Blog

06.08.2021

Lekki beton zwięzły

W artykule znajdziesz:

Lekki beton zwięzły

Lekki beton zwięzły

Lekki beton zwięzły zarówno niezbrojony, jak i zbrojony nadaje się do szerszego stosowania w monolitycznych budowlach naziemnych wielokondygnacjowych lub o dużych rozpiętościach. Beton można stosować do dźwigarów belkowych, ram, łuków, sklepień, a nawet do konstrukcji cienkościennych (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Związku Radzieckim stosuje się zbrojone betony lekkie marek niższych niż 110 (najczęściej 35-90), odznaczające się wysokimi właściwościami ciepłochronnymi, małym ciężarem objętościowym, niewielką zawartością cementu i przynoszące dzięki temu korzyści ekonomiczne. Na przykład duże oszczędności uzyskano przy wykonywaniu przekryć dachowych, składających się z cienkościennych sklepień walcowych o rozpiętości 18 m, wskutek zamiany betonu marki 110 na lekki beton marki 50. Ogólna objętość elementu konstrukcji zwiększyła się wprawdzie o 21%, lecz osiągnięto oszczędność stali o 26%, cementu o 12% oraz obniżono ciężar własny konstrukcji o 40% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zmniejszenie ciężaru własnego konstrukcji ma duży wpływ na jej koszt; w niektórych przypadkach uzyskuje się oszczędności pomimo większego kosztu 1 m3 betonu lekkiego niż betonu zwykłego.
Szczególnie istotne znaczenie ma użycie betonów lekkich przy nadbudowie istniejących budynków oraz do budowli posadowionych na słabych gruntach lub na terenach górniczych.

Odznaczające się właściwościami ciepłochronnymi betony lekkie nadają się specjalnie do budowy obiektów, którym się stawia wysokie wymagania izolacyjno-cieplne (np. do budowy komór chłodniczych) (uprawnienia budowlane).
Lekkie betony mają niski współczynnik sprężystości, wskutek czego naprężenia w sklepieniach bezprzegubowych, wywołane zmianami temperatury, są niewielkie. Umożliwia to zastosowanie lekkich betonów nawet do niezbrojonych mostów łukowych bezprzegubowych.

Z betonów lekkich (o niskich markach) można wykonywać elementy zginane, w których rozciągające naprężenia główne są niewielkie (np. płyty oparte na obwodzie, konstrukcje gęstożebro- we, konstrukcje bezżebrowe itp.). Przyczyną tego jest stosunkowo niewielkie zmniejszenie się wytrzymałości elementu przy zginaniu (w miarę stosowania niższych marek betonu) ze względu na to, że rozkład naprężeń odbiega znacznie od liniowego (trójkątnego) występującego przy zginaniu elementów z materiałów o wysokim współczynniku sprężystości (np. ze stali) (program egzamin ustny).

Ściany i stropy

Lekkie betony zwięzłe są mniej wrażliwe na powstawanie rys aniżeli betony zwykłe oraz ulegają w mniejszym stopniu skurczowi. Z tego względu można zalecać stosowanie betonów lekkich do konstrukcji, przy projektowaniu których uwzględnia się możliwość powstawania rys (np. do budowli hydrotechnicznych), pod warunkiem jednak dobrania takiego składu betonu, aby wykazywał on dostateczną wodoszczelność (opinie o programie).
Ściany i stropy z elementów o niewielkim ciężarze
Wyroby o niewielkim ciężarze z lekkiego betonu zwięzłego są szeroko rozpowszechnione.

Jedną z głównych przyczyn dużego rozpowszechnienia tych wyrobów w budownictwie jest łatwe ich formowanie (segregator aktów prawnych).
Przy wykonywaniu wyrobów lekki beton zwięzły lepiej zachowuje nadany mu kształt aniżeli beton zwykły. Dlatego z produkowanych wyrobów pustakowych (dachowych płyt pustakowych, płyt działowych z otworami itp.) rdzenie form można usuwać natychmiast po wykonaniu, co przy produkcji wyrobów z betonu zwykłego jest połączone z dużymi trudnościami. Przy formowaniu wyrobów z otworami ze zwykłego betonu chroni się je od uszkodzeń przez odpowietrzanie, natomiast przy zastosowaniu betonu lekkiego proces ten zachodzi samoczynnie dzięki sa- moodpowietrzaniu.
Następną zaletą lekkiego betonu zwięzłego jest szybkie jego twardnienie przy zastosowaniu sztucznego dojrzewania (promocja 3 w 1).

Z lekkiego betonu zwięzłego wykonuje się najczęściej następujące wyroby o niewielkim ciężarze:
- pustaki ścienne o otworach szczelinowych zamkniętych jednostronnie przeponą,
- bloki ścienne,
- pustaki stropowe,
- zbrojone płyty i belki pustakowe do przekryć.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami