Blog
Luneta analaktyczna
W artykule znajdziesz:
luneta analaktyczna - luneta, której punkt analaktyczny leży na przecięciu osi celowej lunety z pionową osią obrotu instrumentu luneta astronomiczna, luneta Keplera - luneta o dwóch układach soczewkowych dodatnich (skupiających), z obiektywem o ogniskowej dłuższej niż okular; wewnątrz lunety tworzy się tylko jeden obraz rzeczywisty, odwrócony luneta Galileusza - luneta, w której okularem jest soczewka rozpraszająca umieszczona między obiektywem lunety a jego ogniskiem luneta geodezyjna - luneta astronomiczna uzupełniona płytką ogniskową z naniesioną siatką kresek (program uprawnienia budowlane na komputer).
luneta mimośrodowa - luneta, której oś celowa nie przecina się z pionową osią obrotu instrumentu. luneta południkowa - luneta do obserwacji przejścia gwiazd przez południk miejscowy, która jest ustawiona w ten sposób, że może się obracać dokładnie w płaszczyźnie południkowej luneta prosta* - luneta, której oś układu optycznego jest prosta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
luneta pryzmatyczna - luneta tworząca obraz prosty dzięki włączeniu w drogę promienia pryzmatu odwracającego. luneta ziemska - luneta złożona z obiektywu i okularu, jak w lunecie astronomicznej, między którymi znajduje się układ soczewek odwracający, tworzący wewnątrz lunety obraz prosty lunkeryt, delunkeryt - proszek egzotermiczny do posypywania nadłewów, aby polepszyć warunki cieplne ich krzepnięcia lunometr - włók. przyrząd optyczny do pomiaru gęstości osnowy i wątku w tkaninach lunonauta - selenonauta (uprawnienia budowlane).
lupa - przyrząd optyczny do oglądania powiększonych obrazów małych przedmiotów bliskich; 1. składa się z soczewki lub układu soczewek skupiających i używa się ją w ten sposób, aby obserwowany przedmiot znalazł się między lupą a jej ogniskiem. lusterko wsteczne - lusterko, zwykle lekko wypukłe, umieszczone w polu widzenia kierowcy pojazdu, pilota samolotu itd. umożliwiające obserwację wstecz bez odwracania głowy lustro zwierciadło (program egzamin ustny).
Lustro
lustro - część zadnia skóry końskiej odznaczająca się szczególnie gęstą tkanką lustro arsenowe - stalowoczamy lub czarny osad, otrzymany z płomienia arsenowodoru na szkliwionej porcelanie; bardzo czuła próba rozpoznawcza, tzw. próba Marsha, na obecność arsenu w związkach (arsenowodór AsHi, w wyniku działania podwyższonej temperatury rozkłada się na wodór, który się spala i arsen, który osadza się w postaci lustra) (opinie o programie).
lustro dichroiczne - TV zwierciadło półprzezroczyste, przepuszczające padające na nie promieniowanie w sposób selektywny; uzyskuje się to przez pokrycie płytki szklanej kilku warstwami substancji, z których na zmianę jedne mają mały, a drugie duży współczynnik załamania; w warstwach tych zachodzi zjawisko interferencji światła; 1. d. stosuje się do dzielenia wiązki światła białego na wiązki światła barwnego lustry - farby ceramiczne naszkliwne stosowane głównie do zdobienia wyrobów porcelanowych i fajansowych.
lustrzanka - aparat (fotograficzny) lustrzany lustrzanka - najlepszy gatunek dębowej kory garbarskiej gładkiej (kora młoda, połyskująca, nie mająca korowiny). lustrzenie - powlekanie powierzchni szkła warstewką srebra odbijającą promienie świetlne lut - stop do lutowania; rozróżnia się 1. miękki odznaczający się niską temperaturą topnienia (zwykle do 500 °C), małą twardością i wytrzymałością na rozciąganie i 1. twardy odznaczający się wyższą temperaturą topnienia (zwykle powyżej 600*C) i znaczną wytrzymałością. lut aktywny - lut otrzymywany przez wprowadzenie do lutów twardych na osnowie srebra, miedzi, złota lub niklu składników aktywnych, jak tytan, cyrkon i mangan; 1. a. zwilża ceramikę i stosowany jest do wykonywania złącz próżnioszczelnych ceramika-metal (segregator aktów prawnych).
lut reakcyjny - mieszanina soli metali ciężkich zawierająca ponad 60% chlorku cynku, dostarczana w postaci proszku lub pasty służąca do metalizowania części łączonych przy lutowaniu reakcyjnym luteina progesteron. lutet, Lu - pierwiastek chemiczny oddzielnej rodziny lantanowców w grupie dodatkowej skandowców (III grupa układu okresowego), liczba atomowa 71; 1. ma własności zasadowe, jest srebrzystobiałym metalem, występuje wraz z innymi lantanowcami w piasku monacytowym (monacyt) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32