Blog

21.11.2022

Lekkie ściany osłonowe

W artykule znajdziesz:

Lekkie ściany osłonowe

Ściany osłonowe. Upowszechnienie stosowania lekkich ścian osłonowych wynika z głównych ich zalet, jakimi są: mały ciężar, wysoka jakość fabrycznego ich wykonania, możność montażu w każdych warunkach atmosferycznych, stosunkowo mała grubość, pozwalająca na zwiększenie powierzchni użytkowej pomieszczeń. Lekkie ściany osłonowe, oprócz niewielkiej masy własnej przenoszą tylko niewielkie obciążenie wiatrem, a więc obniżają one znacznie ciężar całego budynku oraz odciążają środki transportu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do ujemnych cech ścian osłonowych należy zaliczyć małą stateczność cieplną, co prowadzi do znacznych zmian temperatury w pomieszczeniach przy zmianie warunków atmosferycznych. Również styki elementów ściennych wykazują w wielu przypadkach duże nieszczelności, przez które infiltruje zimne powietrze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W pierwszym przypadku należy stosować ogrzewanie bez przerw z regulacją temperatury. Infiltrację powietrza przez powierzchnię ścian można ograniczyć, stosując od strony zewnętrznej izolację wiatroszczclną (np. papę, papier woskowany i in.). Styki należy projektować i wykonywać z bardzo starannym ich uszczelnieniem.

Oprócz ścian z obustronnymi okładzinami z blach (np. PW-8), większość ścian osłonowych ma okładziny wykonane z materiałów łatwo przepuszczających parę wodną. Stąd też ściany te powinny mieć od strony wewnętrznej paroizolację (najczęściej z folii lub papy powlekanej), ograniczającą dyfuzję pary wodnej i możliwość kondensacji pary wodnej w przegrodzie (uprawnienia budowlane).

Stosowanie na warstwę fakturową materiałów nieprzepuszczalnych dla pary wodnej, jak np. blachy, szkła, wymaga wykonania szczelin wentylacyjnych między okładziną a zasadniczą częścią ściany.

Ściany te, w zależności od tego, czy szczelina jest wentylowana czy też nie, mają bardzo zróżnicowany rozkład temperatury w słoneczne dni latem.

Nagrzewanie się ścian zależy również od koloru wykładziny oraz rodzaju materiału. Jasne kolory znacznie mniej pochłaniają promieniowania słonecznego, a więc i mniej nagrzewają się w porównaniu z wykładzinami koloru ciemnego. Szkło przepuszcza znaczną ilość promieniowania słonecznego w porównaniu z innymi materiałami i stąd w szczelinie panują wyższe temperatury (program egzamin ustny).

Zwiększenie izolacyjności termicznej

Szczególną uwagę należy również zwrócić na dobór materiałów i rozwiązanie konstrukcyjne żeber, które mają bardzo istotny wpływ na powstawanie mostków termicznych. Żebra wykonane z drewna mają małą przewodność termiczną i ich wpływ na przewodność cieplną całego budynku jest niewielki, natomiast nawet cienkie przewiązki metalowe istotnie wpływają na przewodność cieplną (opinie o programie).

Zwiększenie izolacyjności termicznej lekkich ścian osłonowych nie stanowi w większości przypadków dużych problemów, ponieważ wymaga to pogrubienia termoizolacji i dokonania niewielkich zmian konstrukcyjnych w wysokości żeberek. Para wodna znajdująca się w powietrzu może kondensować się na wewnętrznych powierzchniach lub w wewnętrznych warstwach przegrody (segregator aktów prawnych).

Kondensacja pary wodnej na powierzchni wewnętrznej przegrody może wystąpić wówczas, gdy temperatura tych powierzchni będzie niższa od temperatur) punktu rosy. Zjawisko to zależy więc od izolacyjności termicznej przegrody, wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz od temperatury powietrza wewnętrznego. W pomieszczeniach z normalną wilgotnością powietrza (45-55%) zjawisko kondensacji powierzchniowej może wystąpić na powierzchniach ścian o niedostatecznej izolacyjności termicznej oraz w miejscach występowania mostków termicznych i w narożach.

Początkowo powierzchnie zawilgocone ciemnieją wskutek przyklejania się cząstek kurzu unoszącego się w powietrzu, a przy dłuższych okresach kondensacji pary wodnej mogą pokryć się pleśnią (promocja 3 w 1). W pomieszczeniach mokrych (np. łaźnie) powierzchnie przegród narażone na bezpośredni kontakt z wodą lub ciągłą kondensacją pary wodnej powinny być zabezpieczone szczelnymi wykładzinami lub powłokami nie przepuszczającymi wody.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami