Blog
Leżąca warstwa
W artykule znajdziesz:
Leżąca warstwa
Najwyżej leżąca warstwa znowuż wysunięta była ku basenowi o 80 cm, licując z drugą warstwą od dołu. Równocześnie od tyłu druga, trzecia i czwarta warstwa otrzymała wsporniki 40 cm dla podtrzymania wyżej leżących. Podobnie jak w Lobito, zastosowano tam zasyp odciążający, lecz typu trapezowego, usypany z kamienia o dwu stopniach uziarnienia pokazanych na rysunku. Zasyp przykryto 15 cm warstwą tłucznia o wymiarach ziarn do 6 cm. Konstrukcję nadwodną i tu stanowi mur wykonany z betonu ułożonego w deskowaniach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przekrój najwyższego na świecie nabrzeża na blokach w porcie Matadi (Zair).
Wysokość tego nabrzeża mierzona od podstawy podsypki wynosi średnio 22 m, a dochodzi na niektórych odcinkach do 22 m. Zawdzięcza ono te wymiary znacznym wahaniom poziomu morza w przyległym akwatorium, o amplitudzie dochodzącej do 8 m. Konstrukcję tego nabrzeża wykonano z bloków cyklopowych, ustawianych w słupy, jeden nad drugim, jednakże o ciężarze nie przekraczającym 100 000 kG (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przednia, odwodna powierzchnia nabrzeża uzyskała lekkie pochylenie 20 :1.
Układ bloków pokazany na rysunku nie wymaga wyjaśnienia. Podobnie jak w Lobito, zastosowano w jednej z dolnych warstw bloków silną odsadzkę ku tyłowi dla poprawienia położenia linii ciśnienia przez wprowadzenie do współpracy ciężaru zasypu (uprawnienia budowlane).
Parcie gruntu zmniejszono przez zastosowanie zasypu odciążającego z kamienia, przykrytego warstwą odłamków skalnych i gliny jako uszczelnienie zapobiegające ucieczce piasku.
Przekrój nabrzeża na blokach wykonanego w porcie Rota (Hiszpania). Tu bloki, mimo że ciężar ich dochodzi do 122 000 kG, nie przechodzą na wylot przez nabrzeże, lecz ułożone są, prócz dwu najwyższych warstw, w dwu rzędach w każdej warstwie. Bloki wykonano w formach stalowych, ciężkich i sztywnych (bez rozpór) (program egzamin ustny).
Pierwsze bloki
Pierwsze bloki wypadały niezbyt równe, pod koniec produkcji ich jednak osiągnięto dokładność pozwalającą na stosowanie spoin pionowych o grubości 2-2,5 cm. Bloki ułożono na podsypce kamiennej, usypanej w wykopie w dnie basenu. Wyrównanie jej nastąpiło przy zastosowaniu warstwy drobniejszego tłucznia. Nadbudowę wykonano w deskowaniach na miejscu. Zaprojektowano w niej kanał o dużym przekroju dla przewodów.
I tu dla zmniejszenia parcia gruntu na nabrzeże zastosowano za nim kamienny zasyp odciążający, pokryty warstwą filtru odwrotnego, zapobiegającego przenikaniu piasku zza nabrzeża do zasypu (opinie o programie).
Rozwiązanie zastosowane w jednym z portów radzieckich. Jest to odmiana układu typu odwróconego c, z tą różnicą, że najwyższa warstwa bloków wystaje na obie strony, nadwieszając się również wspornikowo od strony wody, przy czym nadbudowę wykonano jako żelbetową w deskowaniach na miejscu.
Prócz bloków prostopadłościennych,. jak już wspomniano, stosuje się także niekiedy bloki kształtowe (segregator aktów prawnych).
To drugie rozwiązanie, dostosowane do większej głębokości (11,20 m), jest nowocześniejsze i stanowi pewien postęp w stosunku do pierwszego, polegający na wprowadzeniu w blokach dolnej warstwy podstawowej poziomych skrzydełek, zapewniających zmniejszenie ciśnień na podsypkę oraz na nadaniu tylnym krawędziom bloków pośrednich, odpowiednich, dostosowanych do linii ciśnienia, kształtów. Bloki dwu sąsiednich warstw łączone są w obu rozwiązaniach na wpust i wypust.
Wymiary bloków podano na rysunkach. Spoiny między blokami pozostawia się wolne (szer. ok. 5 cm). Całość spoczywa na szerokiej podsypce (ławki o szerokości minimum H/5 z każdej strony), ta zaś na podłożu koralowym. Wierzchnią warstwę przykryto albo wprost monolitycznym murem (zakotwionym wkładkami wypuszczonymi z bloków dwuteowych), albo też płytami prefabrykowanymi opartymi na dwu sąsiednich słupach z bloków, na których potem zabetonowano mur nadwodny. Wykształcenie narożników nabrzeży wymaga zaprojektowania bloków o specjalnych kształtach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32