Blog

Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 2
05.04.2023

Liczba włączeń pompy

W artykule znajdziesz:

Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 3
Liczba włączeń pompy

Uzupełnianie może odbywać się codziennie lub rzadziej, w zależności od potrzeb. Można uniknąć konieczności instalowania sprężarek, jeśli zastosuje się pompy odśrodkowe z tzw. smoczkami zasysającymi. Pompy te tłocząc wodę wpompowują jednocześnie niezbędne (regulowane) ilości powietrza do zbiornika. Zbiornik hydroforowy nie pracuje jako zbiornik wyrównawczy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zapas wody w zbiorniku regulowany jest ekonomiczną pracą pomp, gdyż zbyt częste włączanie silnika powoduje większe zużycie (4-5 razy większe niż przy ciągłej pracy) energii elektrycznej oraz przegrzewanie silnika. Liczba włączeń pompy na godzinę powinna mieścić się w granicach 4-12 razy, tj. czas jednego cyklu postoju i pracy pompy może trwać 15-5 min (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozbiór wody w instalacji nie jest równomierny, jest różny w różnych godzinach doby, stąd też okresy pracy pompy tr i postoju pompy ts są zmienne w okresie doby, jak również czas trwania cyklu hydroforu równy sumie czasu spoczynku i pracy pompy(uprawnienia budowlane).

Fundamenty pomp

Przy wyborze odpowiedniego czasu trwania cyklu staramy się wybrać taki cykl, którego czas trwania jest najmniejszy, a pojemność użytkowania największa co zapewni nam możliwość właściwej pracy hydroforu także przy zaistnieniu innych warunków (program egzamin ustny). Prowadząc rozważania w tym kierunku, możemy napisać, że pojemność użytkowa hydroforu równa jest rozbiorowi wody przez instalację w czasie postoju pompy, lub różnicy dostarczanej ilości wody przez pompę i rozbioru wody przez instalację w okresie pracy pompy.

Jeśli chodzi o wymagania typu budowlanego, to ściany i stropy budynku wykonuje się z materiału ogniotrwałego; drzwi powinny mieć taki rozmiar, aby największa część hydroforu mogła przez nie przejść, a podłoga powinna być tak ułożona, aby zapewniała spływ wody do kratek kanalizacyjnych i odwodnienie hydroforni.

Fundamenty pomp i sprężarek buduje się z dylatacjami, przestrzegając zachowania odpowiedniego ich rozstawu; odległość między zbiornikami hydroforowymi i odstęp ich od ściany powinny być większe lub równe 0,5 m, natomiast od strony włazu powinien być zapewniony swobodny dostęp. Rurociągi w hydroforni układa się ze spadkiem nie mniejszym niż 0,1%, celem umożliwienia odpowietrzania i odwodnienia układu (opinie o programie).

Hydrofornia poza tym musi posiadać aparaturę i sprzęt pomiarowy regulujący i rejestrujący jej działanie. Wyposażenie w sprzęt i armaturę składa się z:

  1. manometrów z kurkiem trójdrogowym manometrycznym zamontowanych na króćcu w strefie powietrznej, przy każdej pompie rurociągu tłocznego i na rurociągu doprowadzającym wodę z sieci wodociągowej;
  2. wodowskazu zamontowanego na płaszczu hydroforu;
  3. wyłącznika ciśnieniowego, zamontowanego na przewodzie połączonym ze strefą powietrzną zbiornika hydroforowego w stacjach pojedynczych, w dużych stacjach w liczbie równej ilości zespołów pompowych;
  4. wodomierza w stacjach małych wodomierz umieszcza się na połączeniu z siecią, w dużych także na rurociągu tłocznym;
  5. zaworu zwrotnego który umieszcza się na przewodzie tłocznym między każdą pompą za zbiornikiem;
  6. zaworu bezpieczeństwa;
  7. odoliwiacza (segregator aktów prawnych).

Przewody wodociągowe powinny być wykonane z takich materiałów i mieć taką konstrukcję, aby zapewnić: małe opory przepływu, odpowiednią wytrzymałość pod względem statycznym i dynamicznym, szczelność oraz odporność na działanie chemiczne i mechaniczne wody i czynników zewnętrznych. Materiał przewodów nie powinien wpływać ujemnie na jakość przepływającej przez nie wody (promocja 3 w 1).

Przewód wodociągowy składa się z prostych odcinków rur (prostek) o przekroju kołowym oraz kształtek, służących do łączenia ze sobą poszczególnych odcinków umożliwiających jednocześnie zmianę kierunku, wykonanie odgałęzień i zmianę przekroju czynnego. Prostki i kształtki stosowane do budowy przewodów wodociągowych mogą być wykonane z różnych metali, cementu z domieszkami, tworzyw sztucznych, szkła itp.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 8 Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 9 Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 10
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 11
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 12 Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 13 Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 14
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skurcz niejednorodny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami