woskiem można także łatwo odświeżać poprzez szczotkowanie i ponowne woskowanie. W przeciwieństwie do żywic, woski przepuszczają parę wodną, a poprzez swoje działanie antystatyczne chronią przed osadzaniem się kurzu. Dobrą ochronę powierzchni osiągniemy zatem stosując gruntowanie środkami zawierającymi oleje lniane i woskowanie.
Pokost zawiera oprócz oleju lnianego dodatkowo substancje suszące (sykatywy, suszki), które skracają czas suszenia.

W przypadku półoleju do oleju lnianego dodano rozpuszczalniki polepszające zdolność wchłaniania środka. Produkty pochodzące od wytwórców farb naturalnych zawierają często kombinacje różnych rodzajów środków wiążących, których właściwości zmieniają się w zależności od zawartości poszczególnych środków - tak więc dodaje się np. żywicę (olej twardy). Udział żywicy zapewnia zwiększoną twardość powierzchni oraz tworzy w pewnym stopniu powłokę ochronną. Również dodanie żywicy do wosku poprawia nieco wytrzymałość na ścieranie warstwy ochronnej (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami