Blog

09.03.2022

Luneta analaktyczna

W artykule znajdziesz:

Luneta analaktyczna

luneta analaktyczna - luneta, której punkt analaktyczny leży na przecięciu osi celowej lunety z pionową osią obrotu instrumentu luneta astronomiczna, luneta Keplera - luneta o dwóch układach soczewkowych dodatnich (skupiających), z obiektywem o ogniskowej dłuższej niż okular; wewnątrz lunety tworzy się tylko jeden obraz rzeczywisty, odwrócony luneta Galileusza - luneta, w której okularem jest soczewka rozpraszająca umieszczona między obiektywem lunety a jego ogniskiem luneta geodezyjna - luneta astronomiczna uzupełniona płytką ogniskową z naniesioną siatką kresek (program uprawnienia budowlane na komputer).

luneta mimośrodowa - luneta, której oś celowa nie przecina się z pionową osią obrotu instrumentu. luneta południkowa - luneta do obserwacji przejścia gwiazd przez południk miejscowy, która jest ustawiona w ten sposób, że może się obracać dokładnie w płaszczyźnie południkowej luneta prosta* - luneta, której oś układu optycznego jest prosta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

luneta pryzmatyczna - luneta tworząca obraz prosty dzięki włączeniu w drogę promienia pryzmatu odwracającego. luneta ziemska - luneta złożona z obiektywu i okularu, jak w lunecie astronomicznej, między którymi znajduje się układ soczewek odwracający, tworzący wewnątrz lunety obraz prosty lunkeryt, delunkeryt - proszek egzotermiczny do posypywania nadłewów, aby polepszyć warunki cieplne ich krzepnięcia lunometr - włók. przyrząd optyczny do pomiaru gęstości osnowy i wątku w tkaninach lunonauta - selenonauta (uprawnienia budowlane).

lupa - przyrząd optyczny do oglądania powiększonych obrazów małych przedmiotów bliskich; 1. składa się z soczewki lub układu soczewek skupiających i używa się ją w ten sposób, aby obserwowany przedmiot znalazł się między lupą a jej ogniskiem. lusterko wsteczne - lusterko, zwykle lekko wypukłe, umieszczone w polu widzenia kierowcy pojazdu, pilota samolotu itd. umożliwiające obserwację wstecz bez odwracania głowy lustro zwierciadło (program egzamin ustny).

Lustro

lustro - część zadnia skóry końskiej odznaczająca się szczególnie gęstą tkanką lustro arsenowe - stalowoczamy lub czarny osad, otrzymany z płomienia arsenowodoru na szkliwionej porcelanie; bardzo czuła próba rozpoznawcza, tzw. próba Marsha, na obecność arsenu w związkach (arsenowodór AsHi, w wyniku działania podwyższonej temperatury rozkłada się na wodór, który się spala i arsen, który osadza się w postaci lustra) (opinie o programie).

lustro dichroiczne - TV zwierciadło półprzezroczyste, przepuszczające padające na nie promieniowanie w sposób selektywny; uzyskuje się to przez pokrycie płytki szklanej kilku warstwami substancji, z których na zmianę jedne mają mały, a drugie duży współczynnik załamania; w warstwach tych zachodzi zjawisko interferencji światła; 1. d. stosuje się do dzielenia wiązki światła białego na wiązki światła barwnego lustry - farby ceramiczne naszkliwne stosowane głównie do zdobienia wyrobów porcelanowych i fajansowych.

lustrzanka - aparat (fotograficzny) lustrzany lustrzanka - najlepszy gatunek dębowej kory garbarskiej gładkiej (kora młoda, połyskująca, nie mająca korowiny). lustrzenie - powlekanie powierzchni szkła warstewką srebra odbijającą promienie świetlne lut - stop do lutowania; rozróżnia się 1. miękki odznaczający się niską temperaturą topnienia (zwykle do 500 °C), małą twardością i wytrzymałością na rozciąganie i 1. twardy odznaczający się wyższą temperaturą topnienia (zwykle powyżej 600*C) i znaczną wytrzymałością. lut aktywny - lut otrzymywany przez wprowadzenie do lutów twardych na osnowie srebra, miedzi, złota lub niklu składników aktywnych, jak tytan, cyrkon i mangan; 1. a. zwilża ceramikę i stosowany jest do wykonywania złącz próżnioszczelnych ceramika-metal (segregator aktów prawnych).

lut reakcyjny - mieszanina soli metali ciężkich zawierająca ponad 60% chlorku cynku, dostarczana w postaci proszku lub pasty służąca do metalizowania części łączonych przy lutowaniu reakcyjnym luteina progesteron. lutet, Lu - pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny lantanowców w grupie dodatkowej skandowców (III grupa układu okresowego), liczba atomowa 71; 1. ma własności zasadowe, jest srebrzystobiałym metalem, występuje wraz z innymi lantanowcami w piasku monacytowym (monacyt) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami