Blog

Lampa stroboskopowa
W artykule znajdziesz:
Lampa stroboskopowa

Opisane tu badanie polega na kolejnym:
a) badaniu wizualnym obrazu naprężeń w modelu (umożliwiającym kontrolę prawidłowości powstającego obrazu),
b) dokonywaniu zdjęć izochrom i izoklin za pomocą kamery fotograficznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku badania wizualnego użyta zostaje lampa stroboskopowa, której błyski sterowane są przez wirnik za pośrednictwem fotokomórki. Do zdjęć wykorzystana zostaje lampa błyskowa na błysk pojedynczy, wyzwalany przez obracający się wirnik; wyzwolenie błysku następuje przez naciśnięcie migawki w aparacie fotograficznym.
„Metoda I” umożliwia badanie stanu naprężenia modeli złożonych z różnych materiałów. Metodą tą można również modelować stany naprężenia wywołane działaniem ciężaru własnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym przypadku należy dążyć do tego, aby stosunek szerokości modelu do promienia wirowania był jak najmniejszy. W ten sposób ograniczamy do minimum wartości kąta, jaki tworzą między sobą kierunki sił odśrodkowych, działających na skrajne (w kierunku szerokości) punkty modelu.
Jednakże w tym przypadku modelowania grawitacyjnego pola sił bardziej prawidłowy rozkład naprężeń dawałyby siły odśrodkowe o kierunkach równoległych do siebie. Takie właśnie możliwości daje zaproponowana przez autora nowa, druga metoda wirowania. Metoda polega na wprowadzeniu do „metody I” dwu zasadniczych zmian:
a) wirowania dookoła osi leżącej w płaszczyźnie modelu, zamiast osi prostopadłej do tej płaszczyzny,
b) obserwowanie i rejestrowanie naprężeń w płaszczyźnie wirowania (uprawnienia budowlane).
W ten sposób opracowana metoda łączy w sobie dodatnie strony obu opisanych poprzednio metod: metody wirowania z zamrażaniem oraz metody I.
Metoda druga charakteryzuje się:
a) wielokrotnie krótszym czasem trwania badania aniżeli w metodzie wirowania z zastosowaniem zamrażania naprężeń i dzięki temu metoda II jest bardziej ekonomiczna;
b) umożliwieniem modelowania sił masowych o kierunkach ściśle równoległych względem siebie (w przypadku zadania płaskiego), czego nie można uzyskać metodą I;
c) wyeliminowaniem potrzeby korzystania ze zjawiska zamrażania naprężeń, wobec czego odpada konieczność operowania podwyższonymi temperaturami oraz nie występują niepożądane naprężenia termiczne (program egzamin ustny).
Parcie hydrostatyczne wody
Podstawową aparaturę uzyskano z przeróbki aparatury zaprojektowanej i wykonanej przy opanowywaniu metody I. Omówione poprzednio rozszerzenie zakresu zastosowania metody I wymagało wprowadzenia do niej zmian:
- w konstrukcji wirówki, wynikających ze zmiany ustawienia modelu ze wzdłużnego na poprzeczne w stosunku do „płaszczyzny” wirowania prostopadłej do osi obrotu.
- ustawienia polaryskopu w „płaszczyźnie” wirowania i wynikającej stąd zmiany typu polaryskopu (na polaryskop o wiązce światła praktycznie równoległej) (opinie o programie).
W celu uwzględnienia występujących w przeprowadzonych badaniach nieznacznych wahań temperatury oraz zjawisk Teologicznych, razem z modelami zasadniczymi poddawano wirowaniu modele kompensacyjno-skalujące (wykonane z tych samych materiałów co i modele zasadnicze).
Metoda II została zastosowana między innymi do badania zapory (segregator aktów prawnych).
Dzięki zastosowaniu w tych badaniach specjalnego układu mechanicznego w wirówce, zrealizowano stan naprężenia modelu obciążonego jednocześnie ciężarem własnym i silami zastępującymi parcie hydrostatyczne wody.
Wyniki powyższych badań wykazały, że:
1) zastosowana „metoda II” stwarza szerokie możliwości modelowego badania rozkładu naprężeń w skokowo niejednorodnych obiektach (płaskich) obciążonych siłami masowymi,
2) w szczególności metoda ta umożliwia wyznaczenie stanu naprężenia w budowlach ciężkich (np. zaporach wodnych) posadowionych na podłożu o innych własnościach odkształceniowych niż materiał zapory, obciążonych ciężarem własnym oraz parciem hydrostatycznym wody (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32