Blog
Łamane linie
W artykule znajdziesz:
W celu uproszczenia badań gruntów na bardziej rozległych terenach i otrzymywania bezpośrednich wyników przeprowadzone były na szeroką skalę próby zastosowania drgań wymuszonych. W tym celu pobudowano w Niemczech maszyny o schemacie. Maszyna taka składa się z dwóch ciężkich walców wprawianych w ruch za pomocą silnika i obracających się w przeciwnym kierunku. Walce te powiązane są wspólną ramą poziomą i mają ciężary dodatkowe A, umieszczone mimośrodowo (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy walce są w ruchu, to mimośrodowe obciążenia dają uderzenia, a ponieważ ciężar takiej maszyny przekracza 1 T, więc uderzenia są dość silne. Zauważono, że przy pewnej charakterystycznej dla każdego gruntu częstości uderzeń grunt reaguje rezonansem, co ujawnia się we wzmożonych drganiach maszyny i osiadaniu płyty, na której oparta jest maszyna.
Poza tym spostrzeżono, że fale przenoszące wstrząsy rozchodzą się na odległość ze znacznie większą szybkością w gruntach bardziej zwartych niż w mniej zwartych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Duże nadzieje pokładane początkowo w opisanej metodzie badań okazały się przedwczesne, gdyż liczby drgań rezonansowych okazały się dość bliskie dla różnych gruntów, a więc powstały trudności w wyraźnym rozróżnianiu gruntów wyłącznie na podstawie pomiarów ich drgań własnych. Z drugiej strony ruch fal w gruntach jest bardzo skomplikowany, gdy uwzględni się, że falowania do każdego punktu dochodzą nie tylko w najkrótszej drodze, lecz i po liniach łamanych, przy czym zachodzą interferencje i sumowania amplitud (uprawnienia budowlane). Niemniej przy wstępnych badaniach gruntów na większym terenie niejednokrotnie udało się wykryć w gruncie zasypane rowy lub ukryte pozostałości dawniejszych fundamentów, na co prawdopodobnie nie udałoby się natrafić przy zwykłych badaniach wiertniczych.
Postępy geofizyki
Największa może korzyść z prac nad tymi maszynami, to poznanie częstości drgań własnych różnych gruntów, co potrzebne jest szczególnie przy projektowaniu fundamentów pod maszyny, i szybkości rozchodzenia się drgań w różnych gruntach (dane liczbowe podane są w Podręczniku Inżynierii) (program egzamin ustny).
Postępy geofizyki doprowadziły jeszcze do innych rodzajów badań, a mianowicie przez wykorzystanie wstrząsów powstających przy wybuchach oraz przez wykorzystanie prądu elektrycznego. Pierwsza z tych metod polega na wywołaniu w gruncie wstrząsu przez eksplozję ładunku wybuchowego, umieszczonego zazwyczaj w szybiku na pewnej głębokości i na pomiarach prędkości rozchodzącego się przy tym falowania w gruncie; potrzebne jest wówczas ustawienie aparatów pomiarowych (wibrografów) w różnym oddaleniu w prostej linii od miejsca wybuchu. Istnieje parę metod wykorzystania takich wybuchów (opinie o programie). Do celów geologiczno-inżynierskich najbardziej może nieraz nadawać się tzw.
metoda sejsmiczna refrakcyjna, polegająca na ustaleniu prędkości fal rozchodzących się w górnym ośrodku gruntowym oraz większej od poprzedniej prędkości fal idących wzdłuż stropu dolnej warstwy gruntu i załamujących się następnie ku górze. Ponieważ prędkość fal wiąże się ze współczynnikiem (segregator aktów prawnych).
Wielkości natężenia prądu, mierzone zwykle w miliamperach, i wielkości napięcia między elektrodami M i N, mierzone zazwyczaj w miliwoltach, można z wartościami oporu matematycznie powiązać. Na podstawie dokonywanych w ten sposób pomiarów można wnioskować o rodzajach gruntów zalegających na różnych głębokościach (promocja 3 w 1). Badania za pomocą prądu elektrycznego nie są proste; wymagają one dobrego przygotowania w pracy różnymi metodami z nawiązywaniem się od czasu do czasu do wyników pomocniczych wierceń. Prace badawcze za pomocą prądu elektrycznego były u nas niejednokrotnie wykonywane; wiele przykładów z tej dziedziny oraz metody postępowania w praktyce zostały podane przez A. Kisłowa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32