Blog

10.03.2020

Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami

W artykule znajdziesz:

Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami

Licowanie pola ściany i miejsc nad otworami

W budynkach wielopiętrowych oblicówkę wykonuje się zwykle poszczególnymi piętrami z oparciem dolnych kamieni każdego piętra na występach konstrukcyjnych ze stropów lub belek.

Jeżeli licowanie wykonuje się równocześnie z murem, to przy licówkach o grubości 80 mm najpierw ustawia się rząd licówek, a następnie domu rowu je się zaplecze, a przy licówkach cieńszych, których utrzymanie w pionowym położeniu jest dość trudne, najpierw wykonuje się mur zaplecza na wysokość jednego kamienia, a następnie układa się licówki na zaprawie i mocuje je kotwiami do muru (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy licowaniu gotowej ściany zaleca się stosować urządzenie kotwiące z kotwiami ruchomymi. Przykład zastosowania tego kotwienia do ścian szkieletowych żelbetowych z wypełnieniem z muru ceglanego. Ze słupów, belek żelbetowych i muru wypuszczone są kotwie-skoble, w które wpuszczono pręty pionowe.

Następnie zalano rzadką zaprawą pustą przestrzeń od tyłu kamieni, potem ustawiono na zaprawie następny rząd licówek itd. Wszystkie spoiny widoczne w elewacji zostały uszczelnione w czasie licowania pakułami na głębokości 1,5 cm, a następnie wykończone zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dolne zakończenie licówki przedstawione jest w dwóch wariantach.

Wariant I jest łatwiejszy w wykonaniu kamieniarskim od wariantu II z podłużną bruzdą, ale ten ostatni daje jednolitą powierzchnię kamienia w węgarku, co może mieć znaczenie architektoniczne.
Kotwie 1 zostały osadzone w wywierconych otworach w murze i wpuszczone w gniazda dolnych kamieni, natomiast kotwie 2, ustalające położenie kamieni górnych względem dolnych, są wpuszczone górnymi końcami w licówki górne, a dolnymi końcami zwisają w pustej przestrzeni za licówkami, którą następnie zalewa się zaprawą (uprawnienia budowlane).

Oblicowanie nadproża okiennego jednym kamieniem pionowym, kamień ten opiera się końcami na niżej leżących licówkach, a u góry jest zakotwiony do muru kotwią kolankową. Spoina nad kamieniem powinna być zapełniona sprężystym kitem asfaltowym, aby wyżej leżąca licówka nie opierała się na nim. W przekroju pionowym otwór może być licowany jedną płytą poziomą zakotwioną do belki żelbetowej lub też może być zaopatrzony w węgarek stanowiący występ z licówki pionowej. W tym ostatnim przykładzie pokazana jest także izolacja cieplna między licówką i belką żelbetową (program egzamin ustny).

Kolumny kwadratowe

Kolumny kwadratowe o boku przekroju nie większym od 1 m oblicowuje się zazwyczaj płytami pojedynczymi na całą szerokość słupa. Płyty te ścina się przy narożach pod kątem 45° od wewnątrz, samą zaś krawędź stępia się - najczęściej przez obcięcie płyty prostopadle do lica w celu zabezpieczenia od uszkodzeń. Jednocześnie przy tym maskuje się spoinę.
Przy większym przekroju kolumny stosuje się licówki narożne w kształcie kątowników, między którymi mogą być jeszcze umieszczone licówki płytowe (opinie o programie).
Zakotwienie licówek w murze można wykonać za pomocą kotwi rozwidlonej  lub też za pomocą urządzenia kotwiącego z kotwiami w kształcie skobli.

Umocowanie licówek do słupa żelbetowego można wykonać za pomocą kołnierzy opasujących słup i klamer z płaskowników.
Do słupa stalowego przeważnie się licówek nie mocuje, ograniczając się powiązaniem zaprawą, natomiast wiąże się licówki każdego rzędu z sobą za pomocą klamer.
Kolumny okrągłe okłada się licówkami o powierzchni zewnętrznej walcowej lub stożkowej (jeżeli kolumna jest zbieżna) w ten sposób, że spoiny pionowe są mijankowe.

Licówki mocuje się w każdym rzędzie ze sobą klamrami, a z wnętrzem słupa odpowiednimi kotwiami (segregator aktów prawnych).
Szczegóły wykonania. Płaszczyznę wsporną licówek bazy należy dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby wyrównać, a następnie ułożyć na zaprawie dolne kamienie, które powinny być ponadto połączone klamrami lub trzpieniami. Potem zalewa się rzadką zaprawą przestrzeń od tyłu licówek, następnie ustawia się na zaprawie dalszy rząd licówek itd.

Spoiny pionowe grubsze od 5 mm uszczelnia się pakułami, sznurem konopnym itp., przy mniejszej grubości zapełnia się je gęstą zaprawą od zewnątrz.
Po związaniu zaprawy spoiny wydrapuje się na głębokość ok. 2 cm w celu późniejszego ich wykończenia.
Sposób licowania architrawów jako belek nad kolumnami zależy przede wszystkim od rodzaju konstrukcji nośnej (promocja 3 w 1).

Przy konstrukcji nośnej stalowej w postaci belki z dwóch ceowników dolne kamienie architrawu można podwiesić za pomocą wieszaków złożonych ze sworznia przyspawanego u dołu do blachy, a u góry opartego na konstrukcji za pomocą nakrętki i podkładki. Sworzeń przepuszcza się przez spoinę poprzeczną między sąsiednimi licówkami a jego dolną blachę wpuszcza się w płaskie gniazda wyrobione w obu przylegających licówkach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami