Blog
Ławy betonowe
W artykule znajdziesz:
Ławy betonowe
Pochylenie h : s powinno być takie, aby naprężenie rozciągające przy zginaniu nie przekroczyło wartości, jaka jest wymagana dla założonej marki betonu przez normę PN/B-03250 (projekt) „Konstrukcje betonowe - obliczenia statyczne i projektowanie" (program uprawnienia budowlane na komputer). Na przykład dla często spotykanego dopuszczalnego obciążenia jednostkowego gruntu 2 kG/cm2 i marki betonu 140 kG/cm2 - (h : s) 1,07.
Odsadzki w typach c i d wynoszą nie mniej niż 5 cm. W ławach wysuniętych tylko z jednej strony ściany powinno być (s : a) 0,5. Oprócz ław betonowanych na miejscu można zastosować przy typie 8-5 a bloki betonowe gotowe lub pustaki (np. typu Alfa) z zapełnionymi betonem otworami układane dłuższym wymiarem w poprzek ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ławy żelbetowe betonowane na miejscu mogą być wszystkich kształtów, przy czym pochylenie h : s przy odpowiednim uzbrojeniu może być znacznie mniejsze niż w ławach z innego materiału. Ława obciążona szeregiem słupów musi być obliczona zarówno w kierunku poprzecznym, jak i podłużnym, przy czym powinno się uwzględnić naprężenia zginające i tnące. Gdy wypada dać ławę wspólną pod 2 słupy niejednakowo obciążone, wówczas zwykle tak się umieszcza ławę w planie, aby środek ciężkości jej podstawy był w miejscu wypadkowej obciążeń W.
Jeżeli poza słupami jest wolne miejsce w kierunku długości, wówczas można dać ławę prostokątną w planie, wysuwając ją większym wspornikiem za słup bardziej obciążony (uprawnienia budowlane).
Jeśli jednak tego miejsca nie ma, np. przy granicy sąsiada, wtedy projektuje się ławę trapezową w planie. Ławy żelbetowe z prefabrykatów. Przedstawimy 2 typy prefabrykatów: o przekroju sześciobocznym i prostokątnym. Prefabrykaty te układa się za pomocą żurawia dłuższym wymiarem w poprzek ściany (program egzamin ustny).
Rozłożenia nacisków pionowych
Służą one do rozłożenia nacisków pionowych od stosunkowo wąskiej ściany na dość szerokie podłoże gruntowe, natomiast nie przenoszą naprężeń tnących i zginających w kierunku długości ściany. Gdy odległość L między słupami jest duża, większa od 5-P6 m, wówczas zastosowanie ławy żelbetowej staje się nieracjonalne, ponieważ:
a) ława wymaga dużej ilości zbrojenia podłużnego,
b) na skutek ugięć ławy ciśnienia na grunt w kierunku podłużnym nie są równomierne - pod słupami są większe, a w środku mniejsze, tym mniejsze, im większa jest odległość między słupami im mniejsza sztywność ławy.
W takich przypadkach opiera się słupy na oddzielnych stopach. Stopy ceglane mają odsadzki w 4, 3 lub strony (opinie o programie).
Szerokość odsadzki wynosi zwykle XU cegły. Stosunek h : s zależy od rodzaju zaprawy - jak w ławach ceglanych. Stopy betonowe lub żelbetowe betonowane na miejscu mają kształty. Stopy w kształcie ostrosłupów ściętych są najoszczędniejsze pod względem ilości betonu, natomiast stopy z pionowymi ścianami bocznymi dają oszczędność na deskowaniu, co ma specjalne znaczenie w gruntach ścisłych twardoplastycznych, półzwartych i zwartych.
Przy tych gruntach można betonować bez deskowania fundament typu a i dolną część fundamentu typu b. Pochylenie (h : s) i (hi : si) w stopach betonowych jest ograniczone wartością dopuszczalnego naprężenia rozciągającego w betonie przy zginaniu; można przyjąć orientacyjnie h : s = h\ : s\ = 1,5. Stopa żelbetowa powinna być obliczona na zginanie, ścinanie (przebicie betonu przez slup) oraz naprężenia główne rozciągające. Stopy żelbetowe prefabrykowane. W przykładzie stopa ma przekrój trapezowy. Wypuszczono z niej do góry 8 prętów do połączenia ze słupem. Słup wstawia się między te pręty na warstwie zaprawy (segregator aktów prawnych).
Po dokładnym wyregulowaniu położenia słupa i czasowym rozparciu go u góry - umocowuje się strzemiona i ustawia rozbieralne deskowanie, w którym zabetonowuje się kołnierz. W celu uzyskania dobrego połączenia stopy ze słupem jego powierzchnie boczne przy dolnym końcu powinny być porysowane przed stężeniem betonu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32