Blog
Lepiki asfaltowe
W artykule znajdziesz:
Lepiki asfaltowe
Do produkcji tego rodzaju lepików stosuje się mieszaniny asfaltów przemysłowych o żądanej temperaturze mięknienia. Do wyrobu wyższych gatunków, przeznaczonych do robót trudniejszych, stosowane są asfalty z domieszkami (pak stearynowy, pak tłuszczowy, olej żywiczny, miękkie gatunki kalafonii, pak kumaronowy lub żywice kumaronowe) zwiększającymi ich zdolności lepiące. Do produkcji lepików asfaltowych z wypełniaczami stosuje się ponadto dodatek włóknisty substancji mineralnych, jak azbest włóknisty, mikroazbest i wełna żużlowa lub bazaltowa w ilości nie przekraczającej 15% ciężarowo (program uprawnienia budowlane na komputer).
Lepiki obu rodzajów stosowane są do lepienia papy z papą (np. A i B 45/55) oraz przyklejania papy układanej na dachach betonowych o różnych spadkach.
Powierzchnia betonu, do której przylepia się papę lepikiem na gorąco, musi być uprzednio powleczona roztworem asfaltowym.
Lepiki asfaltowe stosowane na zimno produkuje się w dwóch typach:
typ A - rzadki do rozprowadzania szczotkami,
typ B - gęsty do rozprowadzania szpachlami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Lepiki typu A składać się powinny z asfaltu, dodatków zwiększających przyczepność, jak żywice lub paki tłuszczowe, oraz dodatków upłynniających i rozpuszczających równocześnie, łatwo lotnych, jak solwentnafta lub benzol surowy.
Lepiki typu B, prócz wyżej wymienionych składników, powinny zawierać materiały wypełniające, tworzące szkielet stały w lepiku, jak azbest włóknisty, wełna żużlowa, sierść oraz mączki mineralnę.
Lepiki typu A stosowane są do lepienia papy z papą lub z betonem w specjalnych warunkach, np. przy ciężkich wielowarstwowych izolacjach tarasów, stropów, mostów, tuneli, do izolacji płaszczyzn odkrytych, o spadku nie przekraczającym 0,10, oraz do izolacji fundamentów (izolacja pozioma i pionowa).
Lepiki asfaltowe
Lepik typu B stosuje się w podobnych przypadkach jak lepik typu A oraz do izolacji płaszczyzn odkrytych o spadku większym niż 0,10 (uprawnienia budowlane).
Lepiki smołowe są to masy stałe w normalnych warunkach, koloru czarnego o temperaturze mięknienia, przygotowane na paku z destylacji smoły powęglowej. Lepiki smołowe są stosowane do lepienia papy dachowej na gorąco oraz do przygotowywania lepiszcz specjalnych oraz specjalnego rodzaju izolacji.
Na zakończenie podane zostaną ogólne uwagi o stosowaniu lepików.
Do robót izolacyjnych na ogół stosuje się zarówno lepiki asfaltowe na zimno, jak i na gorąco.
Lepik na zimno umożliwia dokładniejsze wykonanie izolacji bez obawy zbyt szybkiego stwardnienia lepiku jak w przypadku użycia lepiku rozgrzanego. W czasie letnich upałów stosowanie lepików na gorąco jest łatwiejsze i dlatego są one częściej stosowane latem niż w okresach chłodniejszych (program egzamin ustny).
Na ogół rodzaj lepiku należy dostosować do warunków pracy izolacji.
Do izolacji poziomych, układanych w miejscach o stałej i dość niskiej temperaturze, nadają się lepiki rzadsze o niższej temperaturze mięknienia i mniejszej zawartości wypełniacza (opinie o programie).
Do izolacji pionowych należy stosować lepiki gęstsze, o większej zawartości wypełniaczy, stosowane na gorąco lub na zimno, lecz o krótkim na ogół czasie wiązania i wysychania.
Do izolacji pracujących w wyższych temperaturach, jak np. izolacji kotłowni i centralnego ogrzewania, należy stosować lepiki na gorąco o najwyższych temperaturach mięknienia.
Przy stosowaniu lepików na zimno należy zawsze zwracać uwagę na niebezpieczeństwo rozluźnienia i spulchnienia papy lub innych materiałów stosowanych w postaci przekładek, z którymi lepiki się stykają (segregator aktów prawnych).
Jako zasadę przyjmuje się, że lepiki powinny posiadać ten sam charakter chemiczny co i składniki impregnujące materiał izolacyjny w rolach lub płytach. Do pap smołowych należy zatem stosować lepiki smołowe, a do pap asfaltowych lepiki asfaltowe w celu uniknięcia niepożądanych zjawisk wynikających z różnicy w budowie i własnościach obu składników (promocja 3 w 1).
Asfalty lane, mastyksy i zaprawy są to masy mineralno-bitumiczne, twarde, o dużej zawartości składników mineralnych, służące do wypełniania szczelin i zagłębień w obiektach i konstrukcjach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32