Blog

17.04.2021

Łuszczarki

W artykule znajdziesz:

Łuszczarki

Łuszczarki

Między wrzeciennikiem, a konikiem umieszcza się podporę dla noży tokarskich przesuwalną wzdłuż łoża, lub suwadło utrzymujące noże tokarskie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na konieczność nastawiania noża w położeniu poziomym i pionowym, podpora składa się z 2 przegubowo połączonych części. Część górna reguluje nastawianie noża ze względu na średnicę, a dolna na długość drewna. Podpora ta może być wykonana w formie suwaka krzyżowego, otrzymującego posuw wzdłuż łoża przy pomocy:

a) śruby pociągowej, obracanej korbą,

b) kół zębatych i maglownicy. Napęd można otrzymać od przystawki lub motoru elektrycznego do wyrobów oklein, okładzin, fornirów.

Do wyrobu cienkich deszczułek służą maszyny typu nożowego, które dzięki temu, że nie dają odpadów w postaci trocin wyparły maszyny typu trackiego, w których narzędziem tnącym była piła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nożowe maszyny do wyrobu oklein możemy podzielić na maszyny zbierające deszczułkę wzdłuż lub poprzek drewna, równolegle do osi drewna i maszyny skrawające okleiny z obwodu okrągłego kloca obracającego się wokół swej osi.
Przy stosowaniu łuszczarek, zdejmujących okładziny z obwodu pnia, nóż jest nieruchomy w suwadle, a drewno obraca się, wiruje około swej osi długościowej. Drewno na obu końcach wkleszcza się w uchwyt wirujących osi (uprawnienia budowlane).

Nóż w łuszczarkach przymocowany jest do suwca (suportu). Dzięki zastosowaniu ślimacznicy nóż może wraz z suwakiem (suportem) przesuwać się wzdłuż promienia kłody (od obwodu ku środkowi drewna). Odpowiednie nachylenie, uwarunkowane cechami fizycznymi i mechanicznymi drewna, uzyskuje się dzięki zastosowaniu klina i (śruby) krętu.
Maszyny (noże fornierskie) zdejmujące okładziny podłużnie z kloca są skonstruowane w ten sposób, że albo drewno wykonuje przesuw poziomy zwrotny, albo nóż. Tak samo ruch pionowy wykonuje albo drewno, albo nóż. Zależnie od tego czy stół wraz z drewnem, czy też nóż jest nieruchomy, ruch pionowy wykonuje albo stół, albo nóż. Może być jeszcze takie rozwiązanie, że drewno wykonuje ruch poziomy, a nóż pionowy lub drewno ruch pionowy, a nóż poziomy (program egzamin ustny).

Składowe części

Składowe części są: kadłub, stół umieszczony na kadłubie, skrzynka z nożem, śruby iglicowe do podnoszenia stołu, koła stożkowe zębate do podnoszenia stołu, prowadnice służące do prowadzenia stołu (opinie o programie).
Drewno wykonuje ruch poziomy i pionowy. Wózek suwcowy, lub stół ruchomy, na którym spoczywa drewno przesuwa się w wodzidłach i po każdym odcięciu okładziny, cofa się (o długość kloca) do położenia wyjściowego i podnosi do góry o wysokość, odpowiadającą grubości okładziny. Nóż jest nieruchomy.

Drewno wykonuje ruch poziomy, a nóż pionowy. Wózek suwcowy lub stół, na którym umieszcza się drewno przesuwa się w wodzidłach i po odcięciu okładziny cofa się do położenia wyjściowego i wtedy nóż opuszcza się na dół o grubość okładziny. Nóż wykonuje więc ruch pionowy.
Nóż wykonuje ruch poziomy i pionowy. Drewno (kanciak, krawędziówka) jest umocowane na stałe na stole (nieruchome), a nóż w skrzynce (w suwcu) przesuwa się wzdłuż podłużnej osi drewna i po każdym odcięciu okładziny cofa się do położenia wyjściowego i opada na dół o głębokość odpowiadającą grubości okładziny.

Nóż wykonuje ruch poziomy, a drewno pionowy. Drewno (kanciak, krawędziówka) jest umocowane na stole nieprzesuwalnym w kierunku poziomym, a nóż w skrzynce (w suwcu) przesuwa się wzdłuż osi drewna i po każdym odcięciu okładziny cofa się do położenia wyjściowego i wtedy stół podnosi się do góry o głębokość odpowiadającą grubości okładziny.

Nastawienie noża najczęściej bywa pod kątem do płaszczyzny kroju górnej powierzchni tramu, czyli brzeszczot noża nie bywa równoległy do płaszczyzny kroju, lecz do płaszczyzny zdejmowanej okładziny. Ostrze noża może być nastawione ukośnie do kierunku ruchu przesuwu poziomego, czyli linia ostrza noża i podłużna oś tramu tworzy kąt różny od 90°.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami