Blog

Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 2
06.02.2020

Kruszywo uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Kruszywo uprawnienia budowlane

Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 3
Kruszywo uprawnienia budowlane

Kruszywo, które przeszło przez sito 0 20 mm, przesiewa się kolejno przez sito 0 10 mm (program uprawnienia budowlane na komputer). Pozostało na nim 880 g. Ta ilość kruszywa przeszła przez sito 0 20 mm, a została na sicie 0 10 mm. Jest to więc frakcja 10/20 w ilości 880 g, co stanowi 22% całej próbki.

W ten sposób postępuje się kolejno aż do najdrobniejszego sita, w tym przypadku, aż do sita tkanego o boku oczka 0,25 mm. Ziarna o wielkości poniżej 0 0,25 mm są już pyłami i rozdzielenia ich na drobne i grube dokonuje się metodą płukania wg PN-59/B-06714.

Dla wyliczenia odpowiednich punktów krzywej uziarnienia należy ustalić w procentach ilość kruszywa, jaka przeszła przez każde z sił (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na pionowej osi współrzędnych naniesiona jest podziałka oznaczająca procentową zawartość frakcji kruszywa, jakie przechodzą przez dane sito, na osi poziomej natomiast - podziałkę odpowiadającą wielkości otworów w sitach. Na tym układzie współrzędnych oznaczono punkty odpowiadające w procentach ilości kruszywa, jakie przeszło przez każde z sit. Połączenie tych punktów prostymi daje krzywą przesiewu, charakteryzującą badane kruszywo.

Im kruszywo będzie grubsze, tym krzywa uziarnienia będzie miała bardziej płaski przebieg i odwrotnie - im drobniejsze - tym krzywa będzie bardziej wypukła (uprawnienia budowlane).

Uziarnienie kruszywa jest czynnikiem bardzo istotnym dla betonu. Czynnikiem decydującym o wytrzymałości betonu jest obok ilości cementu stopień zagęszczenia mieszanki betonowej. Skład granulometryczny kruszywa powinien być tak dobrany, aby dał się jak najlepiej zagęścić i razem z zaczynem cementowym stanowił jednolitą bezporowatą masę (program egzamin ustny).

Beton zwykły

Norma PN-63/B-06250 (Beton zwykły) zaleca trzy graniczne krzywe, zaznaczone liniami przerywanymi. Krzywe uziarnienia przebiegające między krzywymi granicznymi oznaczają iż uziarnienia danych kruszyw będą odpowiednie dla betonów. Nie oznacza to, że uziarnienie kruszywa nie zawarte w podanych granicach nie będzie dobre. Przy stosowaniu jednak takich mieszanek, (które mogą być nawet lepsze), należy przestrzegać zasad podanych w rozdziale o projektowaniu betonów. Norma PN-63/B-06250 wymaga, aby wszystkie frakcje kruszywa w stanie ubitym zawierały nie więcej niż 23% przestrzeni wolnych. Wyjątek mogą stanowić kruszywa stosowane do betonów marki 200 i wyżej. Jest to zrozumiałe, gdyż do betonów mocniejszych należy stosować więcej cementu, który swoją masą wypełnia pory kruszywa (opinie o programie).

Wodożądność kruszywa Gdy wilgotnym prętem dotkniemy ziarnko piasku przywrze ono do pręta. Między ziarnkiem piasku a prętem powstaną me- niski m z wody, która była na pręcie, a reakcje napięć rozciągających menisku będą przyciągały ziarnko do pręta. Gdy piasek jest wilgotny, meniski powstałe w punktach styku poszczególnych ziaren utrudniają zagęszczenie piasku i piasek ma tendencje pozostawania w stanie spulchnienia.

Przy całkowitym nasyceniu wodą napięcia powierzchniowe menisków znikają i nie krępują przesuwu ziaren. Jeśli na stos kruszywa nalejemy pewną ilość wody, nie wszystka woda wycieknie (segregator aktów prawnych). Część jej zostanie na powierzchni ziaren zwilżając je jako woda błonkowa wb. Część wody utworzy meniski m w punktach styku ziaren kruszywa, a reszta zostanie uwięziona jako woda kapilarna wk w wąskich kanalikach, jakie mogą utworzyć między sobą poszczególne ziarna.

Ilość wody zatrzymanej przez stos okruchowy określa jego więźli w ość. Pominęliśmy tu tę wodę, która może wsiąknąć w kruszywo wskutek ewentualnej jego porowatości. Ciekawe doświadczenie nad więźliwością kruszywa przeprowadził Paszkowski. Skonstruował on przyrząd składający się z pionowej rury szklanej, przymocowanej do statywu. Rura miała u dołu gęste sito i spust zamykany kurkiem. Do rury wsypywano badaną frakcję kruszywa, po czym nalewano tyle wody, aby jej poziom w rurce osiągnął poziom kruszywa. Woda wypełniała wszystkie pustki między ziarnami. Następnie otwierano kurek u dołu i część wody wypływała. Pozostała reszta wody w rurce była wodą uwięzioną przez kruszywo (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 8 Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 9 Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 10
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 11
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 12 Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 13 Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 14
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przykre skutki błędów na budowie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami